سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

۱۰۰ درصد پوشش اورژانس هوایی کشور تا ۵ سال آینده

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد بالگردهای اورژانس هوایی 14 بالگرد است، گفت: لازم است که تعداد بالگردهای اورژانس هوایی افزایش یابد تا بتوانیم در 5 سال آینده 100 درصد پوشش خدمات اورژانس هوایی را داشته باشیم.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با اشاره به پوشش ۱۰۰ درصدی اورژانس هوایی کشور از آماده شدن سند ملی اورژانس کشور تا سال پایان خبر داد.


به گزارش تسنیم، امین صابری نیا با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد ماموریت‌های اورژانس نسبت به 6 ماهه نخست سال 92 به میزان 4.9 درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: با شروع اجرای طرح تحول نظام سلامت ماموریت خدمات اورزانس از یک میلیون و 186 هزار در سال گذشته به یک  میلیون و 245 هزار افزایش یافته است.

 

رشد 5 درصدی ماموریت‌های حوادث ترافیکی نسبت به سال گذشته

 

صابری‌نیا با بیان اینکه امسال افزایش ماموریت در حوادث ترافیکی در کشور نسبت به سال 92 حدود 5 درصد افزایش داشته است، افزود: به دلیل رعایت قوانین رانندگی و همچنین پوشش مناسب اورژانس در خدمت رسانی به مردم، مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی کاهش یافته است.

وی در ادامه، با بیان اینکه در حال حاضر تعداد بالگردهای اورژانس هوایی 14 بالگرد است، گفت: لازم است که تعداد بالگردهای اورژانس هوایی افزایش یابد تا بتوانیم در 5 سال آینده 100 درصد پوشش خدمات اورژانس هوایی را داشته باشیم.

صابری نیا در این نشست خبری اورژانس کشور افزود: امسال تعداد نفر در ماموریت در روز از 1.58 به 4.13 افزایش یافته است که نشان دهنده ارتقا خدمات اورژانس هوایی است.

به گفته رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی، از ابتدای اجرای طرح طول نظام سلامت تاکنون 21 زن باردار از مناطق کمتر توسعه یافته توسط اورژانس هوایی به بیمارستان‌های دارای تخصص‌های لازم انتقال یافتند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای طرح تحول نظام سلامت 41 مورد بیمار تصادفی نیز از طریق اورژانس هوایی به بیمارستان انتقال یافتند، افزود: 90 مورد بیمار غیر تصادفی که نیاز به خدمات تخصصی داشتند از طریق اورژانس هوایی به بیمارستانهای تخصصی انتقال یافتند و همچنین 8 بیمار بسیار بدحال با خدمات احیا در اورژانس هوایی به بیمارستان انتقال داده شدند.

صابری نیا در ادامه، از رتبه بندی پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی در آینده خبر داد و گفت: رتبه بندی پرسنل پیش بیمارستانی در طی دو ماه آینده در احکام آنها لحاظ خواهد شد.

وی یکی از برنامه‌های مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی را ارتقاء سطح علمی و مهارتی پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی بیان کرد و گفت: در گذشته این آموزش‌ها برای پرسنل اورژانس داده می‌شد ولی در احکام آنها تاثیری نداشت که البته با رتبه بندی پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی علاوه بر تاثیر در احکام پرسنل باعث ارتقا عملکرد پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی خواهد شد.

 

رتبه بندی پایگاه‌های اورژانس هوایی

 

صابری نیا همچنین از طرح رتبه بندی پایگاه‌های اورژانس هوایی از نظر تجهیزات، فعالیت و نوع خدمات ارائه شده تا پایان دی ماه خبر داد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی در ادامه، طرح تحول نظام سلامت را نقطه عطفی در جهت اطمینان مردم به سیستم بهداشتی و درمان کشور بیان کرد و گفت: زمانی که اعتماد و اطمینان بیشتر شد مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی افزایش یافت که به دنبال این مسئله نیاز به ارائه خدمات بیشتر و به دنبال آن نیاز به نیروی انسانی بیشتر شد.

وی یکی دیگر از خدمات ارائه شده در قالب طرح تحول نظام سلامت را آموزش 51 پزشک و 100 پرستار بخش اورژانس بیان کرد و گفت: همچنین بهسازی اورژانس بیمارستانی یکی از برنامه‌های هتلینگ طرح تحول نظام سلامت است که در حال اجرا است.

صابری نیا با بیان اینکه ابلاغیه تریاژ بیمارستان‌ها تا ماه آینده به تمام دانشگاه‌ها ارسال خواهد شد، ادامه داد: همچنین کمیته تریاژ (اولویت بندی بیماران) در اورژانس‌های بیمارستانی طی 6 ماه گذشته فعالیت خوبی داشته است و برنامه‌هایی را نیز به منظور آموزش تریاژ بیماران در دست اجرا داریم.

صابری نیا در ادامه، از آماده شدن 70 درصدی سند ملی اورژانس کشور خبر داد و گفت: سند ملی اورژانس تا پایان سال آماده می‌شود و به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ خواهد شد.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه مدیریت حوادث غیر مترقبه در کشور یکی از وظایف مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی است، افزود: مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی توانست زلزله ایلام و مسمومیت در زاهدان را به خوبی مدیریت و کنترل کند.

صابری نیا در ادامه با بیان اینکه مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی توانست به خوبی مسائل بهداشتی و درمانی زائرین کربلا در اربعین امسال را کنترل کند، افزود: علاوه بر خدمات مناسب ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، دانشگاه‌های علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و آبادان آماده نیز ارائه خدمات به زائرین بودند.

وی با اشاره به اینکه 4 دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در مرز چذابه، 6 دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در مرز شلمچه و 37 دستگاه آمبولانس و 7 دستگاه اتوبوس آمبولانس در مرز مهران مستقر بودند، افزود: همچنین اورژانس هوایی خرم آباد، همدان و کرمانشاه آماده ارائه خدمت بودند.

صابری‌نیا در ادامه از اعزام 10 متخصص از نقاط کشور به بیمارستان مهران در زمان اربعین خبر داد و افزود: 16 هزار زائر از خدمات پیش بیمارستانی نیز استفاده کردند.

وی در ادامه افزود: توزیع هزار ماسک (N95) که برای بیماری‌های خاص استفاده می‌شود و توزیع یک هزار عدد محلول الکل در طی یک روز توسط معاونت بهداشتی در بین زائرین صورت پذیرفت.

به گفته صابری‌نیا هماهنگی های لازم با ارگان‌های همکار مثل هلال احمر، سازمان مدیریت بحران و سازمان پدافند غیرعامل موجب شد تا این اقدامات صورت گیرد و هیچ بیماری عفونی یا تنفسی از مرزهای عراق به ایران منتقل نشود.

 

کمبود 7 هزار و 500 نیروی اورژانس

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور در ادامه با اشاره به کمبود نیروی انسانی در اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی، افزود: در حال حاضر برای نگهداشت پایگاه های فعلی اورژانس 7 هزار و 500 نیروی انسانی کمبود داریم.

صابری‌نیا همچنین بر ضرورت توجه دولت به اورژانس پیش بیمارستانی به عنوان اورزانس حمایتی تاکید کرد و گفت: لازم است دولت و مجلس به اورژانس پیش بیمارستانی نگاه ویژه داشته باشند تا بتوان خدمات خوبی ارائه کرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٠-١٣٩٣, ١۶:٢٠

   

پر مبحث ترین ها