سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برخورد با اقدام 2 فوتبالیست تدبیر می‌خواهد

بهتر است در این مقطع بر محرومیت این دو ورزشکار کشورمان اصرار نشود تا نکند که تاوان خطای دو ورزشکار را کل فوتبال ایران بپردازد. می‌شود از خطای آنان همانند دیدار توجیه ناپذیر محمد مهدی زاهدی وزیر علوم سال‌های گذشته دولت محمود احمدی‌نژاد و یک مقام اسرائیلی در حاشیه یک نشست رسمی در سال ١٣٨٧ در اردن چشم پوشی کرد. البته چشم پوشی نه به معنای بخشیدن بلکه تدبیری اندیشید در عین تنبیه مشکلی دامن‌گیر فوتبال ایران نگردد.

 شامگاه پنجشنبه 12 مرداد مسعود شجاعی و احسان حاج صفی بازیکنان ایرانی تیم پانینیوس یونان در اقدامی عجیب در مقابل تیمی از رژیم صهیونیستی در چارچوب رقابت‌های پلی آف لیگ اروپا به میدان رفتند! این اقدام 2 فوتبالیست ملی پوش کشورمان با واکنش‌های تندی از سوی مسئولین ورزش کشور مواجه شده است ولی ممکن است برخی اظهار نظرها و یا محرومیت‌های احتمالی منجر به محرومیت فوتبال کشورمان شود.

بعد از اینکه بيژن سيف‌خانى فرنگى كار وزن ۷۴ كيلوگرم در مسابقات كشتى آزاد و فرنگى قهرمان جهان در سال ۱۹۸۳ در “كى يف” شوروى (پایتخت امروز اوکراین) ۷ بر ۴ مقابل رابينسون كوناشويلى اسرائیلی به پیروزی رسید و بلافاصله وزارت امور خارجه دستور بازگشت فورى كاروان كشتى را صادر كرد و با بازگشت این تیم برخى از مسئولين اعزامى توبيخ شدند، دیگر مصافی از ورزشکاران و تیم‌های ایرانی با نمایندگان رژیم اشغالگر قدس را شاهد نبودیم. البته طی سالیان گذشته مهرداد میناوند همراه تیم اشتروم گراتس در مقابل نماینده رژیم صهیونیستی حاضر شده بود اما جنجالی بر سر این حضور بوجود نیامد. باید این موضوع را در نظر داشت که در این مدت بسیاری از ورزشکاران کشورمان مانند آرش میر اسماعیلی حتی در المپیک در مقابل نمایندگان این رژیم غیرمشروع حاضر به مسابقه نشدند.

شاید به دلیل همین موارد فوق باشد که به میدان رفتن دو فوتبالیست ملی پوش کشورمان اینقدر واکنش به دنبال داشته است. از بیانیه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال گرفته تا سخنان معاون وزیر ورزش مبنی بر محرومیت این دو بازیکن و صحبت‌های بسیاری از چهره‌های سیاسی در محکومیت این بازیکنان بخشی از واکنش‌ها در مقابل این اقدام این بازیکنان بوده است. البته در مقابل برخی بازیکنان ملی پوش، پیشکسوتان فوتبال و هنرمندان نیز از هجمه قرار گرفتن شجاعی و حاج صفی انتقاد کرده‌اند.

در این مقال هدف دفاع از این عمل غیرقابل دفاع 2 فوتبالیست کشورمان نیست اما باید به نحوی با این موضوع برخورد شود که در عین اینکه قبح حضور ورزشکاران کشورمان مقابل نمایندگان رژیم جعلی صهیونیستی شکسته نشود، تبعات سنگینی برای کشورمان به دنبال نداشته باشد.

بعد از اینکه محمدرضا داورزنی معاون وزارت ورزش ایران خبر از محرومیت این دو بازیکن از عضویت در تیم ملی فوتبال داد، حالا خبر می‌رسد که فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به موضوع محرومیت دو فوتبالیست ایرانی به دلیل بازی در مسابقه باشگاهی تیم‌های یونانی و اسرائیلی، ورود خواهد کرد.

