سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بانك مركزي ليست جديد موسسات اعتباري غيرمجاز را اعلام كرد

بسياري از موسساتي كه نام آن‌ها در دو ليست منتشرشده از سوي بانك مركزي نيامده است، هنوز مسير اخذ مجوزهاي قانوني در بانك مركزي را طي نكرده و بسياري از مصوبات قانوني شوراي پول و اعتبار و بسته سياستي ـ نظارتي بانك مركزي را رعايت نمي‌كنند.
بانك مركزي ليست جديد موسسات اعتباري غيرمجاز كه شامل20 موسسه است را اعلام كرد.

به گزارش  (ايسنا)، در اطلاعيه بانك مركزي مشخص نشده كه چه نوع برخوردي با اين موسسات انجام خواهد شد، چون پيش از اين هم با وجود اخطارهاي فراوان و شديداللحن، بسياري از اين موسسات به فعاليت خود ادامه داده بودند.

از سوي ديگر بسياري از موسساتي كه نام آن‌ها در دو ليست منتشرشده از سوي بانك مركزي نيامده است، هنوز مسير اخذ مجوزهاي قانوني در بانك مركزي را طي نكرده و بسياري از مصوبات قانوني شوراي پول و اعتبار و بسته سياستي ـ نظارتي بانك مركزي را رعايت نمي‌كنند اما تكليف برخورد با آن‌ها هم هنوز مشخص نيست.

همچنين بانك مركزي در اطلاعيه‌اي چند روز پيش از ادغام برخي از موسسات مالي و اعتباري در يكديگر و ايجاد موسسات جديد خبر داده بود. بر اين اساس از ادغام 17 تعاوني اعتباري، پنج تعاوني اعتباري جديد با نام‌هاي موسسه اعتباري فردوسي، موسسه اعتباري پيشگامان، موسسه مالي اعتباري کارسازان آينده، موسسه اعتباري اعتماد ايرانيان و موسسه مالي اعتباري مولي‌الموحدين همگي با پسوند در شرف تاسيس، راه‌اندازي خواهند شد.

در همين حال مشخص نيست نوع برخورد اين موسسات ادغام‌شده براي توديع سپرده و پرداخت تسهيلات كه هر كدام روش مخصوص به خود را داشتند با مشتريان جديد چگونه خواهد بود چون هر كدام از اين موسسات از روش‌هاي منحصر به خود استفاده مي‌كرده‌اند.

به عنوان مثال پرداخت وام در تعاوني اعتباري بهمن‌ايثار كه قرار است در تعاوني اعتبار مولي‌الموحدين ادغام شود، اين گونه بوده است كه با توديع 1.5 ماهه سپرده، به همان ميزان تسهيلات با سود 2.5 درصدي پرداخت مي‌شده است اما شيوه پرداخت تسهيلات در موسسه مولي‌الموحدين متفاوت است و مشخص نيست موسسه ادغام شده از چه روشي پيروي خواهد كرد.

در اين ميان بسياري از مشتريان تعاوني اعتبار بهمن ايثار در تماس با ايسنا با بيان اينكه هنوز موفق به دريافت منابع خود از اين موسسه نشده‌اند در مورد اينكه سرنوشت پرداخت تسهيلات به اين افراد چگونه خواهد بود، سوالات فراواني مطرح كردند.

نكته قابل توجه اين است كه بسياري از اين موسسات از جمله موسسه اعتباري بهمن‌ايثار در همايش‌ها و نمايشگاه‌هاي رسمي كه از سوي بانك مركزي برگزار مي‌شد شركت مي‌كردند و داراي غرفه بودند و با اين كار براي خود تاييديه بانك مركزي را كسب و اعتماد مردم را جلب مي‌كردند. حتي رييس‌كل بانك مركزي هم به ديدار از غرفه آن‌ها مي‌رفت.

متن اطلاعيه بانك مركزي درباره تعطيلي 20 موسسه ديگر به اين شرح است:

"در راستاي ساماندهي بازار غيرمتشكل پولي، بدين وسيله اعلام مي‌دارد، تعاوني‌هاي اعتباري زير غيرمجاز بوده و استمرار فعاليت آن‌ها غيرقانوني است:

1- تعاوني اعتباري وحدت سبز تنكابن

2- تعاوني اعتبار بعثت اسفراين

3- تعاوني اعتباري روئين اسفراين

4- تعاوني اعتباري رويان اسفراين

5- تعاوني اعتباري نور آفرينان قائم تهران

6- تعاوني اعتباري توكل مينو دشت گرگان

7- تعاوني اعتبار كوثر گرمن شاهرود

8- تعاوني اعتباري بانوان نيكو كار سمنان

9- تعاوني اعتباري مساوات روستاي سمنان

10- تعاوني اعتباري انصاف كاران ساوجبلاغ

11- تعاوني اعتباري گنبد سبز اصفهان

12- تعاوني اعتباري احد

13- تعاوني اعتباري اعتصام گرگان

14- تعاوني اعتباري ايثارگران خور (هشتگرد)

15- تعاوني اعتباري خرداد اسلامشهر

16- تعاوني اعتباري كوثر سمنان

17- تعاوني اعتباري صبح قريب تبريز

18- تعاوني اعتباري تسهيل اطمينان

19- تعاوني اعتباري فرهنگيان هيو

20- تعاوني اعتباري عدالت گستر اصفهان

21- صندوق مالي و توسعه مازندران"
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٢-١٣٨٩, ٠١:١٨

   

پر مبحث ترین ها