سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا طول پیامك به فارسی كمتر از انگلیسی است؟

پیام های كوتاه در تلفن های همراه كاربرد بی بدیلی یافته است. اما چرا با استفاده از خط و زبان فارسی تنها می توان از ۷۰ كاراكتر استفاده كرد و این تعداد با استفاده از قلم انگلیسی به ۱۶۰ كاراكتر می رسد؟
sms مخفف short message system و سیستمي است كه تنها یك پیام را از یك مخاطب به مخاطب دیگر از طریق تلفن همراه، اینترنت و رسانه های اینترنتی منتقل می كند.

سعید واقف زاده، كارشناس فناوری اطلاعات اظهار داشت: در ابتدا پیام های كوتاه فقط به زبان لاتین بود و در مرحله بعدی هر پیام كوتاه انگلیسی با استفاده از سیستم استاندارد كدگذاری شده كاراكترهای زبان های مختلف به زبان انگلیسی تبدیل شد.

وی افزود: با استفاده از این استاندارد تعداد كاراكترهای هر پیام كوتاه از ۱۶۰ كاراكتر كمتر می شود، چرا كه براي ساخت هر حرف غیر لاتین از سیستم یوني كد استفاده مي كنند، ۲ یا چند حرف انگلیسی نیاز است.

واقف زاده خاطرنشان كرد برای هر حرف فارسی به سه كاراكتر انگیسی نیاز است بنابراین طول كاراكترهای فارسی در هر پیام ۷۰ عدد است.

وی گفت: تفاوت قلم فارسي و لاتین در این است كه با ارسال یك پیام برای تلفن همراه مخاطب ۱۶۰ حرف منتقل می شود و این در حالی است كه با استفاده از قلم های فارسی و به دلیل استفاده از سیستم های یونی كد این تعداد حروف به ۷۰ حرف تبدیل می شود.

به گزارش ایرنا، تاكنون خط‌هایی كه برای استفاده در گوشی‌های همراه استفاده شده كاملا از طرف كارخانه‌های سازنده انتخاب می شوند.

اما آنچه اغلب دیده می‌شود چیزی شبیه به نسخه فارسی خط 'Arial' یا 'Times New Roman' است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩١, ١٠:۴۶

   

پر مبحث ترین ها