در این ارتباط یکی از سخنگویان فیفا در ایمیلی به خبرگزاری رویترز با تاکید بر لزوم مستقل بودن فدراسیون فوتبال کشورهای عضو از حکومت‌های خود اطلاع داده که «فیفا در حال رصد این موضوع است و از مسئولان فدراسیون فوتبال ایران خواهان ارائه توضیحات بیشتری خواهد شد.»

باید این نکته را مد نظر قرار داد که طبق مقررات فیفا، دخالت دادن سیاست در ورزش از سوی فدراسیون‌های کشورهای عضو مجاز نیست و فدراسیون خاطی با مجازات تعلیق روبرو می‌شود.

طى سال‌های اخير مجامع ورزشى جهان واکنش‌های تندى را نسبت به امتناع ورزشکاران ایرانی بروز داده‌اند و تهديدهاى جدى در خصوص احتمال تحريم و اخراج از مسابقات را به اطلاع مسئولين رشته‌هاى مختلف ورزشى در ايران رسانده‌اند.

مطابق قوانين، براى امتناع از انجام مسابقه بايد يك دليل پزشكى وجود داشته باشد و اگر ورزشکاران بدون عذر پزشکی در مسابقه‌ای حاضر نشوند با محرومیت مواجه خواهند شد. آرش ميراسماعيلى در المپيك آتن با عذر كمردرد شديد و اقدام به تأخیر در درخواست ویزا و صادر نشدن آن برای حضور نیافتن در مسابقات جهانى بسكتبال زير ۲۱ ساله‌های جهان در سال ۲۰۰۵ به دلیل همگروهی بسکتبالیست‌های جوان کشورمان با رژیم صهیونیستی نمونه‌هایی از مفرهایی است که تاکنون برای جلوگیری از محرومیت به کار گرفته شده است.

باید این موضوع را مد نظر قرار داد که مسعود شجاعی و احسان حاج صفی در دیدار رفت این مسابقه که به میزبانی رژیم صهیونیستی برگزار شد به میدان نرفتند و برای بازی نکردن در دیدار برگشت هم تلاش خود را به کار بستند اما به دلیل قرارداد و تعهد به باشگاه چاره‌ای جز حضور در این میدان نداشتند و در صورت سرپیچی از این موضوع با محرومیت‌های مالی و ورزشی مواجه می‌شدند که در سال منتهی به جام جهانی به جان پذیرفتن این محرومیت‌ها را کمی سخت می‌کند. نکته بعدی اینکه این دو بازیکن در یک رشته تیمی که ورزشکارانی از کشورهای مختلف قرار دارند و در تیمی غیر از نماینده جمهوری اسلامی در مقابل این تیم رژیم صهیونیستی قرار گرفته‌اند. شاید این موارد کمی از بار خطای آنان بکاهد ولی نباید فراموش کنیم که هیچ توجیهی نمی‌تواند دلیلی برای اصل حضور برابر نماینده یک رژیم جعلی باشد.

به هر روی همه به خوبی می‌دانیم با ورود فیفا به این پرونده، شاید محرومیت سختی در انتظار کشورمان باشد. آن هم در سالی که باید در جام جهانی روسیه حاضر شویم. بسیار عیان است که حضور در این مسابقات چه شور اجتماعی عظیمی در کشورمان ایجاد کرده است و نباید اقدامی صورت گیرد که خدایی ناکرده این شور به سرخوردگی تبدیل شود.

بهتر است در این مقطع بر محرومیت این دو ورزشکار کشورمان اصرار نشود تا نکند که تاوان خطای دو ورزشکار را کل فوتبال ایران بپردازد. می‌شود از خطای آنان همانند دیدار توجیه ناپذیر محمد مهدی زاهدی وزیر علوم سال‌های گذشته دولت محمود احمدی‌نژاد و یک مقام اسرائیلی در حاشیه یک نشست رسمی در سال ١٣٨٧ در اردن چشم پوشی کرد. البته چشم پوشی نه به معنای بخشیدن بلکه تدبیری اندیشید در عین تنبیه مشکلی دامن‌گیر فوتبال ایران نگردد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۵-١٣٩۶, ١٧:۴١

   

پر مبحث ترین ها