سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمریکا: ایران بیشترین مواد ساخت موشک بالستیک را دارد

کنگره آمریکا در گزارشی اعلام کرده است ایران به میزان زیادی، تلاش های خود برای تولید موشک های قاره پیما را متوقف کرده و این در حالی است که نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد تهران برای توسعه برنامه های موشکی دیگر کشورها فعالیت می کند.
یک مرکز مطالعاتی وابسته به کنگره آمریکا در گزارشی اعلام کرد ایران دارای بزرگترین انبار از مواد لازم برای ساخت موشک های بالستیک در خاورمیانه است.

به گزارش شفاف، روزنامه آمریکایی "ورلد تریبیون" نوشت: کنگره آمریکا در گزارشی اعلام کرده است ایران به میزان زیادی، تلاش های خود برای تولید موشک های قاره پیما را متوقف کرده و این در حالی است که نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد تهران برای توسعه برنامه های موشکی دیگر کشورها فعالیت می کند.

این روزنامه با انتشار گزارش کنگره آمریکا با عنوان "موشک های بالستیک ایران و برنامه های فضایی" در سایت اینترنتی خود افزود: مرکز مطالعات و پژوهش های کنگره آمریکا به این برآورد و نتیجه رسیده است که ایران نمی تواند تا سال 2015 موشک های قاره پیما تولید کند. این اطلاعاتی است که از مدت ها پیش در اختیار دستگاه های جاسوسی آمریکا نیز قرار گرفته بود.

این گزارش اضافه می کند: با وجود اینکه ایران خود، موشک های قاره پیما تولید نمی کند اما کارشناسان ایرانی با کره شمالی برای پرتاب موشک بالستیک این کشور، به طور سری همکاری کرده اند.

روزنامه های کره جنوبی هم قبل از این این ادعا رامطرح کرده بودند اما مقامات ارشد نظامی ایران این موضوع را به طور کامل تکذیب کرده اند.

براساس گزارش روزنامه های کره جنوبی و کنگره آمریکا، کره شمالی در پرتاب موشک بالستیک اخیر خود با مشکلات فنی روبه رو می شود ولی با کمک کارشناسان ایرانی، این مشکلات رفع می شوند و پرتاب موشک عملی می شود.

در بخش دیگری از این گزارش هم آمده است: ایران در خاورمیانه، دارای بزرگترین انبار از مواد لازم برای ساخت و پرتاب موشک های قاره پیماست اما این کشور خود برنامه ای برای ساخت یا پرتاب موشک های بالستیک که برد آنها به آمریکا برسد؛ ندارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٠-١٣٩١, ١٨:٢٧

   

پر مبحث ترین ها