سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون سیاسی استاندار تهران : گشت‌های موتوری نیاز به مجوز دارند

بروز شده : ١-٠۶-١٣٩٣, ٢٠:٣٣    نسخه چاپی    
همه کسانی که در لوای جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند باید به قانون التزام داشته باشند.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران به اظهارات برخی گروه‌ها در مورد اجرای طرح گشت موتوری اشاره کرد و گفت: همه کسانی که در لوای جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند باید به قانون التزام داشته باشند.

به گزارش ایسنا، سیدشهاب‌الدین چاوشی معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران در نشست خبری که صبح امروز در استانداری برگزار شد به تشریح عملکرد دولت تدبیر و امید در استان تهران پرداخت.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد آمار درخواست‌های برگزاری تجمع‌های مختلف در استان تهران با بیان این‌که طی یک سال اخیر 67 درخواست تجمع به استانداری ارجاع داده شده است، اظهار کرد: از این تعداد تنها با دو مورد برگزاری تجمع آن هم به دلیل نداشتن توجیه کارشناسی مخالفت شد. در مورد این موضوع مسئولیت برگزاری تجمع مشخص نبود بر عهده چه کسی است.

چاوشی با اشاره به برگزاری تجمعی در حمایت از حجاب و عفاف در محدود میدان فاطمی با تأکید بر این‌که مسائل عمومی از جمله بدحجابی دغدغه تنها 500 یا 700 نفر از مردم نیست، افزود: در مورد برگزاری تجمعی در دفاع از مسأله حجاب ما تأکید کردیم که باید یک گردهم‌آیی از طریق شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی صورت بگیرد ولی عده‌ای با کج‌سلیقگی این موضوع را نپذیرفتند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران با بیان این‌که باورهای فرهنگی و فکری جامعه نباید صرف هزینه‌های سیاسی گروه‌هایی خاص شود، خاطرنشان کرد: برگزاری تجمعات قانونی یک سری الزامات قانونی دارد که باید از طرف برگزارکنندگان آن رعایت شود.

وی خاطرنشان کرد: استانداری و وزارت کشور در مورد مجوز برگزاری تجمعات قانونی نگاهی به مواضع سیاسی ندارد.

چاوشی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر این‌که آیا برای اجرای طرح گشت ارشاد موتوری که از سوی برخی جریانات تندرو مطرح می‌شود، مجوزهای لازم صادر شده است، با تأکید بر این‌که اتکا به قانون تعیین‌کننده بسیاری از موضوعات است، گفت: دولت تاکنون توانسته است در طی یک سال اخیر بسیاری از گروه‌های خودسر را مهار کند. امروز نیز موارد اندکی از رفتارهای خودسرانه مشاهده می‌ کنیم که این گروه‌ها هیچ‌گاه نخواهند توانست قانون را دور بزنند.

وی با بیان این‌که همه کسانی که در لوای جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند باید به قانون التزام داشته باشند، گفت: افراد و گروه‌هایی که احساس مسئولیت بیشتری در جامعه می‌کنند در مواردی که به قلمروی اجرا و برخورد می‌رسند حتما" باید از دولت مجوزهای لازم را داشته باشند. چرا که تذکر لسانی وظیفه همگانی است اما در حوزه عمل و اجرا وظیفه بر عهده دولت است.

وی در بخش دیگری از صحبت ‌های خود با اشاره به فرار رسیدن هفته دولت، خاطرنشان کرد: شهیدان رجایی و باهنر هر دو مظهر اخلاص، تدبیر و مردم‌داری بودند.

چابکی با تأکید بر این‌که این دو شهید بزرگوار برای همیشه الگوهای ماندگار دولت‌های جمهوری اسلامی خواهند بود، اضافه کرد: مهمترین ویژگی که حافظه ملت ما از این دو بزرگوار و الگو به یاد دارند مردم‌داری آنها است.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران با تأکید بر این‌که از نظر شهیدان رجایی و باهنر مردم اصالت داشتند، اظهار کرد: امروز پس از گذشت 35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بازگشت عقلانیت و تدبیر رجایی و باهنر به جامعه هستیم. امروز اکثر گروه‌ها و جریان‌های سیاسی دوستدار انقلاب و کشور به این نتیجه رسیده‌اند که باید همواره بر قانون پایبند باشند و از افراط و تفریط پرهیز کنند.

