سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مصرف آنتی بیوتیک در ایران 16 برابر استاندارد جهانی است

سازمان بهداشت جهانی از مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک ها به عنوان یک ˈتهدید بزرگ جهانیˈ نام برده است.
کنگره ملی تجویز منطقی آنتی بیوتیک ها وابسته به سازمان بهداشت جهانی در جدیدترین گزارش خود نسبت به مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک ها و مصرف بیش از حد این داروها در کشورهای مختلف از جمله ایران هشدار داد.

به گزارش ایرنا ، نتایج تحقیقات کنگره ملی تجویز منطقی آنتی بیوتیک ها نشان می دهد، ایران یکی از کشورهایی است که با تجویز بیش از اندازه این داروها روبروست و مصرف آنتی بیوتیک در این کشور تقریبا برابر با کل مصرف آن در اروپا و 16 برابر استاندارد جهانی است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، روز گذشته (30 آوریل) با انتشار گزارشی اعلام کرد جهان وارد دوره ˈپسا آنتی بیوتیکˈ شده است؛ دوره ای که عفونت های ساده ای که برای سالیان طولانی قابل درمان بودند، کشنده شده اند.

** مقاوم شدن در برابر آنتی بیوتیک ها جهان را تهدید می کند

سازمان بهداشت جهانی از مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک ها به عنوان یک ˈتهدید بزرگ جهانیˈ نام برده است.

این سازمان با بررسی آمار مربوط به 114 کشور، از افزایش مقاومت دارویی در همه نقاط جهان خبر داده است.

به گزارش این سازمان، در صورتیکه فورا برای مقابله با این پدیده اقدام نشود، مقاومت دارویی تبعات بسیاری خطرناکی را برجای خواهد گذاشت.

به گفته کارمن پسووا سیلوا، مدیر بخش مقاومت آنتی بیوتیکی سازمان بهداشت جهانی، ابعاد جهانی این خطر بسیار جدی است.

پسووا سیلوا گفت: ˈاین موضوعی است که در همه کشورها باعث نگرانی شده و این مشکل تنها در یک کشور دیده نمی شود و در همه کشورهای مورد بررسی دیده شده است و مقابله با این پدیده نیاز به اقدام هماهنگ همه کشورها دارد.ˈ

گزارش سازمان بهداشت جهانی بر مقاومت دارویی هفت باکتری عمده تمرکز دارد که در بروز بیماری هایی مانند ذات الریه، اسهال و عفونت خون نقش دارند.

برمبنای این گزارش، تجویز دو آنتی بیوتیک مهم برای بیماران در بعضی از کشورهای مورد بررسی، حکایت از بی اثر شدن این داروها و مقام شدن باکتری ها در برابر آنها شده است.

یکی از آنتی بیوتیک های بسیار قوی که تاثیرگذاری آن به شدت کاهش یافته، کارباپنم است که در مراحل پیشرفته درمان بیماری های ناشی از باکتری کلبسیلا پنومونیه کاربرد دارد.

این باکتری منجر به بروز آلودگی خون، ذات الریه و عفونت های مختلف در نوزادان می شود.

از سوی دیگر، در حالی که در دهه 1980 میلادی مقاومت دارویی نسبت به درمان آلودگی مجاری ادراری به باکتری «ای کولای» تقریبا وجود نداشت، این روز ها تجویز آنتی بیوتیک برای درمان این عارضه در نیمی از موارد بی تاثیر است.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، سوزاک نیز از بیماری هایی است که در کشور هایی مانند بریتانیا، کانادا، استرالیا، اتریش، فرانسه، ژاپن، نروژ، آفریقای جنوبی، اسلوونی و سوئد نسبت به آنتی بیوتیک های قوی مقاومت نشان داده است.

باکتری ها معمولا در طول زمان برای مقابله با آنتی بیوتیک ها جهش ژنتیکی می کنند اما استفاده نادرست و بیش از اندازه از این داروها روند مقاومت دارویی را تسریع کرده است.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود گفته است برای مقابله با این پدیده، علاوه بر تولید آنتی بیوتیک های جدید به اقدام هماهنگ دولت ها برای کُند کردن روند مقاومت دارویی نیاز است.

این سازمان همچنین بر نیاز به ارتقای بهداشت، افزایش دسترسی مردم به آب سالم، ضدعفونی کردن مراکز درمانی و گسترش ایمنی سازی به عنوان راه های کاهش نیاز به تجویز آنتی بیوتیک ها تاکید کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٢-١٣٩٣, ١١:١٠

   

پر مبحث ترین ها