سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توکلی: پدر تولید داخلی را درآوردند

باید کاری کنیم که کشورهای دنیا برای محصولات ما موانع غیرتعرفه‌ایشان را حذف کنند تا ما هم برای کالاهای آنان این کار را بکنیم. اما کشورهای دنیا که عضو WTO هستند، از آن وقت می‏گیرند و این قانون را برای مدتی اجرا نمی‏کنند. مثلا چین 14 سال و عربستان 9سال وقت گرفته اما دولت نهم این اشتباه را کرد و بدون عضویت در WTO موانع غیرتعرفه‎ای را حذف کرد و پدر تولید داخل را درآوردند.
احمد توکلی در جریان مخالفت با واردات بی‎رویه به کشور، انتقادی هم به تصمیمات اقتصادی دولت اول احمدی‏نژاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، ماده 96 لایحه برنامه پنجم مربوط به اعمال موانع غیرتعرفه‎ای برای واردات در طول برنامه پنجم بود که رئیس مرکز پژوهش‌ها با ارائه پیشنهادی اصلاحی در این خصوص گفت: سازمان جهانی تجارت معروف به WTO بر این اساس خلق شد که اگر موانع تولید برداشته شود، تولید بالا می‌رود.

وی افزود: باید کاری کنیم که کشورهای دنیا برای محصولات ما موانع غیرتعرفه‌ایشان را حذف کنند تا ما هم برای کالاهای آنان این کار را بکنیم. اما کشورهای دنیا که عضو WTO هستند، از آن وقت می‏گیرند و این قانون را برای مدتی اجرا نمی‏کنند. مثلا چین 14 سال و عربستان 9سال وقت گرفته اما دولت نهم این اشتباه را کرد و بدون عضویت در WTO موانع غیرتعرفه‎ای را حذف کرد و پدر تولید داخل را درآوردند.

به گفته وی، این نوع استقبال از واردات در حالی که صنایع ما نوپا هستند، باعث لطمه خوردن به تولید و صنعت داخلی می‎شود. از این رو باید موانع غیرتعرفه‏ای را به نفع تولید ملی حفظ کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٨-١٣٨٩, ١۴:٣٩

   

پر مبحث ترین ها