سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نماینده خرمشهر در مجلس پیش بینی کرد

تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی برای هیچ

با این حال بنده نمی گویم در دوره سعید مرتضوی هم تخلفی نشده است تخلف شده است اتفاقا پرداخت های بی حساب در قالب کارت هدیه به وزیران وقت و برخی افراد در دوره ایشان بوده است اما قبول ندارم که بار همه تخلفات در سازمان تامین اجتماعی و به خصوص شستا که سال ها بدون نظارت رها شده بود را روی دوش مرتضوی بگذاریم.
عضو کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی درباره سرانجام گزارش این کمیته که امروز در صحن علنی مجلس قرائت شد گفت: به هر حال ما انتظار داشتیم که این گزارش با رای نمایندگان مجلس به قوه قضاییه ارسال شود اما در جلسه علنی مجلس تصمیم گیری در این رابطه به رییس مجلس واگذار شد.

عبدالله سامری، نماینده خرمشهر با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو گفت: با این حال این احتمال وجود دارد که حاصل زحمات همکاران در کمیته تحقیق و تفحص سازمان تامین اجتماعی بی نتیجه بماند و رییس مجلس از ارسال این گزارش به قوه قضاییه صرفه نظر کند.

وی با انتقاد از رایزنی های پشت پرده برای عدم ارسال گزارش به قوه قضاییه گفت: اینکه اکنون در عرصه اقتصادی با تنگناهایی مواجه هستیم نه ناشی از تحریم ها و بلکه ناشی از سوء مدیریت ها و فسادهایی است که دیده شده و به سادگی از کنار آن گذر شده که این نتیجه لابی گری ها و بازی های پشت پرده است. اگر برای برخورد با متخلفات کوچکترین تسامحی وجود نداشت یقین بدانید که تاثیر تحریم ها بر اقصاد کمتر از 10 درصد می بود.

عضو کمیسیون کشاورزی درباره دلایل تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی، گفت: سال گذشته و کوتاه زمانی پس از جلسه استیضاح وزیر کار که منجر به برکناری وزیر شد اما تغییری در دلیل اصلی این استیضاح یعنی برکناری آقای مرتضوی ایجاد نکرد برخی نمایندگان مجلس را مصمم به تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی کرد.

وی افزود: این در حالی است که پیش از این نیز در مجلس دغدغه تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی به دلیل وجود نارضایتی های مکرر بیمه شدگان تامین اجتماعی، عزل و نصب های بدون ضابطه، عدم نظارت دقیق بر زیر مجموعه های این سازمان از جمله شستا و... وجود داشت.

سامری با تاکید بر اینکه عمده تخلفات صورت گرفته در سازمان تامین اجتماعی مربوط به شستا بوده است گفت: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی معروف به شستا با وجود آنکه یک شرکت عریض و طویل است متاسفانه ظرف سال های گذشته بدون نظارت رها شده بود همین امر زمینه تخلف در این شرکت سرمایه گذاری بزرگ که شرکت های زیادی را زیر مجموعه دارد فراهم کرد.

عضو کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی افزود: از جمله تخلف های که در شستا و شرکت های زیر مجموعه مشاهده می شد پرداخت ها بی حساب و کتاب به خصوص تحت عنوان پاداش، وام های کم بهره و بی بهره و یا حتی وام هایی بلاعوض مشاهده می شد.

وی تصریح کرد: همچنین در بررسی هایی که از شستا و شرکت های زیر مجموعه داشتیم به تخلفاتی مشاهده کردیم تحت عنوان حق ماموریت که جزو تخلفات متداوم و معمول بود چرا که به کرات در میان شرکت های زیر مجموعه شستا از این دست تخلفات مشاهده می شد.

نماینده خرمشهرادامه داد: افراد به خصوص در رده های مدیریتی در سال های گذشته حق ماموریت هایی به صورت ارزی و ریالی به حساب خود واریز می کردند در حالی که اساسا ماموریتی در کار نبوده است و تنها در آخر هفته محل کار را به سمت زادگاه خود در شهرستان برای تجدید دیدار با خانواده و گشت و گذار ترک می کردند.

وی تاکید کرد: نکته جالب در پرداخت حق ماموریت ها این بود که عمده آنها در آخر هفته ها ثبت شده است. بنابراین افراد از چهارشنبه تا شنبه را برای خود برگه ماموریت صادر می کردند و این روزها را در شهرستان و کنار خانواده سپری می کردند و حق ماموریت هم دریافت می کردند. نکته عجیب تر این بود که برای دوره هایی که در به اصطلاح ماموریت بودند اضافه کار هم برای خود ثبت می کردند.

عضو کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی درباره اینکه آیا این تخلفات در دوره مدیریت سعید مرتضوی اتفاق افتاده است یا خیر گفت: اینکه گفته شود تخلفات تنها در دوره سعید مرتضوی بوده دروغ است. تخلفات در سازمان تامین اجتماعی آنقدر گسترده است که نمی تواند یک مدیر تنها مسوول آن باشد.

وی افزود: همچنین از سال 89 یعنی دوره ای که هنوز سعید مرتضوی به عنوان رییس سازمان تامین اجتماعی برگزیده نشده بود گزارش هایی از تخلفات گسترده در تامین اجتماعی دریافت کرده بودیم. اما چون مشکلات شخصی می شود یک فرد همچون سعید مرتضوی از سوی برخی نمایندگان به متهم اصلی پرونده تخلفات تبدیل می شود.

وی ادامه داد: با این حال بنده نمی گویم در دوره سعید مرتضوی هم تخلفی نشده است تخلف شده است اتفاقا پرداخت های بی حساب در قالب کارت هدیه به وزیران وقت و برخی افراد در دوره ایشان بوده است اما قبول ندارم که بار همه تخلفات در سازمان تامین اجتماعی و به خصوص شستا که سال ها بدون نظارت رها شده بود را روی دوش مرتضوی بگذاریم.

سامری با تاکید بر اینکه نظارت اگر کم رنگ شود تخلف پررنگ می شود گفت: یک جایی اگر سال ها بدون نظارت رها کنیم نباید انتظار داشته باشیم که در آن تخلفی انجام نگیرد. سازمان تامین اجتماعی یک نمونه است، از این نمونه ها کم نداریم یکی از آنها مناطق آزاد است که متاسفانه سال های به حال خود رها شده است در حالی که بدون تحقیق و تفحص هم می توان به این واقعیت رسید که تا چه اندازه در این سازمان تخلف صورت گرفته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٩-١٣٩٢, ١٢:۵٩

   

پر مبحث ترین ها