سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دکتر روحانی:

در انزوا به توسعه مطلوب نخواهیم رسید/امنیت لازمه موفقیت و پیشرفت است

ما قدم اول را برای ارتباط خوب با همسایگانمان و ارتباط متقابل با جهان برداشته ایم و امروز شرایط ما نسبت به رابطه با جهان با دیروز بسیار متفاوت است.
حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری در اجتماع باشکوه مردم چاربهار گفت: در دنیای امروز هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی و یا در سایه انزوا به توسعه و رفاه مطلوب ملت خود دست یابد.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، رییس جمهوری عصر چهارشنبه در ادامه سفر کاروان تدبیر و امید در چابهار افزود: اراده و تصمیم این دولت رابطه بسیار مناسب با همسایگان و رابطه خوب با همه کشورهایی است که به حقوق ملت ایران، به منافع ملی ما و به جایگاه بلند ایران و ایرانی احترام می گذارند.

وی ادامه داد: ما قدم اول را برای ارتباط خوب با همسایگانمان و ارتباط متقابل با جهان برداشته ایم و امروز شرایط ما نسبت به رابطه با جهان با دیروز بسیار متفاوت است.
روحانی اظهار داشت: در کنار حفظ عزت و سربلندی ایران عزیز، می خواهیم با همه کشورهای منطقه و همه کشورهای جهان که قصد خصومت با ایران عزیز ندارند، ارتباط خوب و دوستانه ای داشته باشیم .

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: چابهار نقطه اتصال ایران عزیز با آبهای آزاد، دریای عمان و حتی ساحلی است که این کشور را به اقیانوس متصل می کند؛ ما برای توسعه این شهرستان مهم و کل استان، قدم های لازم را انشاء الله برخواهیم داشت.
رییس جمهوری اضافه کرد: بی تردید چابهار باید یک مرکز صنعتی باشد، در کنار آنچه که باید مرکز تجاری باشد؛ برای تبدیل چابهار به منطقه صنعتی، باید گاز به این منطقه متصل شود.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: طبق برنامه در سال های 93 و 94 با تلاش هایی که انجام خواهد گرفت گاز از ایرانشهر به چابهار متصل خواهد شد.
وی ادامه داد: به محض اینکه شرایط گازرسانی به این منطقه مهیا شود، اینجا مرکزی صنعتی هم برای پتروشیمی و هم فولاد و صنایع معدنی دیگر خواهد شد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: با اکتشاف معادن ذی قیمت منطقه شرق استان سیستان و بلوچستان، پیش بینی شده است شاهد توسعه بسیار مناسب در سراسر این استان خواهیم بود.

** توسعه تنها به معنای ایجاد بندر، مجتمع و کارخانه نیست
به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس جمهوری در ابتدای سخنانش خطاب به مردم چابهار اظهار داشت: از اینکه مدت طولانی در هوای گرم و زیر آفتاب با لطف و محبت به این خادم خود در اینجا مانده اید، سپاسگزارم.
رییس دولت تدبیر و امید گفت: افتخار این دولت این است که در نخستین سفر در سال 93 چهره شما زنان با ایمان و مردان قهرمان دلاور این سرزمین را زیارت کردیم.

روحانی تصریح کرد: دولت نسبت به استان مرزی و استراتژیک سیستان و بلوچستان به عنوان قلب ارتباط ایران با دنیای شرق و شمال ایران و چابهار را به عنوان مرکزی که مناطق مختلف شرقی، شمالی و حتی جنوبی این منطقه را متصل خواهد کرد، می بیند.
رییس جمهوری تاکید کرد: البته توسعه در یک استان و منطقه تنها به مفهوم ایجاد یک کارخانه، یک مجتمع، یک بندر و یا امکانات اقتصادی نیست. توسعه لوازمی دارد و باید آن را همه جانبه ببینیم. اگر همه جانبه نبینیم نمی توانیم تعالی و سعادت مادی و معنوی را شاهد باشیم.

**اگر شما مردم مصمم به ایجاد توسعه پایدار در استان باشید، موفق خواهید بود
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه نخستین گام توسعه ایجاد یک محیط امن در منطقه است، ادامه داد: امروز من در این استان اراده مصمم همه اقوام در استان اعم از بلوچ و سیستانی، زن و مرد، همه طوایف و اقوام و شیعه و سنی را کاملا مشاهده می کنم.

