سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زمزمه های گرانی شیر جدی تر شد

مصرف لبنیات از اسفند سال گذشته تاکنون 30 درصد کاهش یافته و اگر یارانه و مابه‌التفاوت به این بخش تعلق نگیرد، افزایش قیمت 20 درصدی در این محصولات خواهیم داشت، اما اگر دولت باید به این صنعت کمک کند و به تولید کنندگان یارانه داده شود، افزایش قیمت نخواهیم داشت.
باز هم زمزمه های گرانی شیر و لبنیات در کشور به گوش می رسد و این درحالی است که طبق آخرین آمار مصرف شیر در کشور به دلیل گرانی های اخیر 22 درصد کاهش داشته است.

نکته قابل توجه اما اینجاست که میزان مصرف سرانه شیر در دنیا 300 تا 500 کیلوگرم است در حالی که مصرف سرانه در ایران 70کیلوگرم در سال برآورد می‌شود و با کاهش میزان آن احتمال افزایش بیماری هایی چون کمبود کلسیم، پوکی استخوان و ... قوت می گیرد.
هنوز از یادها نرفته است که از اردیبهشت ماه سال 91 قیمت شیر و محصولات لبی هر روز با گرانی مواجه شد و کار به جایی رسید که قیمت شیر مانند نرخ دلار نوسان داشت!
در همان روزها، منتقدین اقتصادی معتقد بودند، قیمت شیر و محصولات لبنی به دلیل عدم نظارت مسئولان تنظیم بازار کشور بصورت روزانه افزایش پیدا می کند.

بعد از ان اما در آستانه ماه مبارک رمضان در حالی که زمزمه های احتمال گرانی لبنیات که یکی از کالاهای اساسی سفره ها در ماه رمضان است قوت گرفته بود، دبیر انجمن صنایع لبنی از افزایش 15.6 درصدی قیمت شیر خام و ۱۵ درصدی فرآورده‌های لبنی بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار خبر داد تا این شایعات به واقعیت تبدیل شود و افزایش قیمت لبنیات و شیر ادامه دار شود.

حالا هم در دولت یازدهم خبر رسیده که یارانه 2500 میلیارد تومانی دولت برای تثبیت قیمت شیر خام هنوز اجرایی نشده است.
این خبری است که محمدرضا اسماعیلی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرآورده‌های لبنی اعلام کرده بود و تاکید کرده بودمصرف شیر در کشور کاهش ۳۰ درصدی داشته است.

به گفته او: مصرف لبنیات از اسفند سال گذشته تاکنون 30 درصد کاهش یافته و اگر یارانه و مابه‌التفاوت به این بخش تعلق نگیرد، افزایش قیمت 20 درصدی در این محصولات خواهیم داشت، اما اگر دولت باید به این صنعت کمک کند و به تولید کنندگان یارانه داده شود، افزایش قیمت نخواهیم داشت.
او در خصوص اعطای 300 میلیارد تومان کمک به تولید شیر تاکید کرده بود: این یارانه را برخی از واحدهای تولیدی استانها دریافت کردند، اما یارانه 2500 میلیارد تومانی دولت برای کمک به تثبیت قیمت شیر خام هنوز اجرایی نشده است و این در حالی است که برخی کارخانه‌های لبنیات در حال تعطیلی هستند.

به گزارش شفاف، به این ترتیب در حالی که کارخانه های تولیدی لبنیات رو به ورشکستگی هستند و پاره ای جز گران کردن لبنیات ندارند، کمک های دولتی هم به این کارخانه ها نرسیده تا گرانی مجدد شیر و لبنیات در راه باشد.
بعد از آن هم دبیر انجمن صنایع لبنی اعلام کرد: تاکنون تصمیمی برای چگونگی ادامه یارانه شیر خام گرفته نشده اما اگر یارانه شیر حذف شود 33 درصد قیمت انواع لبنیات افزایش می‌یابد.

رضا باکری تاکید کرد: تاکنون هیچ ابلاغیه و پیغام شفاهی در راستای تصمیم‌گیری دولت برای آینده بازار شیر خام و احتمال اختصاص یا عدم اختصاص یارانه به این محصول برای سال جاری به انجمن صنایع لبنی اعلام نشده است.

این سخنان اما در حالی است که بر اساس اخبار رسیده ، درخواست صنایع لبنی برای قیمت‌گذاری جدید کالاها بررسی و در نهایت با افزایش قیمت این کالاها مخالفت شد لذا هرگونه افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است. همچنین بنا بر افزایش قیمت هیچ کالایی پس از اجرای فاز دوم هدفمند‌سازی نیست.
مجتبی فراهانی - معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت پاسخ به اینکه آیا سازمان حمایت در راستای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اقدام به تعیین دستور‌العمل جدید برای قیمت گذاری کالاها کرده است؟ اظهار کرده: هیچ قیمت‌گذاری جدیدی برای هیچ کدام از کالاها انجام نشده است.

وی ادامه داده: قرار بود انجمن‌ها و تشکل‌ها پیشنهادهای خود را ارائه دهند ولی به غیر از انجمن لبنیات هیچ پیشنهاد دیگری برای قیمت‌گذاری جدید نداشته‌ایم.
فراهانی با بیان این‌که سازمان حمایت درخواست انجمن صنایع لبنی را برای افزایش قیمت پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بررسی کرد، گفته: در نهایت با افزایش قیمت این کالا مخالفت شد و هرگونه افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است.

با این تفاسیر هنوز هم معلوم نیست تکلیف لبنیات در کشور چه خواهد بود چرا که از طرفی سرانه مصرف شیر به دلیل گرانی بسیار پایین تر از قبل شده و از سوی دیگر صنایع شیر کشور به ادعای سردمداران ان در حال ورشکستگی است و به نظر می رسد اگر دولتی ها اقدامی درخصوص شیر و صنایع لبنی انجام ندهند هم پوکی استخوان در راه خواهد بود و هم ورشکستگی کارخانه های تولیدی .
نکته اما اینجاست که باید دید دولتی ها به مردم و پوکی استخوان اهمیت بیشتری می دهند یا به ورشکستگی کارخانه ها!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٣-١٣٩٣, ٢٠:١۴

   

پر مبحث ترین ها