وی با تأکید بر این که جمهوری اسلامی در بسیاری از عرصه‌ها قابلیت درخشش را دارد گفت: اگر نگاه‌های تیره و یأس‌آلود را از ویترین‌های جمهوری اسلامی پاک کنیم ارزش‌های اعتقادی ما همگی قابل دفاع خواهند بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت معتقد است که آنچه را که برای خود می‌پسندد برای دیگران نیز بپسندد در همین راستا اگر دولت می‌خواهد محبوب بماند؛ محبوبیت جامعه نیز برای او حائز اهمیت است و چنان‌چه می‌خواهد خود را مقتدر جلوه دهد مردم نیز باید از این اقتدار برخوردار باشند. دولت تدبیر و امید با دو بال تعهد و تخصص قصد دارد که نظام را به اوج و پیشرفت برساند.

چاوشی با بیان این‌که شعار امروز دولت تدبیر و امید تعهد بر پایه تخصص و تخصص همراه با تعهد است.

وی با بیان این‌که شعار امروز دولت تدبیر و امید تعهد بر پایه تخصص و تخصص همراه با تعهد است، گفت: هیچ‌گاه پیشرفت و توسعه و رشد جامعه بدون تکیه بر تخصص و تعهد امکان‌پذیر نیست.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران در ادامه با تأکید بر این‌که طی یک سال گذشته تدابیر موثر دولت و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی توانسته است تا حدود زیادی امید را به افکار عمومی جامعه بازگرداند، به بیان عملکرد دولت در عرصه دست‌آوردهای خارجی و بین‌المللی پرداخت و اظهار کرد: امروز جامعه جهانی ایران را به عنوان قدرت نخست و جایگاه اصلی در منطقه پذیرفته است. حتما" ما به یاد داریم که در دوران قبل از روی کارآمدن دولت یازدهم و حتی ابتدای کار این دولت آمریکایی‌ها برای حمله به سوریه زمان تعیین کرده بودند، اما با روی کار آمدن آقای روحانی تمام معادلات منطقه‌ای آمریکا و اسرائیل به هم ریخت و غرب متوجه شد که با دولت جدید جمهوری اسلامی نمی‌تواند آن‌چنان که در گذشته رفتار کرده است رفتار کند.

وی با بیان این‌که رفتارهای عقلانی دولت روحانی دشمنان نظام را مجبور به تجدیدنظر و یافتن راهکارهای جدید کرد به مذاکرات ایران و گروه 1+5 اشاره و خاطرنشان کرد: ما طی یک سال اخیر مشاهده کردیم که بخشی از دارایی‌های جمهوری اسلایم در جریان مذاکرات با گروه 1+5 به خزانه کشور بازگشت. ما در این مدت شاهد بودیم که حداقل امیدهایی در عرصه سرمایه‌گذاری در کشور به وجود آمد و سرمایه‌گذارانی اعم از داخلی و خارجی احساس امنیت کردند و اعتمادشان نسبت به نظام سیاسی بازسازی شد.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران با اشاره به عملکرد استانداری در عرصه اقتصادی، خاطرنشان کرد: در استان تهران و به همت استانداری فعالیت‌های اقتصادی در دو عرصه جذب مشارکت‌های مردمی داخلی برای سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی و همچنین تشویق ایرانیان خارج از کشور به سرمایه‌گذاری در داخل از سوی معاونت توسعه و سرمایه‌گذاری استانداری و همچنین معاونت سیاسی استانداری در حال پیگیری است. در همین راستا و با درخواست رئیس جمهور شورای ایرانیان خارج از کشور تشکیل شد.

وی با بیان این‌که شورای ایرانیان خارج از کشور در دوره‌های قبل نیز فعالیت می‌کرد، اظهار کرد: این شورا در سال گذشته با رویکردی سیاسی عمل می‌کرد اما شورایی که در دولت فعلی تشکیل می‌شود با رویکرد توأمان سیاسی و اقتصادی به فعالیت می‌پردازد.

چاووشی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به انتصابات صورت گرفته در سطح استان تهران با تأکید بر این‌که در این انتصابات حدود بیشتر از 60 در صد از مدیران دولت گذشته حضور دارند، اظهار کرد: ما معتقدیم که این مدیران باید فرصت همگرایی با دولت یازدهم را مغتنم بدانند؛ چرا که دولت یازدهم می‌خواهد از تجربه و توان مدیران گذشته در چارچوب سیاست‌های تدبیر با معنی اعتدال‌گرایی استفاده کند به همین دلیل هر فردی از هر جریان سیاسی که قابلیت و ظرفیت مدیرتی بالایی داشته باشد و بتواند به برنامه‌های دولت کمک کند در دولت یازدهم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین با تأکید بر این‌که هیچ کدام از انتصابات صورت گرفته در دولت یازدهم مادام‌العمر نیستد، اظهار کرد: ما بر این باوریم که هیچ مدیری را در صورتی که فاقد شایستگی لازم باشد به بهانه ثبات مدیریت ابقا کنیم. هر زمان که متوجه شویم مدیری توان و ظرفیت کاملی ندارد و همسوی سیاست‌های دولت نیست بدون تعلل او را کنار خواهیم گذاشت.

وی همچنین با تأکید بر لزوم همگرایی هرچه بیشتر قوای سه‌گانه در جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران نظامی واحد و یکپارچه سیاسی است که در آن هیچ کدام از قوا نمی‌توانند بر اساس میل خود رفتار کنند. هر سه قوه باید در جهت اهدافی که از سوی قانون اساسی مشخص شده است گام بردارند و کمک کار یکدیگر باشند.

وی با اشاره به نقش مجلس در همگرایی قوا، خاطرنشان کرد: مجلس باید در عرصه قانون‌گذاری در رأس خلأهای قانونی تلاش کند. مجلس باید ضمن انجام وظایف نظارتی خود به دولت کمک کند که بتواند در جهت حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور توفیق کسب کند.

چاووشی با تأکید بر این‌که مجلس باید اغنای افکار عمومی را مورد توجه خود قرار دهد، اظهار کرد: مجلس باید از پرداختن به برخی مسائل حاشیه‌ای صرف‌نظر کند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران با تأکید بر این که مجلس در رأس امور است، اظهار کرد: ممکن است گاهی در مجلس افرادی حضور داشته باشند که از جایگاه و موقعیت خود استفاده‌هایی ناصحیح کنند. این که برخی نمایندگان در دوره‌های پیش برای ورود به مجلس به دلایل برخی تخلفات صلاحیت لازم را کسب نکردند نیز قابل انکار نیست.

وی با تأکید بر این‌که اقدامات حاشیه‌ای برای هیچ‌کدام از قوای سه‌گانه پسندیده‌ نیست، اظهار کرد: چنان‌چه اشکالی در قوه‌ای ایجاد شود بازتاب آن حتما" در قوای دیگر ظاهر می‌شود.

چاووشی همچنین با تأکید بر این‌که حمایت عمومی جامعه و مقام معظم رهبری از دولت و همچنین حمایت‌ها و همدلی نخبگان و فرهیختگان جامعه و وفاق ملی از شانس‌های بزرگ دولت یازدهم است، خاطرنشان کرد: نخبگان در سال های گذشته فرصت اندکی برای اظهار نظر در مورد برنامه‌های دولت داشتند و به هر دلیلی دچار قهر شده بودند اما امروز ما شاهد توجه خاص دولت به نظرات و پیشنهادات فرهیختگان و نخبگان جامعه هستیم تا جایی که حتی رئیس جمهور اعضای دولت را موظف به حضور در استان‌های مختلف و کسب نظرات نخبگان آنها می‌کنند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران با تأکید بر این که تخصص، دانایی و تدبیر در انحصار دولت نیست، خاطرنشان کرد: امروز نخبگان خود را موظف به حمایت از دولت برای ترمیم نارسایی‌هایی که در گذشته به وجود آمده است می‌دانند که این خود امتیازی بزرگ برای دولت به شمار می‌آید.

وی با اشاره به حمایت‌های مقام معظم رهبری از دولت یازدهم در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی، اظهار کرد: کسانی که امروز دغدغه نظام را دارند باید همان طور که رهبری حمایت‌های بی قید و شرط خود را از دولت اعلام کردند، به دولت کمک کنند.

چاووشی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به افزایش تعداد مجوزهای صادر شده از سوی استانداری و وزارت کشور برای تأسیس سازمان‌های مردم‌نهاد اشاره کرد و با تأکید بر این‌که دولت‌ها دو وظیفه مهم حاکمیتی و تأمین خدمات عمومی و رفاه جامعه را بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: دولت یازدهم مصمم است که سازمان‌های مردم نهاد را در کشور توسعه دهد. در همین راستا و طی شش ماه گذشته نسبت به سال‌های گذشته تعداد مجوزهای صادر شده 8 برابر بوده است.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی دولت یازدهم در کاهش معضلات اجتماعی با بیان این‌که دولت یازدهم در رابطه با مسائل و مشکلات اجتماعی وارث وضعیتی است که در سال‌های گذشته شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: در استانداری تهران اقداماتی در کارگروه فرهنگی و اجتماعی آغاز کرده‌ایم و طرح ها و پروژه‌های خوبی در دست اقدام داریم و امیدوار هستیم که بتوانیم با همسویی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی به موفقیت دست یابیم.

