سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی:

عده‌ای تامین‌اجتماعی را جیب شخصی کرده بودند

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩٣, ١٩:٢۴    نسخه چاپی    
مجموعه بزرگ تامین اجتماعی که برای توسعه آن تلاش زیادی شده در خدمت کارگران بماند چرا که این مجموعه حق شما است و از دسترنج کارگران ایجاد شده و هر کسی چاره ای جز مراعات حق کارگری را ندارد.
- آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ضربه ای که در طول هشت سال گذشته تامین اجتماعی خورد، این بود که کسانی آن را جیب شخصی خود کرده بودند و این ظلمی به نظام و نیروهای کارگری بود.
[هاشمی رفسنجانی: عده ای تامین اجتماعی را در 8 سال گذشته جیب شخصی خود کرده بودند]

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر روز (یکشنبه) در مراسم تجلیل از کارگران زن که به مناسبت گرامیداشت هفته کارگر در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با بیان اینکه تامین اجتماعی دارای خدمات و ظرفیت های درمانی ممتازی در کشور است، افزود: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید تلاش کند تا برنامه هایش برای قشر کارگر تحقق یابد و رضایت نسبی قشر کارگر را که بدون توقع سخت ترین کارها را انجام می دهند، شاهد باشیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش قشر کارگر در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: خداوند نعمتی به ما داد که توانستیم به اسم اسلام، انقلابی را شکل دهیم که خود مردم در شکل گیری آن نقش داشتند و هیچ کشوری به جز خود مردم به این انقلاب کمک نکردند.

هاشمی رفسنجانی افزود: کارگران در طول انقلاب اسلامی هیچ گاه توقع زیادی نداشتند و ما همواره قناعت و صبوری آنان را شاهد بودیم به طوری که در طول دوران دفاع مقدس کارگران مقداری از حقوق ناچیز خود را به جبهه می فرستادند.

وی ادامه داد: کارگران سهم زیادی در پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن دارند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کارگران مهمترین نیاز مردم را با جوهر وجود خود تهیه می کنند گفت: زنان کارگر به رغم اینکه خانه داری هم می کنند اما می بینیم که با سعی و تلاش هم در محیط کار و هم در محیط خانه کار مضاعفی را انجام می دهند که این افتخار بزرگی است.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به تشکیل خانه کارگر اظهار داشت: خانه کارگر از ابتدای انقلاب اسلامی یکی از شاخه های حزب جمهوری اسلامی بود که پس از تعطیلی این حزب کار خود را به صورت مستقل ادامه داد.

وی خاطر نشان کرد: خانه کارگر در مجلس شورای اسلامی و دولت مدافع حقوق کارگران است و هر چه در توان دارد در این زمینه انجام می دهد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به تدوین قانون کار در زمان ریاست خود بر مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: آن زمان قانون مترقی در مجلس شورای اسلامی نوشته شد که شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفت و ما آن ایرادات را اصلاح کردیم و اگر امروز نیز احساس شود این قانون نیاز به اصلاح دارد باید این اصلاحات انجام شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه اسلام به گردن نیروهای مستضعف و کارگران حق بزرگی دارد خاطر نشان کرد: هزار و 400 سال پیش زمانی دختران را به دلیل احساس خطر زنده به گور می کردند اما اسلام این اقدام را محکوم کرد و عظمتی به زنان داد که این کار دیگر اتفاق نیفتاد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه عدالت واقعی حقوق زن و مرد را اسلام به جامعه بشری داد گفت: اسلام حقوق زن و مرد را مساوی دانسته است و حقوقی اضافی برای هر کدام از آنان تعیین کرده است.

هاشمی رفسنجانی افزود: آنچه که اسلام از حقوق زن تعریف کرده است امروز ما شاهد آن هستیم که به طور کامل تحقق نیافته و ما در کشور باید برای رفع تبعیض ها تلاش کنیم؛ افکاری نیز در جامعه است که گاهی مزاحمت ایجاد می کند که زن و مرد مساوی دیده نشوند.

وی اظهار داشت: در منطق قرآن زن موقعیت خاصی دارد به طوری که قرآن خانم هایی از جمله همسر فرعون در محیط کفر نیز بودند اما خود را نجات دادند را تقدیس کرده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اسلام عالیترین معارف را درباره زن دارد و با توجه به فطرت زن و مرد دارد حقوقی برای زن قرار داده که اگر مراعات شود و خود زن ها بخواهند خیلی بیش از این به دست می آید.

هاشمی رفسنجانی افزود: زنی که در خانه کار می کند حق مزد دارد و اسلام این پیش بینی را کرده است که مرد باید نفقه همسرش را پرداخت کند.

وی ادامه داد: شاید غربی ها ادعاهایی را در مورد زن می کنند اما وقتی به متن زندگی آنها وارد می شویم می بینیم حقوق زن پایمال شده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زنان به خصوص زنان کارگر قانع ترین و زحمتکش ترین هستند و نمی شود تصور مفت خوری یا بسیاری از کارهایی که قدرتمندان انجام می دهند به قشر کارگر نسبت داد.

هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: کارگر با بازوی خود تلاش می کند اما شاید در بسیاری از مواقع آن مقدار که حق کارگر است داده نشود.

وی در ادامه خطاب به زنان کارگر گفت: به کمک شما انقلاب پیروز شده و دوام یافته است و امروز زنان موثرترین نیروها در عرصه کار و تلاش و خانه داری هستند که انشاءالله این موقعیت برای زنان با چند اصلاحیه ارتقا یابد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همچنین باید مجموعه بزرگ تامین اجتماعی که برای توسعه آن تلاش زیادی شده در خدمت کارگران بماند چرا که این مجموعه حق شما است و از دسترنج کارگران ایجاد شده و هر کسی چاره ای جز مراعات حق کارگری را ندارد.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: کاری که در چند سال اخیر اتفاق افتاد یک کار استثنایی بود که برخلاف عدالت به وجود آمد و امیدواریم که دیگر تکرار نشود.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین ضمن تبریک هفته کارگر و روز کارگر زن گفت: زنان کارگر باید خود را به حضرت زهرا (س) نزدیک کنند چرا که ایشان علاوه بر ایفای نقش خانه داری کارهای ملی و اسلامی را دنبال می کردند.

هاشمی رفسنجانی به نقش کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: یکی از اقدامات کارگران اعتصاب کارگران صنعت نفت در سراسر کشور بود که پشت رژیم شاه را شکست چرا که دنیا به نفت ایران احتیاج داشت اما این تحصن به گونه ای بود که کسی نمی توانست آن را بشکند.

همچنین در این مراسم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اهدای لوح تقدیر به آیت الله هاشمی رفسنجانی از زحمات و تلاش های وی در حوزه های مختلف تقدیر و تشکر کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩٣, ١٩:٢۴

   

پر مبحث ترین ها