سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برای سه معضل حوزه اقتصاد چاره جویی شود

بروز شده : ۶-٠۶-١٣٩۵, ١٣:٠۵    نسخه چاپی    
قم - یکی از مراجع تقلید گفت: سه معضل قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه‌ها آسیب‌های جدی برای اقتصاد کشور هستند که اگر این سه مشکل حل شود، قطعاً اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.
19دی انلاین -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، این مرجع تقلید صبح شنبه در دیدار محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور با وی، ضمن ابلاغ سلام به رئیس جمهور و تقدیر از تلاش‌های انجام شده توسط دولت در سه سال گذشته،گفت: جامعه نیازمند تبیین تلاش‌ها و فعالیت‌های دولت است و حتماً باید به راه‌های مؤثری این دستاوردها برای مردم گفته شود و اگر اقدامات دولت با سبک منظم و ادبیات روشن بیان شود آثار بیشتری در افکار عمومی خواهد داشت، البته این مسئله به معنی نفی کلی مشکلات نیست.

وی با اشاره به سه معضل اصلی حوزه اقتصاد، گفت: سه معضل قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه‌ها آسیب‌های جدی برای اقتصاد کشور هستند که اگر این سه مشکل حل شود، قطعاً اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.

این مفسر قرآن کریم با تأکید بر مقابله با پدیده شوم قاچاق افزود: مسئله مبارزه با قاچاق مسئله فراقوه‌ای است و حتی مردم نیز باید در این موضوع در کنار دولت و سایر قوا به مقابله با آن بپردازند.

وی با تأکید بر جدیت مبارزه با قاچاق، گفت: باید ریشه‌ها و منشأ اصلی این پدیده مورد شناسایی قرار بگیرد و برای افکار عمومی گفته شود که چه کسانی و گروه‌هایی این معضل برای اقتصاد کشور به وجود آورده‌اند و برای مردم افشا شود که چه کسانی از این وضعیت منفعت می‌برند.

سودهای بانکی معضل جدی اقتصاد کشور است

آیت الله مکارم شیرازی همچنین با برشمردن سودهایی که در بانک‌ها پرداخت می‌شود، از آن به عنوان معضل جدی اقتصاد کشور نامبرد و گفت: سیاست‌های بانک مرکزی و مصوبات آن باید از سوی همه بانک‌ها تبعیت شود و ضمانت اجرایی برای آن وجود داشته باشد ولی متأسفانه هنوز عملی نشده است.

وی اضافه کرد: سیاست غلط سال‌های گذشته در تبلیغات افسارگسیخته‌ای که در مورد پرداخت سود و گره زدن به اقتصاد کشور به فعالیت‌های بانکی به وجود آمد، باعث ایجاد مشکل اقتصاد کشور شده است لذا باید سود عقود شرعیه در بانک‌ها به شکل منطقی و به شیوه‌ای که بانک مرکزی تصویب می‌کند از سوی همه بانک‌ها تبعیت شود.

پرداخت یارانه‌ها از ابتدا غلط اجرا شد

استاد سطوح عالی حوزه به پرداخت غلط یارانه‌ها به همه مردم در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: این برنامه اقتصادی از ابتدا غلط اجرا شد و این موضوع یکی از بزرگ‌ترین مشکلات را ایجاد کرده است که حتی می‌تواند معضلات اجتماعی و فرهنگی هم به دنبال داشته باشد.

وی افزود: باید تجدید نظر جدی در این موضوع صورت بگیرد و ادامه این سیاست غلط اصلاً منطقی و به نفع کشور نیست.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به تأثیراتی که گسترش شبکه‌های مجازی بر فرهنگ و اعتقادات مردم دارد، گفت: امروز تنها با سیاست‌های انقباضی و فیلتر کردن شبکه‌های مجازی نمی‌توان مانع از آسیب‌های این فضا شد و چنین سیاست‌هایی امروز دیگر کارایی ندارد و باید اقدامات اثباتی و ایجابی انجام داد و راهکار آن راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و ساخت نرم افزارهای داخلی و بومی است و ما گروهی را مأمور کرده‌ایم که این کار را دنبال و کمک به حل این مشکل کنند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠۶-١٣٩۵, ١٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها