سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تهیه فهرست داروهای ضروری

به دنبال توافق صورت گرفته با بیمه‌ها، بسیاری از مشکلات در مورد قیمت داروها رفع شده است. در این زمینه سعی شده است که بیماران مشکلات کمتری داشته باشند.
معاون نظارت سازمان غذا و دارو از رفع بسیاری از مشکلات در مورد قیمت داروها به دنبال توافقات صورت گرفته با بیمه‌ها خبر داد.

دکتر اکبر عبدالهی‌ در گفت‌وگو با ايسنا، در ارزیابی از وضعیت کنونی تولید داروهای داخلی گفت: در حال حاضر اکنون از نظر تولید در مورد داروهای داخلی به وضعیت مطلوبی رسیده‌ایم. البته در مواقعی به علت برخی کمبودهای تجهیزاتی و موارد دیگر، کمبودهایی اتفاق می‌افتد که خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته، این مشکل رفع شده و مواد جزئی‌تر باقیمانده نیز در آینده نزدیک رفع خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید برآن که نباید دارو را به عنوان یک کالا در نظر گرفت، افزود: اکنون بیش از 4000 پروانه ساخت دارو داریم. همچنین فهرستی از داروهای ضروری تهیه شده است؛ چرا که بسیاری از فرآورده‌هایی که به آنها دارو اطلاق می‌شود، ممکن است داروی ضروری نباشند به این معنا که نبود آن به جامعه ضرر نمی‌رساند. بر این اساس است که آنها را جزو داروهای ضروری نمی‌دانیم.

خودکفایی مطلق در حوزه دارو وجود ندارد
معاون نظارت سازمان غذا و دارو در ادامه افزود: باید این واقعیت را بپذیریم که خودکفایی مطلق در حوزه دارو وجود ندارد. با وجود اینکه شرکت‌های دارویی ما در زمینه‌های تحقیقات و نوآوری بسیار تلاش می‌کنند اما، داروسازی ما پیرو صنعت داروسازی بین‌المللی است. در نتیجه مجبوریم داروهای جدید وارد شده به بازار دنیا را نیز در بازار خود داشته باشیم. اینکه در مقاطعی بخواهیم واردات را به اسم تولید تمام کنیم، اشتباه است اما در مجموع در مواقعی برای برخی از بیماری‌ها ناچار به واردات خواهیم بود.

عبدالهی در مورد قیمت دارو نیز گفت: به دنبال توافق صورت گرفته با بیمه‌ها، بسیاری از مشکلات در مورد قیمت داروها رفع شده است. در این زمینه سعی شده است که بیماران مشکلات کمتری داشته باشند.

وی افزود: سال گذشته به علت تغییرات نرخ ارز سال پرتنشی برای حوزه دارو بود و قیمت داروها به ریال دو برابر شده بود. به همین دلیل قیمت داروهای تولید داخل نیز به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه آنها افزایش یافت که این افزایش قیمت در نیمه اول سال اتفاق افتاد.

معاون نظارت سازمان غذا و دارو در پایان اظهار داشت: در نیمه دوم سال 92 با توافقی که میان وزارت بهداشت و وزارت رفاه انجام شد آرامش نسبی در قیمت دارو داشتیم به طوری که قیمت‌ها افزایشی نداشت. در زمینه واردات دارو حتی کاهش قیمت هم داشتیم و به دنبال اقدامات انجام شده، در برخی اقلام دارویی وارداتی حدود 20 تا 30 درصد کاهش قیمت اتفاق افتاد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠١-١٣٩٣, ١٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها