سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قهر مسكن مهر!

وزير مسكن به روش خانه دار كردن مردم در دولت قبل نيز انتقاد دارد. به عقيده وي این که یک میلیون بدهید تا خانه بگیرید، علامت ناصحیح به بازار مسکن و يك تصور ذهني است. از نظر او روش صحيح خانه دار شدن پس انداز در خانوار است.
وزير مسكن دولت روحاني اعتقادي به طرح مسكن مهر ندارد اما با اين حال بنا به وعده رئيس جمهور آن را ادامه مي دهد. وي گفته است پيگيري مسكن مهر تا اتمام تمام پروژه ها با همان نرخ قبلی ادامه خواهد داشت.

به گزارش فرارو، اما اجراي باقي مانده اين طرح نياز به 120 هزار ميليارد تومان اعتبار دارد. سقف تسهيلات پرداختي از سوي بانك مسكن 50 هزار میلیارد تومان بوده و تاكنون 40 هزار ميليارد تومان از اين مقدار از سوي بانك مسكن به اين پروژه پرداخت شده است.

با اين حال تاكنون نيمي از واحدهاي مسكن مهر افتتاح شده است و به گفته وزير مسكن ادامه اين روند ناممكن است. چرا كه دولت توان تزريق چنين مبلغي را به اين پروژه ندارد.

علاوه براين وزارت نيرو براي تامين منابع در خصوص فراهم كردن امكانات زير بنايي و روبنايي با مشكلات جدي روبرو است. وزارت نیرو بارها اعلام کرده که بودجه کافی برای تامین زیرساخت ها را ندارد و اين موضوع يكي ديگر از دلايل تاخير در تحويل واحد هاي مسكن مهر است.

از سوي ديگر يك و نيم ميليون نفر در انتظار اتمام واحدهاي مسكن مهر هستند و اجراي اين طرح بر سرنوشت 10 میلیون نفر تاثير گذار است.

دولت قبل با پرداخت تسهيلات بانكي و استقراض از بانك مركزي تنها توانست نيمي از وعده خود در مسكن مهر را محقق كند. بسياري از كارشناسان از تاثير مستقيم اين تسهيلات بر افزايش نقدينگي و رشد نرخ تورم در كشور سخن مي گويند.

راهكار ها و چالش هاي دولت جديد

عباس آخوندي در خصوص تامين منابع براي ادامه پروژه مسكن مهر راهكار هايي از قبيل استفاده از بخش خصوصی در پروژه های عمرانی و تامین منابع بر اساس نظام مالیاتی و پرداخت تسهيلات از طريق پس انداز را مطرح كرده است.

ورود بخش خصوصي به حوزه مسكن به دليل وجود شركت هاي شبه دولتي همواره با موانعي روبرو بوده است. همچنين ثبات در تصميم گيري ها لازمه جذب بخش خصوصي است كه البته آخوندي وعده داده است كه تصميمات لحظه اي نخواهد گرفت. علاوه بر اين تامين منابع از طريق اخذ ماليات به دليل فقدان زير ساخت هاي مناسب با مشكل روبرو بوده است.

وزير مسكن به روش خانه دار كردن مردم در دولت قبل نيز انتقاد دارد. به عقيده وي این که یک میلیون بدهید تا خانه بگیرید، علامت ناصحیح به بازار مسکن و يك تصور ذهني است. از نظر او روش صحيح خانه دار شدن پس انداز در خانوار است.

اما به دليل مشكلات معيشتي اكنون میزان پس انداز در صندوق های پس انداز بانک ها نزولی است و تا بهبود شرايط و كاهش فاصله نرخ تورم و سود تسهيلات بانكي هرگونه سرمايه گذاري در بانك دور از ذهن به نظر مي رسد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۵-١٣٩٢, ٠٨:٠۴

   

پر مبحث ترین ها