سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

۲ میلیارد تومان؛ پولی که هر روز تهرانی ها پای قلیان دود می کنند

بروز شده : ٨-٠٣-١٣٩١, ٠۶:٣۴    نسخه چاپی    
مردان حدود 8 برابر بیشتر از زنان سیگار مصرف می‌کنند این در حالیست که آنان کمتر از 2 برابر زنان قلیان می‌کشند
هزینه روزانه سیگار کشیدن در ایران، 4 میلیارد تومان است. اما تهرانی ها فقط هر روز معادل نیمی از این پول را برای قلیان صرف می کنند.

به گزارش خبرآنلاین؛ این نتیجه مطالعاتی است که جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات داشته است. مطابق این مطالعات؛ هزینه ماهانه مصرف قلیان برای هر ایرانی حدود 215 هزار ریال است بدین ترتیب این هزینه روزانه از 2 میلیارد تومان برای مصرف‌کنندگان قلیان در تهران تجاوز می‌کند.

در این گزارش آمده است که حدود 30 درصد افراد (37 درصد مردان و 23درصد زنان) در تهران طی 6 ماه گذشته قلیان مصرف کرده اند. نکته اینکه مردان حدود 8 برابر بیشتر از زنان سیگار مصرف می‌کنند این در حالیست که آنان کمتر از 2 برابر زنان قلیان می‌کشند

همچنین میانگین سن افراد هنگام اولین تجربه مصرف قلیان حدود 18 سال است و دختران در سن کمتری برای نخستین بار قلیان می‌کشند. بیشترین مکان مصرف مربوط به سفره‌خانه‌ها با 44 درصد است این در حالیست که این امر طبق قانون ممنوع است.

البته از پنج شنبه 11 اردیبهشت، اعلام شده است با اصنافی که قلیان عرضه می کنند، برخورد می شود. علیرضا افشار، معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور در نشست خبری هفته جهانی بدون دخانیات گفت: قانون منع عرضه قلیان از پنجشنبه (11 خرداد) در تمام اماکن عمومی اجرا می‌شود.
به گفته او این قانون به صورت تدریجی و طی دو مرحله اجرا می شود و هفته بدون دخانیات آخرین فرصت برای اطلاع رسانی، تذکر و ابلاغ های ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی است: "عرضه قلیان در تمام رستورانها، باغچه‌ها، تالارها و مهمانپذیرها ممنوع می شود."

معاون وزیر کشور نامی از قهوه خانه ها در این محدودیت نبرد، اما گفت که به زودی قلیان از قهوه خانه ها هم جمع می شود: "هر چند طبق آیین نامه مصوب دولت در سال گذشته ، قهوه خانه ها از شمول اماکن عمومی، خارج شده‌اند اما در مراحل بعدی برای قهوه خانه‌ها نیز با هماهنگی اصناف، برنامه ریزی‌های جایگزین داریم."
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٣-١٣٩١, ٠۶:٣۴

   

پر مبحث ترین ها