سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سکته مغزی در سیگاری‌ها ۴ برابر دیگران است

مصرف سیگار باعث می‌شود عوارض ناشی از فشار خون بالا به ویژه اختلال در عملکرد کلیه‌ها تشدید شود و این می‌تواند زمینه‌ساز فشار خون بدخیم باشد.
کارشناس جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: احتمال وقوع سکته مغزی در افراد سیگاری چهار برابر افرادی است که هرگز دخانیات مصرف نکردند.

وحید موسوی افزود: بیماری‌های قلبی و عروقی از مهم‌ترین علت مرگ و میر افراد در کشورهای مختلف است و از هر سه مورد مرگ و میری که در جهان ثبت می‌شود یک مورد آن از بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی ناشی می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 80 درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در کشورهای با درآمد کم یا متوسط رخ می‌دهد.

کارشناس واحد پژوهش جمعیت مبارزه با دخانیات تصریح کرد: دخانیات یکی از علل عمده مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است به طوری که حدود 20 درصد این نوع مرگ‌ها از مصرف دخانیات سرچشمه می‌گیرد.

موسوی گفت: احتمال وقوع سکته مغزی در افراد سیگاری چهار برابر افرادی است که هرگز دخانیات مصرف نکردند.

وی افزود: احتمال سکته مغزی در زنان سیگاری به شکل محسوسی بیش از زنان غیرسیگاری است و مصرف همزمان سیگار و داروهای ضدبارداری می‌تواند احتمال سکته مغزی را چند برابر افزایش دهد.

کارشناس واحد پژوهش جمعیت مبارزه با دخانیات اظهار کرد: مصرف سیگار باعث می‌شود عوارض ناشی از فشار خون بالا به ویژه اختلال در عملکرد کلیه‌ها تشدید شود و این می‌تواند زمینه‌ساز فشار خون بدخیم باشد.

موسوی ادامه داد: خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی حتی در صورت مصرف کم دخانیات نیز بروز پیدا می‌کند. به عبارتی حتی مصرف یک یا دو نخ سیگار در روز می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١١-١٣٩١, ١٣:٢۴

   

پر مبحث ترین ها