سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران دومین کشور دنیا در سزارین

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٣, ٠٩:۵۵    نسخه چاپی    
متاسفانه آمار سزارین در ایران بسیار بالا است و گاهی در برخی از بیمارستان‌های خصوصی آمارها نزدیک به ١٠٠‌درصد را نشان می‌دهد.
رئیس انجمن علمی مامایی ایران با بیان این‌که زایمان سزارین عوارض بسیار زیادی بر مادر و نوزاد دارد، گفت: کودکان سزارینی ٥٠‌درصد بیشتر در معرض ابتلا به آسم، دیابت، چاقی، آلرژی و سلیاک هستند.

دکتر ناهید خداکرمی افزود: درحال حاضر مسئولان حوزه بهداشت از افزایش بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری قلبی و عروقی، دیابت و چاقی خبر می‌دهند و بهتر است بدانیم در آینده با انفجار بیماری مواجه خواهیم بود.

امروزه بسیاری از مادران روش زایمان و زمان به دنیا آوردن فرزندانشان را به اختیار تعیین می‌کنند و این درحالی است که در بسیاری از کشورهای جهان این پزشک معالج است که بهترین روش زایمان را انتخاب می‌کند.

خدا کرمی با اشاره به این‌که سزارین می‌تواند به توصیه پزشک معالج و به دلایل مختلفی ازجمله زایمان‌های قبلی مادر و مشکلات جنین انجام شود، ادامه داد: به اعتقاد بسیاری از مادران ایرانی، سزارین روش ساده و بدون درد برای طی کردن پروسه زایمان است؛ این درحالی است که بسیاری از مادران از عوارض و مشکلات پس از زایمان سزارین بی‌اطلاع هستند.

وی تصریح کرد: با زایمان سزارین به عمد نسل آینده را بیمار تحویل جامعه می‌دهیم.

رئیس انجمن علمی مامایی گفت: جامعه مامایی ایران ١٢‌سال فریاد زد و عوارض و مشکلات سزارین را مطرح کرد اما گوش شنوایی وجود نداشت و برای حل مشکل اقدامی جدی صورت نگرفت تا این‌که در دولت یازدهم با اجرای طرح تحول نظام سلامت توجه جدی به زایمان طبیعی شد.

وی درخصوص عوارض و معایب زایمان سزارین اظهار کرد: عفونت‌های مثانه و رحم و آسیب سیستم ادراری ازجمله عوارضی است که زنانی که زایمان سزارین را انتخاب می‌کنند، تهدید می‌کند و همچنین سزارین ممکن است در بارداری‌های بعدی مشکلاتی مثل سخت جدا شدن جفت از رحم را ایجاد کند. خداکرمی افزود: اصلاح و بازسازی اتاق‌های زایمان ازجمله اقداماتی است که برای ترویج زایمان طبیعی صورت گرفته اما کافی نیست.

وی ادامه داد: اگر در کشور عوامل حرفه‌ای که عامل زایمان طبیعی هستند مانند سایر کشورهای دنیا قوی نشود، نمی‌توانیم در این زمینه موفق باشیم.

خداکرمی گفت: متاسفانه آمار سزارین در ایران بسیار بالا است و گاهی در برخی از بیمارستان‌های خصوصی آمارها نزدیک به ١٠٠‌درصد را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: ایران پس از برزیل دومین کشوری است که بیشترین آمار سزارین را به خود اختصاص داده است.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران اظهار کرد: به موازات افزایش سزارین، میانگین سن هنگام تولد نوزادان یک تا ٣ هفته کمتر شده و بیشتر تولد‌ها قبل از شروع علایم زایمان اتفاق می‌افتد.

خداکرمی گفت: تولد بدون علایم زایمان یعنی زایمان زودرس و ممکن است از نظر تعریف نوزاد نارس نباشد ولی به خاطر این‌که بین یک تا ٣ هفته از زندگی داخل رحم به‌طور عمد محروم شده است می‌تواند تبعات بسیار زیادی در پی داشته باشد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: راه‌حل عملیاتی برای کاهش زایمان سزارین آگاهی بخشی به زنان با تشکیل کلاس‌های آموزشی است و بعد ارجاع به ماما برای بهره‌مند شدن فرصت در دوران باروری و زایمان طبیعی است.

خداکرمی گفت: درحال حاضر با اجرای طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت‌ماه ‌سال ٩٣ حدود ٥‌درصد از زایمان سزارین در کشور کاسته شده است.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان آمار سزارین زیر ١٥‌درصد است. اتریش و هلند به‌عنوان کمترین کشورها با ١٥‌درصد و همچنین آمریکا ٣٠‌درصد را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: برزیل، چین و مکزیک به‌عنوان برترین کشورها در زایمان سزارین شناخته می‌شوند و ایران نیز پس از کشور برزیل به‌عنوان دومین کشور آمار سزارین را به خود اختصاص داده است.

منبع: ایرنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٣, ٠٩:۵۵

   

پر مبحث ترین ها