سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مرحوم طباطبایی در آیینه بزرگان

در پی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی استاد اخلاق در نخستین روز ماه رمضان شخصیت های مختلف سیاسی و دینی به ابراز نظر پرداختند.

 فاطمه محمدی

19دی: در پی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی استاد اخلاق در نخستین روز ماه رمضان شخصیت های مختلف سیاسی و دینی به ابراز نظر پرداختند.

برخی از مهمترین نظرات راجع به این عالم وارسته را در ادامه خواهید خواند:

رهبر معظم انقلاب در پیامی حجت الاسلام طباطبایی را خطیب و معلّم اخلاقی خواند و گفت: آن سید بزرگوار در ده ها سال از زندگی خویش تلاش دینی مغتنمی در ارشاد معنوی و اخلاقی مؤمنین با بهره‌گیری از جایگاه منبر و محراب برعهده گرفته بودند و در عرصه‌های انقلاب نیز با حضور در مجلس شورای اسلامی در برهه‌ ای از زمان، به این وظیفه‌ خطیر اشتغال داشتند.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در پی درگذشت وی با بیان اینکه رحلت این عالم وارسته و استاد برجسته اخلاق، موجب اندوه فراوان شد گفت: این روحانی با تقوا و مردمی، مروج حقیقی سیره اهل بیت(ع)، همراه و دانش آموخته مکتب امام خمینی(ره) و از پیشگامان مبارزه با نظام ستم شاهی بود و در مسیر پیروزی و تثبیت انقلاب و ارزش های اسلامی مجاهدت فراوان کرد و همواره عالمی عامل و خدمتگزاری صدیق بود که با مشی اعتدالی، واقع بینی، دور اندیشی و ابراز شجاعانه نظرات خود، مورد اعتماد مردم قرار گرفت.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در پیامی گفت: ضایعه ارتحال عالم جلیل القدر، معلم اخلاق و عالم وارسته مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی را به محضر مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و بیت محترم ایشان تسلیت عرض می کنم و ادامه داد: فقدان این پیر فرزانه و عالم با اخلاق و یار دیرین حضرت امام (ره) و رهبری معظم انقلاب که در طول عمر پر برکت خود همواره در مدارحق و مسیر اعتدال قرار داشت ضایعه ای اسفبار و ثلمه ای جبران ناپذیر برای جامعه تشنه مدارا، اخلاق و میانه روی امروز ماست.

آیت‌الله طباطبایی عمر‌ش را صرف خدمت به شیعیان کرد

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی نیز در مورد رحلت ایشان در پیامی اظهارکردند: رحلت عالم ربانی سلاله السادات حضرت حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حاج سید محمد حسینی طباطبایی موجب تأثر و تأسف گردید.

آن عالم وارسته عمر مبارک خود را به ترویج و نشر معارف نورانی قرآن و عترت و خدمت به شیعیان و محبین اهل‌البیت علیهم‌السلام سپری کرد و در منطقه سیستان خدمات عام‌المنفعه داشت و با اخلاق کریمه اسلامی و زهد و تقوای خود، مردم را هدایت و ارشاد می‌کرد.

رحلت آن فقید سعید را به مردم شریف و غیور زابل و سیستان و بیت مکرم ایشان تسلیت گفته و برای بازماندگان صبر جزیل و برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی‌ و حشر با اجداد طاهرینش را مسئلت دارم

عمر آیت‌الله طباطبایی برای رفع مشکلات مردم صرف شد‌

تولیت حرم حضرت معصومه (س) ‌‌نیز در مراسم بزرگداشت آیت‌الله طباطبایی، اظهارداشت: این عالم دینی در ۸۲ سال عمر با برکت خویش جزء خوبی و رفع مشکلات مردم اقدامی نکرد.

آیت‌الله سید‌محمد سعیدی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر مورد تاکید اسلام است و باید جامعه را با شیوه درست به خیر دعوت کرد، افزود: طبق قرآن مؤمنان و شیعیان امیرالمؤمنین(ع) نباید همانند افرادی که تفرقه و اختلاف افکنی می‌کنند باشند، انسان با عمل صالح بهشتی می‌شود و در مقابل اگر در مسیر نادرست گام بردارد جایگاهش جهنم است.

این استاد حوزه علمیه بیان کرد: دعوت به خیر موضوع بسیار مهمی است که باید مورد توجه شیعیان باشد، باید با روش‌های صحیح همراه با معرفت و انسانیت سخن بگوییم، برخی افراد به جای اینکه زبان خوش داشته باشند تنها با فحش و دعوا سخن می گویند.

وی با اشاره به لزوم حرکت در مسیر اهل بیت (ع) گفت: هنگام ناراحتی، اختلاف و غضب باید دست از اخلاق نادرست برداریم و با سخن مناسب با یکدیگر برخورد کنیم، مرگ حق است و با همه خوبی و بدی‌ها جایگاه ما خاک است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پیامی اظهارداشت: درگذشت خطیب توانمند و استاد برجسته اخلاق حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی موجب تأسف و تأثر گردید؛ این روحانی بزرگوار از شاگردان قدیمی حضرت امام (ره) و از مبارزان دوران ستم‌شاهی و عالمی وارسته و چهره متعهد و دلسوز برای نظام و کشور بود.

ایشان علاوه بر تلاش در جهت گسترش علوم اسلامی و معارف اخلاقی، در ادوار مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده خدمات فراوانی به کشور و مردم عرضه داشتند.

محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس هم در این رابطه گفت: درگذشت روحانی پاک سیرت، استاد اخلاق، موجب تاثر و تالم شد.

در زمانه‌ای که جامعه از کمبود اخلاق رنج می‌برد فقدان معلم برجسته اخلاق حاج آقای سید مهدی طباطبایی برای کشور خسران جبران ناپذیری است؛ ایشان عالمی دردآشنا،حقیقت طلب، منصف و یار و یاور محرومان بود و هیچگاه در مواضع شان از جاده انصاف خارج نشد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٢-١٣٩٧, ١۴:۵٢

   

پر مبحث ترین ها