روحانی اظهار داشت: اگر شما مردم مصمم به ایجاد توسعه پایدار در این استان باشید بی تردید موفق خواهید بود، همانطور که امروز این توفیق را مشاهده می کنیم.
رییس دولت یازدهم اظهار داشت: دولت، نیروهای مسلح اعم از سپاه، ارتش و نیروی انتظامی و بسیج در کنار شما مردم امنیت این سرزمین را مستحکم و پایدار خواهند کرد.

وی ادامه داد: در کنار امنیت ایجاد رابطه دوستی، محبت، تعاون و همکاری مهم است ؛ مانند آنچه امروز به عنوان ایثار، تعاون، همبستگی و محبت در این استان و این منطقه شاهد آن هستیم.
رییس جمهوری گفت: در کنار امنیت و اراده برای همکاری و تعاون؛ فرهنگ و توسعه فرهنگی نیاز است که امروز در این استان شاهد توسعه فرهنگی هستیم و دولت و همه مسوولان کمک خواهند کرد تا این توسعه فرهنگی روزبه روز بیشتر و بیشتر شود.

**اقدامات حقوقی و سیاسی برای دسترسی به آب های مرزی استان انجام شده است
رییس جمهوری اضافه کرد: در زمینه سایر نیازمندی های این منطقه و استان در سال 93 و 94 قدم های جدی برخواهیم داشت.
وی افزود:در مرحله نخست مساله آب به عنوان یک معضل درسراسر کشور و به ویژه در منطقه سیستان و بلوچستان مطرح است. ما هم برای اینکه آب هایی که به عنوان آب های مرزی اند و باید وارد کشور شوند، اقدامات حقوقی و سیاسی لازم را انجام داده ایم و انجام خواهیم داد و برای آب هیرمند و حق آبه هایی که برای دریاچه هامون و برای استان از لحاظ حقوقی و قانونی مقرر شده است، دنبال خواهیم کرد.

در مرحله دوم، برای آب هایی که به دریای عمان ریخته می شود سدهایی پیش بینی شده است که این سدها در قالب برنامه ای 5 ساله ساخته خواهد شد که شروع آن در آغاز سال 93 خواهد بود. از جمله برای گنجایش بیشتر سد پیشین و برای اینکه آب های سدهای موجود به مناطق مسکونی متصل شود.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: البته برای مناطق ساحلی که آنها را مکران می خوانیم در مجموع قدم های خوبی برداشته شده و آغاز شده است و از منطقه جاسک تا کنارک و چابهار ادامه پیدا می کند.
روحانی با بیان اینکه از نظرجاده ای هم قرار است اقداماتی انجام شود گفت: ما برای مسیر چابهار- جاسک درسال 93 و 94 طبق بودجه پیش خواهیم رفت و اصلاحات جاده ای و توسعه جاده ای را انجام خواهیم داد.

** مساله راه آهن را تسریع خواهیم کرد
روحانی با تاکید براینکه مساله راه آهن را تسریع خواهیم کرد ،افزود: از نظر راه آهن هم برنامه هایی داریم که از چابهار به سمت زاهدان شروع شده است.

وی افزود: راه آهن می تواند نه تنها منطقه جنوب این استان را به شمال آن متصل کند، بلکه به امید خدا با اتصال به راه آهن سراسری و کشورهای شرق و شمالی مثل افغانستان ، ما شاهد تحولی بزرگ در کل منطقه خواهیم بود.
رییس جمهوری عنوان کرد: در سال های آینده راه آهن از بندر چابهار تا کشورهای آسیای مرکزی مانند قرقیزستان و درنهایت به چین متصل خواهد شد.

** برای رفع مشکلات اقتصادی باید زمینه اشتغال پایدار فراهم شود
وی ادامه داد: ما برای اینکه کشورمان بتواند با مشکلات متعدد اقتصادی مقابله کند و به امید خدا معضلات اشتغال در این کشور حل و فصل شود، باید درهمه زمینه ها فرصت اشتغال پایدار را فراهم کنیم.
روحانی یادآورشد:برای اشتغال پایدار باید شغلی که بتواند مولد ،دانش بنیان و صادراتی باشد،ایجاد شود. همان طور که در اقتصاد مقاومتی و درسیاست های کلی پیش بینی شده، به امید خدا قدم های لازم را برخواهیم داشت.

