سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انعکاس متفاوت جنایت دو انگلیسی علیه یک ایرانی در رسانه‌ها

بروز شده : ٩-٠٩-١٣٩٢, ٢٢:۴٧    نسخه چاپی    
آنچه می‌بایست مورد دقت قرار گیرد، در کشمکش رسانه‌ای دو طرف مغفول واقع شده تا روایت خبر این جنایت هیچ فایده‌ای نداشته باشد الا بی اعتمادی به رسانه‌های راوی ماجرا؛ اعتمادی که دو طرف برای دست یازیدن به آن تمامی تلاششان را می‌کنند ولی هر یک با رویکردی مجزا سعی دارد به آن دست بیابد.
آنچه در این مجال قصد پرداختن به آن را داریم، رویکرد متفاوت رسانه‌های وطنی و بیگانه نسبت به یک رویداد است؛ رویدادی وحشتناک که به خودی خود جای پرداختن و نقد و بررسی دارد اما ظاهرا به سوژه مطلوب برای برخی رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شده و اصل ماجرا کنار مانده است.
به گزارش «تابناک»، پس از آنکه ماجرای یورش دو انگلیسی به یک ایرانی مقیم این کشور و ضرب و شتم و نهایتا مرگ دردناک وی منتشر شد، موجی از خشم به راه افتاد و عملکرد پلیس «بریستول» به شدت زیر سوال رفت تا جایی که پلیس این شهر به قصور خود در حفاظت از مقتول اذعان کرده و اعلام کرد: سه مامور پلیس در این رابطه از خدمت معلق شده‌اند و کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات از پلیس در حال تحقیق بر روی چگونگی رسیدگی به پرونده آقای ابراهیمی است.

ماجرا از این قرار بود که «بیژن ابراهیمی»، مرد 44 ساله ایرانی‌الاصل مقیم انگلیس پس از آنکه تلاش کرد از نوجوانانی که به گلدان‌های مقابل خانه‌اش آسیب می‌زدند، عکاسی کرده و مستندات خود را به پلیس ارائه دهد، از طرف برخی همسایگان به "گرایش جنسی به کودکان" و "تهیه تصاویر هرزه‌نگارانه" متهم شده و برای دریافت تامین جانی، با ایستگاه پلیسی که در نزدیکی منزلش قرار داشت تماس می‌گیرد ولی نیروهای پلیس که پیشتر او را به اتهام "اخلال در آسایش" احضار کرده و از توضیحات وی قانع شده بودند، نسبت به درخواست وی بی اعتنایی کرده و زمینه قتل وی را فراهم کردند.

دقایقی بعد، ابراهیمی زیر ضربات بی رحمانه «استفان نورلی» و «لی جیمز»، دو جوان انگلیسی جان باخت و مهاجمان سنگدل، قانون توحش ذهن‌شان را تمام و کمال به اجرا در آورده و پیکر بی جان همسایه‌ را هم به آتش کشیدند تا جنایتی هولناک رقم خورده و برگی دیگر از توحش انسان عصر مدرن ورق بخورد.

این درحالی است که طی روزهای گذشته و پس از سپری شدن بیش از پنج ماه از این رویداد، دادگاه بریستول برای بررسی پرونده تشکیل جلسه داد و ضمن مجرم شناختن دو متهم، مجازات ایشان را تعیین کرد؛ از اینجا به بعد، دو روایت از ماجرا منتشر شده که قابل تامل می‌نماید.

«لی جیمز» و «استفان نورلی»
انعکاس متفاوت جنایت دو انگلیسی علیه یک ایرانی در رسانه‌ها


بی بی سی با تیتر «قاتل فرد ایرانی مقیم بریتانیا به حبس ابد محکوم شد»، مجازات تعیین شده برای «لی جیمز»، متهم 24 ساله ردیف اول پرونده را حبس ابد و جزای همدست او را چهار سال زندان روایت کرد ولی همین خبر در خبرگزاری رسانه ملی، حکایت از مجازات هجده سال زندان برای متهم ردیف اول و چهار سال زندان برای متهم ردیف دوم دارد که مجموعا 22 سال شده و به نقل از خواهر مقتول، کم بوده و مورد اعتراض ایشان است، اما ورای آن، نشان دهنده ابتلای انگلیس به نژاد پرستی بوده و البته موید اسلام ستیزی رایج در این کشور است!

