سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

5 اقدام مهم برای احیای دریاچه ارومیه

توقف سدسازی در حوضه دریاچه ارومیه، قطع مطالعات سدسازی در منطقه، مدیریت آب سدها و لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه از جمله اقدامات انجام شده برای احیای این دریاچه است.
وزیر نیرو، پنج اقدام مهم برای احیای دریاچه ارومیه را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حمید چیت‌چیان شنبه‌شب در پایان سفر 4 روزه خود به استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مسائل مربوط به دریاچه ارومیه و ارتفاع آب این دریاچه بسیار نگران‌کننده است و رئیس جمهور نیز از ابتدا بر احیای هرچه سریع‌تر این دریاچه تأکید داشت و در این خصوص کارگروهی نیز تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه روند خشک شدن دریاچه ارومیه از 15 سال پیش آغاز شده و تقریباً همین مقدار زمان برای احیای آن نیاز است، ادامه داد: دلیل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه، توسعه زمین‌های کشاورزی در منطقه است و آبی که باید به دریاچه ارومیه وارد می‌شد، اکنون به زمین‌های کشاورزی وارد می‌شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 480 هزار هکتار زمین کشاورزی در منطقه دریاچه ارومیه وجود دارد و بیش از 3 میلیارد مترمکعب آبی که باید وارد دریاچه ارومیه شود، در زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چیت‌چیان عنوان کرد: توقف سدسازی در حوضه دریاچه ارومیه، قطع مطالعات سدسازی در منطقه، مدیریت آب سدها و لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه از جمله اقدامات انجام شده برای احیای این دریاچه است.

وی اضافه کرد: مناقصه انتقال آب از رودخانه ارس نیز از راه فاینانس بخش خصوصی انجام می‌شود.

وزیر نیرو، باز کردن راه آب در خود دریاچه ارومیه که آب‌های رودخانه‌های حوضه این دریاچه به عمق اصلی آب دریاچه متصل شود را از دیگر راهکارهایی عنوان کرد که در آینده نزدیک برای احیای دریاچه ارومیه انجام می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٣-١٣٩٣, ١٠:۵٧

   

پر مبحث ترین ها