سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قلدري در صف‌هاي تهيه سكه

اوضاع در صف‌هاي تهيه سكه از بانك ملي با قيمت مصوب، اسف‌بار است و در روزهاي گذشته درگيري‌هاي جدي در پي داشته و با قلدري و زورگويي برخي دلالان كه اقدام به استخدام زورگيران كرده‌اند، همراه بوده است!
با وجود اينكه اختلاف قيمت رسمي و بازار سكه به بحراني‌ترين حد خود در سال‌هاي اخير رسيده است بانك مركزي به فكر دونوبته كردن حراج‌هاي بانك كارگشايي از چهارشنبه شانزده آذر افتاده است تا شايد بتواند بر حباب 90 هزار توماني سكه غلبه كند.

به گزارش ايسنا، در شرايطي كه صف‌ها در جلوي شعب منتخب بانك ملي طولاني‌تر مي‌شود و درگيري‌هاي جدي در اين صف‌ها به چشم مي‌خورد كه حضور نيروي انتظامي را جدي‌تر مي‌طلبد، بانك مركزي سكه كمتري در اختيار اين شعب قرار مي‌دهد و متقاضيان واقعي سكه قادر به تهيه آن نمي‌شوند. 

اوضاع در صف‌هاي تهيه سكه از بانك ملي با قيمت مصوب، اسف‌بار است و در روزهاي گذشته درگيري‌هاي جدي در پي داشته و با قلدري و زورگويي برخي دلالان كه اقدام به استخدام زورگيران كرده‌اند، همراه بوده است!

با اين حال و با وجود بحران چندروزه، بانك مركزي كه تا كنون از دو نوبته كردن حراج‌هاي بانك كارگشايي خودداري كرده بود در اطلاعيه‌اي از دونوبته شدن حراج‌ها از 16 آذرماه و همچنين فروش شمش‌ طلا در اين حراج خبر داده است.

اما چرا بانك مركزي تمايلي به دونوبته كردن حراج‌ها نداشت و عرضه سكه به شعب منتخب بانك ملي را محدود كرده است؟

اين در حالي است كه محمود بهمني ـ رييس‌كل بانك مركزي ـ در آبان‌ماه سال 88 اعلام كرده بود كه ذخاير طلاي بانك مركزي بسيار مناسب است و با همين ذخاير، پنج ميليون سكه براي شرايط خاص ضرب شده است.

از آن موقع تاكنون سكه در چند مقطع دچار بحران شده و تقاضا براي آن به شدت بالا رفته است و بانك مركزي را مجبور به خرج كردن اين سكه‌ها در چند مقطع كرده است.

فقط در يك مورد، سيدمحمود احمدي‌ ـ دبيركل بانك مركزي ـ گفته است از ابتداي سال جاري تا اواسط شهريورماه 1.7 ميليون قطعه سكه از سوي بانك مركزي به بازار عرضه شده است و با احتساب سكه‌ها عرضه شده بانك مركزي در يك سال و نيم قبل از سال 90 به نظر مي‌رسد، ذخاير پنج ميليوني سكه رو به پايان است، مگر آنكه بانك مركزي اقدام به ضرب سكه‌هاي جديد كند كه هنوز خبري در اين باره اعلام نشده است. 
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٩-١٣٩٠, ١٩:٣٠

   

پر مبحث ترین ها