سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله راستی كاشانی: جامعه مدرسین نباید خودش را برای افراد هزینه كند

من در انتخابات ریاست جمهوری نظرم این بود كه جامعه مدرسین نباید از فرد خاصی حمایت كند، بلكه تنها مردم را تشویق به شركت در انتخابات كند. اگرچه افراد عضو جامعه به عنوان خودشان می‌توانند از فرد خاصی حمایت كنند، ولی نباید جامعه مدرسین خودش را برای افراد هزینه كند. اما آقایان این حرف ما را نپذیرفتند و با ما زاویه پیدا كردند و دیگر سراغی از ما نگرفتند.

 

 

در آستانه بیست و دومین سالگرد ارتحال عبد صالح خدا امام خمینی(س)، مدیران و پژوهشگران مؤسسة تنظیم و نشر آثار آن بزرگوار در نمایندگی قم در پی سلسله دیدارهای خود با مراجع بزرگوار تقلید و عالمان عالیقدر حوزه علمیه با آیت الله العظمی راستی كاشانی دیدار كردند.

 

به گزارش پایگاه جماران، در این دیدار آیت الله راستی كاشانی با اظهار خشنودی از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی مؤسسه و آرزوی توفیقات بیشتر برای خدمت‌گزاران در مؤسسه، اظهار داشت: من در حوزه علمیه قم ارتباط علمی با امام نداشتم. پس از آغاز نهضت یك نوار سخنرانی ایشان در نجف به دستم رسید كه شب دیر وقت در حجره آن را گوش دادم كه خیلی رویم اثر گذاشت تا اینكه پس از تغییر محل تبعید ایشان از تركیه به عراق و تشرفشان به نجف اشرف، بعضی از آقایان از من خواستند تا از امام بخواهم درسی شروع كنند، ولی من گفتم من درخواست نمی‌كنم، چون شناختی از علمیت ایشان ندارم، اما اگر ایشان درسی شروع كنند من شركت می‌كنم. لذا وقتی امام تدریس را شروع كرد من خودم كه كفایه و مكاسب تدریس می‌كردم، به همراه شاگردانم به درس امام رفتیم و این در رونق درس امام تأثیر داشت. امام هم قدردان بود.

 

وی افزود: یادم می‌آید پس از پیروزی انقلاب یك بار كه خدمتشان مشرف شدم به هنگام خداحافظی امام به مرحوم حاج احمد آقا گفتند: «ایشان را می‌شناسی؟» احمد آقا گفت: «آقای راستی كاشانی هستند» امام فرمودند: «نه، ایشان و مرحوم آقا سید اسدالله مهری ما را در نجف از غربت درآوردند».

 

امام بنده خالص خدا بود و هر كاری را برای خدا انجام می‌داد.

 

آیت الله راستی كاشانی در رابطه با حوادث سیاسی سال‌های اخیر و مناسبات خود با جامعه مدرسین گفت: من در انتخابات ریاست جمهوری نظرم این بود كه جامعه مدرسین نباید از فرد خاصی حمایت كند، بلكه تنها مردم را تشویق به شركت در انتخابات كند. اگرچه افراد عضو جامعه به عنوان خودشان می‌توانند از فرد خاصی حمایت كنند، ولی نباید جامعه مدرسین خودش را برای افراد هزینه كند. اما آقایان این حرف ما را نپذیرفتند و با ما زاویه پیدا كردند و دیگر سراغی از ما نگرفتند.

 

آیت الله راستی كاشانی درباره شخصیت علمی ـ اخلاقی یادگار حضرت امام حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید حسن آقا خمینی اظهار داشت:‌ حاج سید حسن آقا بحمدالله خوب عمل می‌كند. او از لحاظ علمی، اخلاقی و سیاسی خیلی خوب رفتار می‌كند. او خیلی باسواد است و در حوزه علمیه قم موفق است و امیدوارم همان رفتار امام را داشته باشد و جای امام را پر كند. ایشان علاوه بر جنبة علمی از نظر اخلاقی هم رفتار خوبی دارد و در مقابل برخوردهای بد دیگران صبورانه مشی خودشان را دارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٣-١٣٩٠, ٠۵:٣۵

   

پر مبحث ترین ها