سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

علی لاریجانی: تعطیلی صنایع ربطی به تحریم ندارد

مشکل در مدیریت هاست بنابراین باید کاری کرد که زمینه های تولید فراهم شود.
رییس مجلس گفت: تعطیلی صنایع در شرایط کنونی اشکال بزرگی است. این مشکل ربطی به تحریم ها ندارد بلکه مشکل در مدیریت هاست.
علی لاریجانی با حضور در چهارمین مجلس کارگری که به همت خانه کارگر برگزار شد، گفت: این که نمایندگانی از بخش های کارگری از سایر کشورها در این مجلس حضور دارند اتفاق خوبی است که می توان از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم .
اهم سخنان رییس مجلس در ادامه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی می‌آید:

همه مطلع هستیم که کشور در یک مسیر سنگلاخی که دیگران ایجاد کرده‌اند قرار گرفته و این دشمنی‌هایی که آمریکا و هم پیمانانش برای ایران به وجود آورده اند در یک مقطعی است که باید به دقت آن را مورد توجه قرار داد و متناسب با شگردهای آن عمل کرد.
-ما با رفتارهای آمریکا از بدو انقلاب آشنا هستیم . 34 سال قبل ملت ایران با انقلاب خود یک دیکتاتور را از کشور خارج کردند و یک نظام وابسته به آمریکا را سرکوب کردند و جای آن یک نظام دموکراسی دینی را پایه ریزی کردند ، اما آمریکا در مقابل این حرکت ملت ایران چه کرد جز این بود که آن ها برخلاف شعارهایی که در حمایت از دموکراسی می دهند عمل کرده اند و برخلاف ملت ایران وارد عمل شدند .
-آمریکایی ها و هم پیمانانشان ابتدا یک گروهک‌هایی را حمایت کردند وسپس دنبال تجزیه طلبی در ایران بودند اما موفق نشدند چرا که ملت ایران هم بسته بود و پای انقلاب خود ایستاده بود .
- آمریکایی ها سپس از صدام حمایت کردند و تصورشان این بود که با حمایت از صدام خواهند توانست نظام نوپای ایران را به زانو درآورند ولی ملت ایران ایستادگی کردند و به جبهه ها رفتند و همه کارگاههای تولیدی را سنگر دفاع کردند این نیز باعث شد این شگرد آمریکا نیز به شکست منتهی شود.
- این مقاومت ملت ایران درسی دیگر به آمریکا بود که از طریق نظامی نمی تواند خواسته های خود را تحمیل کند. براین اساس آمریکا شگردهای دیگری را دنبال کرد و این زمانی بود که نظام بین الملل نیز با فروپاشی شوروی تغییر کرد و این باعث شد آمریکا تصور کند که این ما هستیم که باید به دنیا حکومت کنیم، براین اساس به افغانستان، عراق حمله کردند.
- در این زمان ملت‌ها منطقه بیدار شده بودند و این تصور خامی بود که آمریکا می‌تواند در جهان سلطه داشته باشد.
- آمریکا پس از کشته شدن 5 هزار سرباز خود از عراق خارج شد و در افغانستان نیز شکست خورد ، هم چنین در لبنان نیز به خاطر مقاومت لبنان رژیم صهیونیستی شکست مفتضحانه ای خورد که هنوز هم نمی تواند در مقابل این شکست ایستادگی کند.
- مقاومت لبنان سیلی محکمی به رژیم صهیونیستی زد و از آن پس بود که آمریکا و هم پیمانانش شگردشان را بعد از این تحولات تغییر دادند و فازشان را به سمت فاز سیاسی سوق دادند.
- آمریکا بر سر فعالیت هسته ای ایران ماجراجویی کرده. ایران بارها اعلام کرده که در فن آوری صلح آمیز هسته ای به دنبال سلاح هسته ای نیستیم و بارها نیز به آژانس اجازه بازرسی داده است و این آمریکا بوده که هر بار در مذاکرات یک بهانه‌ای ایجاد می‌کرد و در این مسیر هم چنان به دنبال مسئله سازی است.
- آمریکا می‌خواهد با این کار خود بگوید که برخی کشورها، کشورهای محور هستند و آن‌ها هستند که باید تصمیم گیری کنند و دیگر کشورها، کشورهای دسته دوم و دسته سومی هستند که نباید در نظام بین الملل تصمیم ساز باشند و از تکنولوژی های پیشرفته برخوردار باشند که این یک دیکتاتوری اقتصادی در دنیاست و برای همین کار هم یک روش پلیسی دنبال می‌کنند که اگر کسی پایش را از خط قرمزهای آن‌ها فراتر گذاشت آن‌ها را مورد تحریم خود قرار دهند.
- در مورد ایران چون شگردهای دیگر آن ها به نتیجه نرسید خواستند با فشارهای اقتصادی ایران را همراه خود کنند. تحریم‌های یک جانبه ای را علیه ایران ساری و جاری کرده اند لذا این مصاف ، مصافی است که باید آن را خوب شناخت و در مقابل آن آرایش لازم را داشت صحنه ، صحنه اقتصادی است.
-ایران دارای منابع غنی و نیروی بسیار ورزیده انسانی است. با توجه به این منابع اگر آرایش به نفعی باشد که تولید رونق پیدا کند این شگرد آمریکا نیز شکست خواهد خورد، منتهی همه باید دست به دست هم دهیم همان طور که مقام معظم رهبری تاکید فرموده اند که امسال باید سال ملی باشد و از کار و سرمایه ایرانی صیانت شود.
- تعطیلی صنایع در شرایط کنونی اشکال بزرگی است. این مشکل ربطی به تحریم ها ندارد بلکه مشکل در مدیریت هاست بنابراین باید کاری کرد که زمینه های تولید فراهم شود.
-در مجلس طرحی را تصویب کرده ایم که به بخش تولید کشور کمک و سرمایه گذاری را تسهیل می کند ضمن آنکه طرح دیگری در دستور کار بهارستان برای ساماندهی تولید کشور وجود دارد.
-در دولت نیز خصوصا وزرای صنایع، کار، کشاورزی که محورهای تولید کشور هستند باید در این زمینه فعال باشند تا بعد از این زمینه های تولید را بیشتر در کشور فراهم کنیم.
-مجلس شورای اسلامی محور کار خود را حمایت از تولید قرار داده بحث های حاشیه ای نیز وجود دارد اما مسئله اصلی باید رونق تولید و اشتغال در کشور باشد.
-مقدار زیادی از این تورم به خاطر نقدینگی زیاد است که باید به سمت تولید هدایت شود و مجلس نیز در این راستا آمادگی دارد.
- در شرایط فعلی مهم ترین وظیفه مسئولان فراهم کردن فضای آرامی در کشور است. اگر مجلس مسئولینی را برای سوال یا پاسخ گویی می خواهد باید محورش مسائل اقتصادی و آبادانی کشور باشد و بقیه مسائل، مسائل درجه چندم محسوب می شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٨-١٣٩١, ٠٧:٣٩

   

پر مبحث ترین ها