سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مقایسه آماری مطالبات بانکی؛

معوقات بانکی؛ برابر2سال یارانه نقدی

بنابراین 23 نفر از بدهكاران به طور متوسط بيش از478 ميليارد تومان بدهی معوق دارند كه حاضر به پرداخت آنها نيستند، اين درحالی است كه نه فقط با آزاد‌سازی و وصول بدهی‌ها دست دولت در اجرای فعاليت‌های عمرانی باز می‌شود كه بی‌شك اين منابع قادر خواهد بود نقش مهمی در گردش واحدهای توليدی ايفا كند.
به نظر می ‌رسد زنگ‌ ها برای بدهكاران بزرگ به صدا درآمده و اراده‌ای جدی و بين قوه‌ای در پی احقاق حقوق شهروندان و بازپس‌گيری معوقات صدها و هزاران ميلياردی از ابر بدهكاران بانكی ايجاد شده است چراکه روز گذشته بود که معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه هم‌اکنون مجموع مطالبات معوق بانک‌ها به ۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: ۵۷۵ نفر به‌عنوان بدهکار کلان بانکی شناسایی شده‌اند و اسامی این افراد به قوه قضائیه ارسال شده است.

از سوی دیگر حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه می گوید: افراد دارای معوقات بانکی سه دسته هستند؛ یک دسته کسانی هستند که بر اساس قانون و مقررات تسهیلات بانکی را دریافت کردند و در جایی که باید هزینه کنند هزینه کرده‌اند که این موضوع فاقد مشکل است.دادستان کل کشور دسته دوم را کسانی دانست که بر اساس مقررات تسهیلات دریافت کرده اما در جایی که باید هزینه کنند هزینه نکرده‌اند. وي گفت: دسته سوم نیز کسانی هستند که تسهیلات بانکی را برخلاف قوانین و مقررات دریافت کردند که در این شرایط هم بانک و هم مشتری متخلف محسوب می‌شوند. در این بین با حسابی سرانگشتی با آمار ارائه شده از سوی معاون اول رئیس جمهور می توان به نکات جالبی دست یافت.

نکته اول: دولت در طول بیش از 3 سال گذشته و در جریان اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه ها رقمی بالغ بر 125 هزار و 134 میلیارد تومان یارانه به مردم پرداخت کرد و این جمع کل یارانه هایی بوده که دولت در 38 ماه اخیر به ازای هر ماه رقم 3 هزار و 293 میلیارد تومان به مردم پرداخت کرده است. از سوی دیگر میزان بدهی ویژه خواران بانکی معادل 82 هزار میلیارد تومان اعلام شده که با این حساب پول 2 سال یارانه مردم در حال حاضر در اختیار این 575 نفر می باشد. در این بین از میزان 82 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی این افراد، بیش از 11 هزار میلیارد تومان آن نیز در اختیار 23 نفر می باشد که این میزان نیز معادل 3 ماه یارانه نقدی کل مردم کشور است.
به گزارش فردا، بنابراین 23 نفر از بدهكاران به طور متوسط بيش از478 ميليارد تومان بدهی معوق دارند كه حاضر به پرداخت آنها نيستند، اين درحالی است كه نه فقط با آزاد‌سازی و وصول بدهی‌ها دست دولت در اجرای فعاليت‌های عمرانی باز می‌شود كه بی‌شك اين منابع قادر خواهد بود نقش مهمی در گردش واحدهای توليدی ايفا كند. اين حجم بدهی كه تنها متعلق به 23 نفر است در محاسبه‌ای ديگر حدود 9 برابر درآمد دولت از محل انصراف 2 ميليون و 400 هزار نفر از يارانه نقدی در طول يك‌سال است كه رقمی قابل توجه است. درآمد دولت از انصراف دهندگان حدود يك هزار و 200 ميليارد تومان اعلام شده است. از سوی دیگر جمع میزان بدهی 575 نفر بدهکار بانکی که همان 82 هزار میلیارد تومان است معادل 66 سال سود دولت از درآمد انصراف دهندگان از دریافت یارانه است.

نکته دوم: بدهی بانكی 23 نفر برتر فهرست بدهکاران نیز بيش از 11 هزار ميليارد تومان است كه اين مبلغ بيش از درآمد دولت از محل افزايش قيمت‌های بنزين و گازوئيل در طول سال 93 است. بنابراین با نگاهی دیگر می توان به این نکته دست یافت که میزان بدهی همه این 575 بدهکار بانکی که همان 82 هزار میلیارد تومان باشد، معادل با 7 سال سود دولت از میزان افزایش قیمت حامل های سوخت است، چراکه دولت از محل افزایش قیمت بنزین در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در طول یکسال رقمی بالغ بر 11 هزار میلیارد تومان سود می برد.

بنابراین گزارش ارقام مطرح شده نشان می دهد که دولتی ها اگر توان و وقت خود را بیش از آنکه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و انصراف مردم از دریافت یارانه بپردازند، صرف بازپس گیری معوقات بانکی این ویژه خواران بانکی می کردند، درآمد و سود بیشتری برایشان حاصل می شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩٣, ١۵:۵۵

   

پر مبحث ترین ها