سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادعای کنگره آمریکا درباره توان موشکی ایران

کنگره آمریکا باور سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا که ایران تا سال 2015 به موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای دست پیدا می‌کند را رد کرده و بر این باور است که دست‌یابی ایران به چنین قابلیتی نامشخص است.

کنگره آمریکا مدعی است که به‌رغم پیش‌بینی سازمان‌های اطلاعاتی این کشور، ایران تا سال ۲۰۱۵ به موشک بالستیک قاره‌پیما دست پیدا نخواهد کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، گزارش داخلی کنگره آمریکا بیانگر آن است که ایران تا سال 2015 میلادی به موشک‌های بین‌قاره‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

بنا بر این گزارش، کنگره آمریکا باور سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا که ایران تا سال 2015 به موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای دست پیدا می‌کند را رد کرده و بر این باور است که دست‌یابی ایران به چنین قابلیتی نامشخص است.

کنگره آمریکا بدون توجه به خودکفایی ایران در صنایع موشکی، مدعی است که این برآورد از آن روست که ایران کمک خارجی لازم را از کشورهایی چون روسیه و چین در این زمینه دریافت نمی‌کند.

این گزارش 66 صفحه‌ای همچنین مدعی است که ایران برنامه تست پروازی لازم برای ساخت چنین موشک‌هایی را پیاده نکرده است.

رویترز بر این باور است که گزارش اخیر اولین گزارشی است که طی آن کنگره آمریکا در برنامه موشکی ایران دقیق شده است و در عین حال، گزارش طبقه‌بندی شده هم نیست. این گزارش به برنامه هسته‌ای ایران نپرداخته است.

موشک‌های بالستیک ایران یکی از اصلی‌ترین بهانه‌های آمریکا برای ایجاد سپر دفاع موشکی در اروپا بود که با اعتراض شدید کشورهایی چون روسیه مواجه شده است. این سپر دفاع موشکی میلیاردها دلار هزینه دربرداشته است.

گفتنی است، توان موشکی ایران یک توان بومی است که قدرت آن را دارد ماهواره‌های بومی کشورمان را در مدار قرار داده و به نظر نمی‌رسد در صورت صلاح‌دید مسوولان نظام، مشکلی برای افزایش و توسعه برد تولیدات خود داشته باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٩-١٣٩١, ١٩:٣۵

   

پر مبحث ترین ها