سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر بهداشت:

هزینه درمان، سالانه ۷ و نیم درصد مردم را زیر خط فقر می‌برد

وقتی هزینه درمان سرطان سینه با نرخ ارز قبلی ۶۴ میلیون تومان بود و امروز بانرخ ارز فعلی نزدیک به سه برابر شده است چطور ممکن است یک فرد در یک خانواده به این بیماری مبتلا شود و این خانواده به زیر خط فقر نرود.
وزیر بهداشت گفت: هر ساله بین ۵ تا ۷ و نیم درصد مردم به علت هزینه‌های بیماری‌های صعب العلاج به زیر خط فقر می‌روند.

به گزارش ایلنا، مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت در یازدهمین مجمع خیرین موسسه امدادگران عاشورا گفت: باید خدمات خیریه توسعه پیدا کند و شاهد توسعه خدمات خیرین در آینده نزدیک باشیم.

وی افزود: هر چقدر ما در سیستم دولتی تلاش کنیم تا مسائل درمانی مردم مدیریت شود اما بخش زیادی از مسائل درمانی مردم هزینه بر است و روز به روز این هزینه‌ها افزایش می‌یابد و در کشور ما علی رغم اعتبارات مناسب همچنان مردم۵۴ و ۶ دهم درصد از هزینه‌ای سلامتی را از جیبشان پرداخت می‌کنند.

دستجردی ادامه داد: چه در بخش تامین اجتماعی و چه در خدمات درمانی بخشی از هزینه‌ها به صورت شخصی توسط مردم پرداخت می‌شود که اگر هزینه‌های مخفی و هزینه‌هایی که به صورت جاری در بیمارستان‌ها توسط مردم پرداخت می‌شود به ۷۰ درصد می‌رسد.

وی گفت: اولویت بندی کشور ما در بودجه ریزی برای سلامتی مردم باید تغییر کند و لازم است سلامت مردم به عنوان یک مساله جدی دیده شود و حفظ سلامت و بهداشت مردم به عهده حکومت است.

دستجردی ادامه داد: در این مدت تلاش‌های زیادی کرده‌ایم تا خدمات زیادی توسط موسسات امدادگری و به ویژه امدادگری خیریه عاشورا پرداخت شود و باید بگویم که هر ساله بین ۵ تا ۷ و نیم درصد مردم به علت هزینه‌های بیماری‌های صعب العلاج به زیر خط فقر می‌روند.

وزیر بهداشت گفت: وقتی هزینه درمان سرطان سینه با نرخ ارز قبلی ۶۴ میلیون تومان بود و امروز بانرخ ارز فعلی نزدیک به سه برابر شده است چطور ممکن است یک فرد در یک خانواده به این بیماری مبتلا شود و این خانواده به زیر خط فقر نرود.

وی با اشاره به تلاش موسسات خیریه در ارتباط با تقبل بخشی از هزینه‌های درمانی اظهار داشت: در سال ۹۰، ۲ هزار میلیارد تومان توسط خیرین سلامت برای سلامت مردم هزینه شد که در پیشگاه خداوند عجر این اقدامات محفوظ است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٩-١٣٩١, ١٩:١۵

   

پر مبحث ترین ها