سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مصوبه مجلس: رانندگان باید هزینه‌ درمان تصادف با نابینایان را بپردازند

این طرح مربوط به نابینایان است که 60 نفر از نمایندگان نیز آن را امضا کرده‌اند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح الحاق یک تبصره ب ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی موافقت کردند در صورت تصویب نهایی آن رانندگان در صورت تصادف با نابینایان ملکف به پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی و جبرانی آن می‌شوند.

به گزارش ایسنا، یک فوریت طرح الحاق یک تبصره ب ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در جلسه علنی امروز با 136 رای موافق، 14 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

در صورت تصویب نهایی این طرح تبصره‌ای به ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اضافه می‌شود که براساس امور و مرور نابینایان دارای عصای سفید در سطح معابر برای رانندگان،‌ وسایل نقلیه در حکم چراغ قرمز است و رانندگان ملزم به توقف کامل در برخورد با این افراد دارای معلولیت نابینایی می‌باشند. در صورت تصادف وسایل نقلیه با این افراد راننده مکلف به پرداخت خسارت‌های جانی و مالی مصدوم یا متوفی می‌باشد در صورت بروز هرگونه معلولیت جدید ناشی از تصادف پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی و جبرانی آن برع هده راننده وسیله نقلیه است.

فاطمه آلیا عضو کمیسیون اجتماعی به عنوان امضاکنندگان این طرح با گرامیداشت روز ارتش و روز زن گفت: این طرح مربوط به نابینایان است که 60 نفر از نمایندگان نیز آن را امضا کرده‌اند.

وی توضیح داد: این طرح احترام به دارندگان عصای سفید است که ممکن است در صورت تصادف با معلولیت جدیدی علاوه بر نابینایی مواجه شود که در این طرح راننده مکلف می‌شود که تمامی هزینه‌ها را پرداخت کند.

آلیا گفت: ما در کمیسیون اجتماعی ایرادات مربوط به این طرح را رفع می‌کنیم که یکی از ایرادات این طرح تکلیف برای راننده برای پرداخت هزینه‌های درمانی است که در اصلاحیه باید بیمه‌کننده چنین کاری را بر عهده گیرد.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مخالفت با این طرح گفت که با توجه به قوانین موجود این طرح مناسب نیست چون قوانین موجود بیمه مکلف به پرداخت خسارت کرده که لازم نیست که موجود جدیدی به آن اضافه شود.

احمد امیرآبادی نماینده قم به عنوان موافق این فوریت این طرح نیز گفت: در دنیا روز جهانی عصای سفید وجود دارد و همه کشورها با داشتن قوانینی به نابینایان بها می‌دهند این طرح در راستای بها دادن به نابنیان است که طبیعتا درصد وجود نواقصی در آن می‌توان‌ آن را در کمیسیون اجتماعی مورد بحث قرار داد.

گفتنی است بعد از تصویب فوریت این طرح باهنر رییس جلسه گفت که این طرح مبارکی بود که با رای خوبی به تصویب رسید و امیدواریم جزییات آن نیز مورد موافقت مجلس قرار گیرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠١-١٣٩٣, ١۶:١٢

   

پر مبحث ترین ها