سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رشد تراز تجاري با كاهش واردات

عامل افزايش قيمت دارو

واردات محصولات دارویی به کشور در نخستین ماه سال جاری با کاهش 54.7 درصدی به حدود 34.2 میلیون دلار رسید.
افزايش 90 درصدي قيمت داروهاي وارداتي در حالي رخ مي دهد كه در سه ماهه نخست امسال واردات مكمل هاي دارو در اين دوره 30 و 45 درصد کاهش یافته است.

به گزارش فرارو، بر اساس آخرين آمار گمرك واردات کشور از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 29.8 و 26.1 درصد کاهش یافته است. اين كاهش در حالي باعث خوشحالي مسئولان سازمان توسعه تجارت شده است كه مجموع ارزش تجارت خارجی کشور در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل بیش از 14 درصد کاهش یافته است.

از سوي ديگر پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات کشور نه از بابت رشد و تقویت حوزه صادرات، بلکه بیشتر به خاطر محدود کردن واردات بوده است. در سه ماه گذشته صادرات کشور از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب تنها 15.6 و 1.6 درصد افزایش یافته است.

پیشتر معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابراز نگرانی درباره کاهش واردات مواد اولیه موردنیاز صنایع گفته بود که کاهش واردات کشور لزوما اتفاق خوبی نیست و بخشی از این کاهش نیز مربوط به کاهش واردات مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان داخلی است که باید جلوی این کاهش گرفته شود.

كاهش واردات شامل اقلام ضروري از جمله دارو مي شود و تازه‌ترین آمار گمرک ایران حاکی از کاهش قابل ملاحظه واردات برخی از انواع دارو در سه ماه نخست سال جاری است. طی دو ماه نخست امسال هم حدود 500 میلیون دلار به واردات دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت. این در حالی است که بانک مرکزی در سال 1391 بیش از سه میلیارد دلار ارز مرجع به واردات دارو اختصاص داده بود.

واردات محصولات دارویی به کشور در نخستین ماه سال جاری با کاهش 54.7 درصدی به حدود 34.2 میلیون دلار رسید. در سه ماه نخست امسال واردات مکمل‌های دارویی برای خرده‌فروشی که تولید داخلی مشابه ندارند از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 30 و 45 درصد کاهش یافته و به 0.7 تن و 91.1 میلیون دلار رسید.

واردات داروهای حاوی آنتی‌بیوتیک که تولید داخلی ندارند نیز از نظر وزنی 20.7 درصد کاهش یافته و به 0.1 تن (100 کیلوگرم) رسید. اگرچه ارزش واردات این دارو با رشد 308 درصدی بالغ بر 35.8 میلیون دلار شد. این نشان می‌دهد که قیمت این نوع از داروها به شدت در بازار داخلی افزایش یافته است.

واردات سایر آنتی‌بیوتیک‌ها نیز در سه ماه نخست امسال به 0.2 تن (200 کیلوگرم) به ارزش تقریبی 11.6 میلیون دلار رسید. این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 56 و 20.5 درصد کاهش یافته است.

پيش از اين معاون امور دارویی سازمان غذا و دارو از اتمام قیمت‌گذاری داروهای داخلی و وارداتی خبر داده و گفته بود كه داروهای تولید داخل به طور متوسط ۴۰ درصد و داروهای وارداتی به طور متوسط حدود ۹۰ درصد گران شدند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩٢, ١٢:١٢

   

پر مبحث ترین ها