وی همچنین با بیان این‌که در جهت کاهش معضلات اجتماعی اقداماتی در زمینه زمین‌خواری و رانت‌خواری صورت گرفته است، گفت:‌ طی یکی سال اخیر زمین‌خواری به شدت کاهش یافته و رانت خواری در عرصه تشکیلات قانونی نیز به کمترین حد خود رسیده است. در زمینه ساخت‌وسازهای غیرقانونی نیز با حمایت قوه قضائیه اقدامات خوبی صورت گرفته است و تعدادی بالغ بر 500 مورد از این ساخت‌وسازها که عمدتا" در حریم رودخانه‌ها بوده است تخریب شده‌اند.

چاووشی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به خبرنگاری درباره چرایی کندی تخریب پروژه هتل آینه با تأکید بر این‌که ما معتقدیم که چنان‌چه قانون در جامعه برای همه به صورت یکسان اجرا نشود آن جامعه سعادتمند نمی‌شود، اظهار کرد: برای ما تخلفات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد.

وی با تأکید بر این‌که رسیدگی به تخلف دانه‌درشت‌ها در اولویت کاری ما قرار دارد، اظهار کرد: در مورد هتلی که در حریم رودخانه جاجرود در حال ساخت است توسط مسئولان قبلی مجوزهایی صادر شده است که نمی‌توان به راحتی با آن برخورد کرد. باید رسیدگی شود که این مسئولی که مجوز برای ساخت هتل مذکور در حریم رودخانه را صادر کرده است آیا به عمد این اقدام را انجام داده یا این‌که از روی نادانی مجوزی صادر کرده است.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران، اضافه کرد: مسئولیت مدنی دولت اقتضا می‌کند که در مواردی که کارگزاران دولتی مرتکب تخلفی می‌شوند و مجوزی را صادر می‌کنند که طبق قانون نباید صادر می‌کردند دولت خسارت‌های مربوط به آن را بپردازد. حال چنان‌چه کارمند خاطی با علم به تخلف بودن اقدام خود مجوزی صادرکرده باشد خود باید هزینه‌های لازم به آن را بدهد و چنان‌چه اقدام وی از روی نادانی انجام گرفته باشد این دولت است که باید خسارت‌های لازم را بپردازد. به همین دلیل رسیدگی به این پرونده مستلزم راهکار قانونی است که در حال پیگیری است.

چاووشی در بخش دیگر صحبت‌های خود در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این که چه اقداماتی در اجرای طرح تکریم بانوان در سطح استان تهران از سوی استانداری انجام گرفته است، تصریح کرد: امنیت شغلی برای بانوان در جامعه به هر صورت که مطلوب آنها باشد مورد نظر و تأکید استانداری است.

وی با تأکید بر این‌که ما به تفکیک جنسیتی اعتقاد نداریم، اما به امنیت خانواده‌ها و بانوان اعتقاد و تأکید داریم، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که این مسأله باید با خواست خود بانوان انجام شود.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران، با بیان این‌که طرح تکریم بانوان عملا" در استانداری تهران اجرا می‌شود،‌ خاطرنشان کرد: طرح تفکیک جنسیتی در ادارات اقدام جدیدی نیست و از سال‌ها قبل در ادارات مطرح بوده است. در استانداری نیز عملا" این طرح وجود دارد به جز بخش‌هایی که امکان برای اجرای این طرح وجود نداشته است. این ‌که ما بتوانیم به گونه‌ای طراحی کنیم که معاشرت‌های زن و مرد در موارد غیرضروری کاهش پیدا کند امری مورد پسند است.

وی با اشاره به حضور منشی مرد در دفاتر مدیران، خاطرنشان کرد: در استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها ما هیچ منشی خانمی نداریم چرا که معتقدیم حرمت بانوان بالاتر از این است که در چنین جایگاهی قرار بگیرند و باید از نظرات آنها در جایگاهی مناسب استفاده کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠۶-١٣٩٣, ٢٠:٣٣

   

پر مبحث ترین ها