سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بیش از ۶ میلیون دختر در سن باروری ازدواج نکرده‌اند

مدیرکل سلامت خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دختر ۱۵ تا ۴۹ ساله ایرانی در سن باروری ازدواج نکرده‌اند.


به گزارش ایرنا ، محمد اسماعیل مطلق در همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک برای ارتقای نرخ باروری کلی در اردبیل افزود: هم اکنون سالانه بیش از 440 هزار فرصت فرزندآوری در کشور از دست می‌رود.

وی با بیان این که بیش از 11 میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور قرار دارند، گفت: بخش قابل توجهی از این جمعیت نیز در حال پشت سر گذاشتن سن مناسب برای باروری هستند.

وی افزود: عواملی چون بالا رفتن سن ازدواج، افزایش فاصله بین زمان ازدواج و تولد فرزند اول و افزایش فاصله بین تولد فرزندان اول و فرزندان بعدی از جمله عوامل کاهش نرخ باروری در کشور است.

وی همچنین گرایش به تک فرزندی در جامعه را موجب بروز بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی دانست و بیان کرد: احتمال طلاق، به هم خوردن توازن و تعادل شکنی و کمرنگ شدن همبستگی‌های اجتماعی از جمله پیامدهای تک فرزندی است.

وی در زمینه کاهش روند ازدواج از سال 85 تا سال 93 افزود: بر اساس نظر سنجی‌های انجام شده توسط وزارت ورزش و جوانان تنها سه و نیم درصد از پاسخ دهندگان ازدواج را اولویت زندگی خود ذکر کرده‌اند.

مطلق با بیان این که ازدواج و فرزندآوری تاثیر بسزایی در سلامت اجتماعی، جسمی و روانی دارد، گفت: افرادی که ازدواج کرده‌اند از نظر سلامت روان شادتر بوده و احساس امنیت بالایی دارند.

وی اظهار کرد: به طور کلی افراد متاهل از نظر رشد عاطفی، فکری و اجتماعی نسبت به افراد مجرد پیشروتر هستند.

همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک با هدف ارتقای نرخ باروری کلی در سالن ولایت اردبیل برگزار شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩۴, ٢٣:۵۶

   

پر مبحث ترین ها