سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادامه مذاكرات آلماتي 2 فردا

باقري: پیشنهاد جدید ایران مورد توجه 1+5 قرار گرفته است

رویترز در پایان نخستین روز از مذاکرات هسته ای کشورمان با 1+5 نوشت : قدرتهای جهانی در تلاش برای شنیدن پاسخ ایران به پیشنهادات هسته ای هستند. سی ان ان نتیجه مذاکرات در روز نخست را کاملا مثبت ارزیابی کرده و نسبت به حل موضوع بحث برانگیز هسته ای کشورمان دیدگاهی خوشبینانه ارائه داد.
در حاليكه مذاكرات ايران و گروه 1+5 كه در 2 نوبت صبح و عصر امروز برگزار شد و طرفین بر ادامه گفت‌وگوها در نشست فردا توافق کردندكه علي باقري معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی بعد از پايان روز نخست مذاكرات گفت: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مورد توجه طرف مقابل قرار گرفته است.

به گزارش ايسنا، دور اول روز نخست مذاکرات ایران و 1+5 صبح امروز 16 فروردین ماه ساعت 10:30 دقیقه به وقت آلماتی در هتل ریکسوس شهر آلماتی قزاقستان آغاز و تا پیش از ظهر ادامه داشت. سپس هیات‌های مذاکره کننده ایران و 1+5 برای صرف ناهار و استراحت میز مذاکره را ترک کردند.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان كه يك روز قبل از آغاز مذاكرات در دانشگاه ملی فارابی قزاقستان بر حق غنی سازی ایران براساس معاهده ان‌پی‌تی تاكيد كرده بود و مذاکرات آلماتی 2 را آزمونی دیگر برای رفتارهای آمریکا دانسته بود پس از پایان دور نخست مذاکرات برای شرکت در نماز جمعه آلماتی راهی مسجد جامع این شهر شد.

بر اساس توافق دو طرف دور دوم مذاکرات ایران و 1+5 عصر امروز از ساعت 4 و 45 دقیقه به وقت آلماتی از سر گرفته شد و به مدت 2:45 به طول انجامید كه در نهايت طرفين مذاكره كننده بر ادامه گفت‌وگوها در نشست فردا( شنبه) توافق کردند.

علی باقری پس از پایان نوبت دوم مذاکرات آلماتی2 با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امروز جلسه گفتگوی جمهوری اسلامی ایران و 5+1 در آلماتی برگزار شد. در جلسه صبح رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی پیشنهادات ایران را در قالب طرح جامع مسکو به طرف مقابل ارائه کرد که در آن اصول مشخص برای نقطه آغاز، پایان و مسیر بین این 2 تبیین شده بود.

به گفته معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی، جمهوری اسلامی ایران در جلسه صبح امروز برنامه عملیاتی برای اجرایی کردن طرح جامع مسکو را در ابعاد کوچک ارائه کرد و بر این موضوع تاکید کرد اقداماتی که از آن به عنوان گام اعتماد ساز یاد می شود، باید به عنوان بخشی از راه حل جامع نگریسته شود نه جدا از آن و نه کنار آن.

باقری گفت: در جلسه بعد از ظهر نمایندگان 5+1 سوالات و ابهامات خود را درباره محورهای پیشنهادی ایران ارائه کردند و جلیلی به تفصیل به همه آنها پاسخ داد و قرار شد جلسه برای ادامه بحث‌ها و جمع بندی مذاکرات امروز ادامه یابد. لذا قاعدتا دیدارهای 2 جانبه همانطور که صبح و بعد از ظهر امروز بین ایران و نمایندگان برخی کشورها برگزار شد، امشب یا فردا صبح هم ادامه خواهد داشت و سپس جلسه عمومی فردا بین ایران و نمایندگان 5+1 برگزار خواهد شد.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مورد توجه طرف مقابل قرار گرفته است.

سايت خبري مشرق در خبري از تحليل رسانه هاي غربي از نخستين روز مذاكرات ايران با شش قدرت جهاني از خوش بيني محتاط آميز نسبت روز اول مذاكرات آلماتي 2 خبر داد.

رویترز در پایان نخستین روز از مذاکرات هسته ای کشورمان با 1+5 نوشت : قدرتهای جهانی در تلاش برای شنیدن پاسخ ایران به پیشنهادات هسته ای هستند. سی ان ان نتیجه مذاکرات در روز نخست را کاملا مثبت ارزیابی کرده و نسبت به حل موضوع بحث برانگیز هسته ای کشورمان دیدگاهی خوشبینانه ارائه داد.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به پیشنهاد جدید گروه 1+5 به تهران در مذاکرات آلماتی2 درباره لغو تحریم صادرات محصولات پتروشیمی ایران نوشت: 1+5 در این پیشنهاد جدید خود به جای 'توقف' غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در ازای کاهش تحریم‌ها، 'تعلیق' آن را خواستار شد.

آسوشیتدپرس نوشت : با آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای در آلماتی ، اتحادیه اروپا از مقامات ایران خواست سازش بیشتری با 1+5 داشته باشد.

شین هوا و فرانس 24 به بازتاب سخنان " سعید جلیلی " دبیر شورای امنیت ملی کشورمان پرداختند که خواستار به رسمیت شناخنه شدن حق غنی سازی ایران توسط غرب شده بود.

شبکه المیادین گزارش داد؛ در صورت تعلیق غنی سازی اورانیوم ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به جز تحریم‌های شورای امنیت علیه این کشور لغو می‌شود.

رویترز نوشت: انتخابات پیش رو در ایران تصمیم گیری ها را در زمینه آن مذاکرات سخت تر کرده است. رویترز با جانبداری از اسرائیل، این کشور را صبور توصیف کرد و مدعی شد که در صورت شکست این دور از مذاکرات تحریم های فلج کننده بیشتری در انتظار ایران خواهد بود.

گفتني است پيش از آغاز مذاكرات آلماتي 2 تعدادي از صاحبنظران سياسي با توجه به موضع گيري يوكيو آمانو دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مقامات غربي در چند روز گذشته نسبت به موفقيت آميز بودن اين دور از مذاكرات ابراز ترديد كرده بودند.

البته در مقابل اين اظهارنظرات مقامات غربي پيش از آغاز مذاكرات خوش بيني همراه با احتياط نسبت به اين دور از مذاكرات داشتند.

به گزارش رویترز، کاترین اشتون مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه شب موفقیت دور جدید مذاکرات هسته‌ای را به پذیرش پیشنهاد 1+5 از سوی ایران مشروط کرد وگفت: من همیشه محتاطانه خوش‌بین بوده‌ام. اما خیلی هم صریح می‌گویم که بسیار مهم است که ما پاسخی (از ایران) هم دریافت کنیم.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل بعد از دیدار با نخست وزیر اسپانیا در مادرید به خبرنگاران گفت كه نسبت به پیشرفت معنادار در این دور از مذاکرات خوشبین است.

مایکل هایدن، رئیس اسبق سازمان سیا در دولت بوش درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران گفته بود كه دادن حق غنی‌سازی اورانیوم به ایران یک «باید» است و آمریکا همچنین باید از تلاش برای تعطیلی فردو دست بردارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠١-١٣٩٢, ١۶:٣۴

   

پر مبحث ترین ها