*** 46 هزار هکتار زمین تحت بهره وری آب قرار خواهد گرفت
رییس دولت تدبیر و امید معضل بیکاری را مهمترین مشکل امروز در سراسر کشور از جمله در استان سیستان و بلوچستان دانست و گفت: در این استان در ابتدا توسعه کشاورزی مد نظرمان است و دراین زمینه بهره وری آب های موجود حتی همین مقدار آب کمی که در استان وجود دارد،استفاده بهینه نمی شود. به دلیل گرمای هوا مقدار زیادی از این آب به مزارع نمی رسد و از بین می رود.
آبیاری تحت فشار برای کل استان و آبیاری با بهره وری کامل از طریق لوله در منطقه شمال مد نظر است.
46 هزار هکتار زمین در مسیر کشاورزی درسال 93 و 94 تحت برنامه ریزی برای بهره وری آب قرار خواهد گرفت.

** 88 برنامه در سال 93 و شش ماهه اول 94 برای استان سیستان و بلوچستان
روحانی افزود: ما برای مساله گاز ،بهره وری آب، معادن ،برای ایجاد پتروشیمی در ایرانشهر و چابهار و برای تثبیت شن های روان دراین استان و همچنین اقدامات زیست محیطی برنامه های خوبی داریم که همه اعلام شده و امروز در شورای اداری استان اعلام خواهد شد و به اطلاع عزیزان این استان خواهد رسید.
رییس جمهور بیان کرد: در مجموع برای شهرستان های استان 88 برنامه در سال 93 و شش ماه اول 94 مد نظر است که همه در شورای اداری استان اعلام خواهد شد.
رییس دولت یازدهم تصریح کرد: به امید خدا برای رفاه مردم عزیز این استان از جمله منطقه چابهار اقدامات جدی انجام خواهیم داد و شما در سال 93 و 94 شاهد تحول دربخش های مختلف از جمله توسعه گردشگری به ویژه در منطقه چابهارخواهید بود.

**توسعه گردشگری نیازمند سرمایه گذاری است
روحانی همچنین به برنامه های دولت برای توسعه گردشگری اشاره کرد و گفت: توسعه این بخش نیازمند سرمایه گذاری است ؛ به امید خدا زمینه های لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی را آماده می کنیم.

وی یادآور شد:از کشورهای مختلف ایرانیان عزیز و مخصوصا اهالی سیستان و بلوچستان از 10 کشور دیشب آمده بودند و دولت با آنها مذاکره خوبی داشته و زمینه را برای سرمایه گذاری در کل این استان مهیا خواهیم کرد.

** وجب به وجب مرزهای ما باید تبدیل به فرصت شود/ فرودگاه کنارک بین المللی می شود
رییس جمهوری با بیان اینکه مرزهای ما باید وجب به وجبش برای ما تبدیل به فرصت شود، اضافه کرد: انشاء الله به کمک شما مردم به جای آنکه در مرزهای کشور شاهد قاچاق کالا و مواد مخدر باشیم شاهد تجارت و توسعه اقتصادی در سراسر مرزهای شرقی و جنوبی استان خواهیم بود.

روحانی تصریح کرد: استانی که یک هزار و 200 کیلومتر مرز زمینی و 300 کیلومتر مرز دریایی دارد یعنی آمادگی و ظرفیت لازم برای توسعه این استان و حتی زمینه توسعه ملی کشور را خواهد داشت.
وی گفت: ما ازلحاظ اینکه بتوانیم با فرودگاه بین المللی توسعه را تضمین کنیم انشاء الله فرودگاه نظامی کنارک به فرودگاه مشترک بین المللی تبدیل خواهد شد و این یک پایه اساسی و اصلی برای توسعه این منطقه خواهد بود.

رییس جمهوری در پایان با بیان اینکه همه دست به دست هم خواهیم داد، گفت: دولت در خدمت شما خواهد بود و انشاءالله در ماه های آینده شاهد آغاز توسعه بیشتر در سراسر این استان عزیز برای مردم خونگرم آن خواهیم بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠١-١٣٩٣, ١٩:٣٨

   

پر مبحث ترین ها