سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قلیان های میوه ای خطرناک ترند

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩٢, ١۴:٢٣    نسخه چاپی    
حجم دود تولید شده در اثر استفاده از قلیان چندین برابر حجم دود ناشی از استعمال سیگار است خصوصا اینکه مکش عمیق قلیان و باقی‌ماندن مواد سمی آن در ریه سبب آسیب‌های جدی به بافت ریه می‌شود.
گرچه قلیان به دفعات کمتر نسبت به سیگار مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما به اندازه سیگار برای بدن مضر است و در زمینه کم بودن میزان عوارض، هیچ برتری نسبت به سیگار ندارد.

به گزارش وب دا؛ کارشناس معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: گر چه در سال‌های گذشته بیشتر افراد مسن به کشیدن قلیان اعتیاد داشتند اما متاسفانه اخیرا این جوانان و نوجوانان هستند که طرفداران اصلی قلیان را تشکیل می‌دهند.

دکتر سمیرا صدیقی بیان داشت: بر خلاف تصور مردم، استفاده از قلیان همچون سیگار خطر ابتلا به انواع سرطان‌های دهان، حنجره و ریه، بیماری قلبی و عروقی و بیماری مزمن انسداد ریوی را به شدت افزایش می‌دهد.

کارشناس معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی نیشابور ادامه داد: اسانس‌های افزوده شده به تنباکوهای موجود در بازار سبب تحریک سیستم تنفسی و بروز آلرژی‌های شدید در افراد می‌شوند.
صدیقی گفت: مطالعات نشان می‌دهد که نه تنها تمامی مواد سمی و سرطان‌زای موجود در سیگار در اثر کشیدن قلیان نیز تولید می‌شود، بلکه در اثر حرارت دیدن تنباکو در مجاورت ذغال، مقادیر زیادی مونوکسید کربن و فلزات سنگین آزاد می‌شود که سبب بروز بیماری‌های مزمن و خطرناک می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین استفاده مشترک افراد از یک قلیان زمینه انتقال بیماری‌های عفونی واگیردار مانند هپاتیت را از طریق دهان ممکن می‌سازد و آلودگی تنباکوی مصرفی و حتی لوله قلیان به باکتری‌ها و قارچ‌ها زمینه ابتلا به بیماری‌های عفونی تنفسی را فراهم می‌کند.

کارشناس معاونت غذا دانشکده علوم پزشکی نیشابور یادآور شد: حجم دود تولید شده در اثر استفاده از قلیان چندین برابر حجم دود ناشی از استعمال سیگار است خصوصا اینکه مکش عمیق قلیان و باقی‌ماندن مواد سمی آن در ریه سبب آسیب‌های جدی به بافت ریه می‌شود.

صدیقی در انتها اضافه کرد: متاسفانه در برخی از محیط‌های تفریحی شاهد مصرف خانوادگی قلیان هستیم که با از بین رفتن قبح این کار و طبیعی شدن آن میان والدین و فرزندان، افراد به دفعات بیشتر به کشیدن قلیان روی می‌آورند و این خود سبب بروز وابستگی به نیکوتین می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩٢, ١۴:٢٣

   

پر مبحث ترین ها