سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیشنهاد جالب قطر: پرداخت 200 میلیارد دلار در مقابل اجاره اهرام و همه آثار باستانی مصر

بروز شده : ٩-١٢-١٣٩١, ٢١:٢١    نسخه چاپی    
در گام نخست، همه آثار و اشیاء باستانی مصر که قابل جابجایی و انتقال باشند از همه تمدن ها شامل دوره های قبل از تاریخ تا دوره های فرعونی، یونانی،رم ،قبطی، اسلامی و تاریخ معاصر مصر به قطر منتقل خواهند شد و به مدت سه سال در نمایشگاه بزرگی در این کشور در معرض نمایش قرار می گیرند.همچنین اهرام و سایر اماکن تاریخی از جملهمجسمه ابوالهول نیز تحت اداره انحصاری قطر خواهد بود.
عصر ایران: قطر با ارائه پیشنهادی به دولت مصر، خواستار اجاره سه تا پنج ساله همه مناطق، آثار و اشیاء باستانی مصر در مقابل پرداخت 200 میلیارد دلار شد.

به گزارش سایت روزنامه مصری "الیوم السابع"، اهرام ثلاثه، مجسمه بزرگ ابوالهول و همه مجسمه ها، اشیاء و مناطق باستانی و تاریخی مصر شامل این پیشنهاد اجاره می شوند.

تاکنون وزارت آثار باستانی مصر به این پیشنهاد واکنش رسمی نشان نداده است اما این پیشنهاد در جلسه اخیر مدیران ارشد این وزارتخانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این پیشنهاد از طرف شخص شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی ، امیر قطر ارائه شده و از حمایت اخوان المسلمین مصر و ارگان سیاسی آن، حزب آزادی و عدالت (حزب محمد مرسی رئیس جمهور مصر) نیز برخوردار است.

جزئیات پیشنهاد

دکتر مختار الکسبانی استاد دانشگاه در زمینه آثار تاریخی اسلامی و مشاور سابق شورای عالی آثار باستانی مصر در این باره توضیح داد: براساس پیشنهاد قطر، در گام نخست، همه آثار و اشیاء باستانی مصر که قابل جابجایی و انتقال باشند از همه تمدن ها شامل دوره های قبل از تاریخ تا دوره های فرعونی، یونانی،رم ،قبطی، اسلامی و تاریخ معاصر مصر به قطر منتقل خواهند شد و به مدت سه سال در نمایشگاه بزرگی در این کشور در معرض نمایش قرار می گیرند.

براساس بخش دیگر این پیشنهاد، همزمان، تمامی مناطق باستانی و آثار باستانی ثابت که قابل جابجایی یا انتقال از مصر نیستند مانند معابد، مقابر فرعونی، مساجد تاریخی، کلیساهای قدیمی و دیگر مکان ها و اشیاء ثابت به مدت سه تا پنج سال به قطر اجاره داده می شوند و تنها دولت قطر حق بهره برداری انحصاری از آنها را خواهد داشت.

روزنامه مصری الیوم السابع می نویسد: دولت قطر این اقدام را به عنوان شیوه ای برای حل سریع مشکل اقتصادی مصر مطرح کرده است.

مصر هم اکنون به وضعیت اقتصادی نامناسبی روبه رو است.

بودجه سال 2013 مصر رقم 516 میلیارد جنیه (واحد پول مصر) معادل 86 میلیارد دلار است.

مصر هم اکنون در حال رایزنی گسترده ای با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام 5 میلیارد دلاری از این نهاد است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٢-١٣٩١, ٢١:٢١

   

پر مبحث ترین ها