این در حالی است که اگر در صدد یافتن حقیقت ماجرا باشیم، درخواهیم یافت که واقعیت رای دادگاه، صدور حکم حبس ابد برای متهم ردیف نخست پرونده است؛ با لحاظ این شرط که متهم می‌بایست حداقل 18 سال را در زندان بماند. چرایی قرار دادن این شرط در مجازات قاتل نیز به قوانین انگلیس و تشخیص قاضی دادگاه بر می‌گردد که قابل نقد می‌نماید اما قطعا تعبیر آن به مجازات هجده سال، تفسیری ناصواب از ماجرا خواهد بود.

رویکرد پر حرف و حدیث خبرگزاری رسانه ملی در حالی می‌تواند مورد نقد قرار بگیرد که اصل جنایت رقم خورده به خودی خود آنقدر هولناک می‌نماید که نیاز به آب و تاب دادن نداشته باشد؛ از سوی دیگر، عملکرد رسانه جنجال ساز بی بی سی در قبال این فاجعه نیز ابهامات فراوانی در خود نهفته دارد چراکه به جرات می‌توان ادعا کرد اگر چنین حادثه‌ای در ایران رخ داده بود، حتما تفسیر ابعاد مختلف آن در دستور کار برنامه‌های مختلف این شبکه قرار می‌گرفت؛ همانگونه که در جنایت رقم خورده در میدان کاج، شرح و بسط ابعاد ریز و درشت ماجرا تبدیل به یکی از قسمت‌های ثابت برنامه‌های بی بی سی شده بود.

این در حالی است که اگر کمی در خبر مخابره شده توسط این دو رسانه دقیق شویم، در کمال تعجب درخواهیم یافت که هیچ کدام به این موضوع نپرداخته اند که آیا پلیس‌های قصور کرده و معلق شده از خدمت، به سر کار برگشته اند؟ آیا محاکمه شده یا در صف انتظار محاکمه قرار دارند؟ آیا حین تهیه گزارش از خانواده متوفی (که هم بی بی سی به سراغشان رفته و هم خبرنگاران واحد مرکزی خبر)، در این باره سوالی از ایشان پرسیده شده است؟ و سوالات متعدد دیگری که می‌شد مطرح شود ولی رسانه خارجی به دلایلی خاص از کنارشان گذشته و رسانه داخلی نیز ظاهرا فراموش کرده طرح کند!

بدین ترتیب آنچه می‌بایست مورد دقت قرار گیرد، در کشمکش رسانه‌ای دو طرف مغفول واقع شده تا روایت خبر این جنایت هیچ فایده‌ای نداشته باشد الا بی اعتمادی به رسانه‌های راوی ماجرا؛ اعتمادی که دو طرف برای دست یازیدن به آن تمامی تلاششان را می‌کنند ولی هر یک با رویکردی مجزا سعی دارد به آن دست بیابد.

اینجاست که باید از آن دسته از هموطنانمان که اخبار رسانه‌های خارجی مثل بی بی سی را منصفانه و بدون غرض می‌خوانند، دعوت کرد به عملکرد این رسانه در قبال این حادثه تلخ رقم خورده در جنوب غرب انگلیس دقیق تر شده و در پی یافتن ابهاماتی همچون چرایی نپرداختن بی بی سی به این رویداد سبوعانه در کشور مدرنشان باشند و از سوی دیگر دوستان داخلی را دعوت به انصاف کرده و از ایشان خواست کمی حرفه‌ای تر و با صداقت بیشتر اخبار خود را روایت کنند و به جای شاخ و برگ دادن‌هایی از این دست، تلاش داشته باشند که ابعاد مغفول مانده ماجرا را که بسیار جای نقد و بررسی دارد، شرح دهند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٩-١٣٩٢, ٢٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها