سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات عنوان کرد:

مبتلایان به سرطان ریه بعد از سه سال می میرند

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩٠, ١٩:٢٣    نسخه چاپی    
در استعمال دخانیات تنها خود فرد در معرض بروز خطر و بیماری قرار ندارد بلکه دود سیگار و قلیان موجب بروز آسیبهای جدی و خطرناک از جمله سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی در همسر و فرزندان و تمامی افرادی که در آن فضای بسته قرار دارند می شود.

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با عنوان این مطلب که 97 درصد علت ابتلا به سرطان ریه ناشی از مصرف مواد دخانی است، اظهار داشت: مبتلایان به سرطان ریه بعد از سه سال می میرند.

دکتر محمدرضا معدنی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بررسیها نشان می دهد که با استنشاق دود مواددخانی بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی و 20 نوع ماده سمی خطرناک و کشنده وارد بدن می شود که زمینه ابتلا به انواع بیماریهای خطرناک را فراهم می کند.

وی از وجود سیانور، بنزن، فلزات سنگین، سرب و... دود سیگار خبر داد و افزود: وجود این مواد موجب بروز بدخیمی های متعدد و سرطانهایی همچون ریه ، حنجره، حفره دهان، حلق، مری، معده، لوزالمعده، کلیه و... می شود.

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با اشاره به علاقه برخی خانواده ها برای استفاده از قلیان به عنوان یک تفریح، افزود: متاسفانه برخی از خانواده ها و والدین تصور اشتباهی از قلیان و مصرف این ماده دخانی دارند و فکر می کنند دود قلیان هیچ خطری برای سلامت آنها ندارد. در حالی که هر وعده قلیان نه تنها برابر با استعمال 70 نخ سیگار است بلکه علاوه بر اثرات زیانبار و سوء بر روی بدن موجب بروز عفونتهای قارچی و میکروبی نیز می شود.

معدنی در ارتباط با عوارض خطرناک سیگار نیز گفت: در استعمال دخانیات تنها خود فرد در معرض بروز خطر و بیماری قرار ندارد بلکه دود سیگار و قلیان موجب بروز آسیبهای جدی و خطرناک از جمله سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی در همسر و فرزندان و تمامی افرادی که در آن فضای بسته قرار دارند می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩٠, ١٩:٢٣

   

پر مبحث ترین ها