سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روزنامه روسیسکایا گازتا چاپ مسکو:

آمریکا به دنبال تضعیف تحریم‌های ضد ایرانی

آمریکا در یک فرآیند آرام و نرم در حال تسامح با ایران و کاهش سختگیری‌های عملی در اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است.
روزنامه روسیسکایا گازتا چاپ مسکو:
آمریکا به دنبال تضعیف تحریم‌های ضد ایرانی

نویسنده روسیسکایا گازتا، در مقاله‌ای به تحلیل رفتار اقتصادی آمریکا در قبال ایران پرداخته و با بررسی شواهد و قرائن، می‌نویسد: آمریکا در یک فرآیند آرام و نرم در حال تسامح با ایران و کاهش سختگیری‌های عملی در اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است.

به گزارش خبرنگار اعتدال، یکاترینا زابرودینا در ادامه مقاله خود می نویسد: ایالات متحده، متعهد شده است که طی شش ماه آینده بر کاهش خریدهای نفت ایرانی توسط کشورهای دیگر پافشاری نکند، ایران نیز در سوی مقابل حاضر شده است بعضی انواع فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در آورد.

بنابراین گزارش، نویسنده با اشاره به خسارت های اقتصادی که آمریکا از تحریم ایران متحمل می شود، به انگیزه های اقتصادی دولت آمریکا می پردازد. تمایل آمریکا و شرکای غربی آن برای افزایش سطح مراودات اقتصادی با ایران از یکسو و خروج از انجماد فضای سیاسی تهران و واشنگتن از سوی دیگر دیگر بر هیچ تحلیل گری پوشیده نیست.

اکنون برخی شرکای قدیمی و نه چندان کارآمد همچون هند و چین و برخی شرکای اقتصادی احتمالی آینده، بیش از مردم ایران چشم به مذاکرات ایران با گروه 1+5 دوخته اند. تا ببینند آیا یخ های تجارت با ایران آب می شود؟ در صورت از بین رفتن دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا نقش آنها درتجارت و تعامل سیاسی جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود؟

موقعیت ممتاز ایران در بین کشورهای نفت‌خیز و برخورداری داری از منابع گازی فوق العاده و دسترسی آسان و امن به راه های ترانزیت بین اللملی انرژی، سبب شده است تا ایران به عنوان هدف رویایی برای سرمایه گذاران بین المللی در بخش انرژی محسبوب شود.

هر چند در داخل ایران یک اعتقاد جدی وجود دارد که تحریم تنها دلیل مشکلات اقتصادی و رکود عمیق اقتصادی نیست، اما مقاله نویس روس ضمن تحلیل درامدهای نفتی ایران در دو سال پیاپی، مدعی است که تحریم‌ها به اقتصاد ایران ضربه جدی وارد کرده است و می نویسد: درآمدهای نفتی از 118.2 میلیارد دلار در سال 2011 تا 62.9 میلیارد در سال 2012 افت کرده است. تولید ناخالص ملی ایران طی یک سال اول اعمال تحریمها به میزان 6% کاهش یافته و طی دو سال در بودجه ایران کسری ایجاد شده است.

لذا به اعتقاد کارشناسان خارجی و تعداد زیادی از کارشناسان داخلی در اوضاع کنونی اقتصادی و سیاسی منطقه و کشور، دولت ایران نیز تمایل خاصی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات و لغو تحریم های اقتصادی بر علیه کشور را دارد. حال باید منتظر ماند و دید که این علاقه دو طرف آیا به ماه عسل سیاسی منجر خواهد شد یا خیر؟ ولی از شواهد امر پیداست که آمریکا هر چند در سخن از مواضع خود کوتاه نیامده اند، اما به نظر تحلیل‌گران بین المللی، از جمله تحلیل گر روزنامه روسیسکایا، آمریکا در عمل چراغ سبز لغو تحریم‌های ایران را روشن کرده است.

این روزنامه در انتها به عنوان «یادآوری»، متذکر می‌شود که تضعیف تحریمها در برنامه اقدام مشترک پیشبینی شده است که در نوامبر سال گذشته توسط پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان و ایران در ژنو هماهنگ شد. کارشناسان خاطرنشان می کنند که آمریکاییها تا کنون چند بار لغو تحریمها علیه وارد کنندگان بزرگ نفت ایرانی برای مدت 180 روز را اعلام کرده اند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٣-١٣٩٣, ١١:۵۴

   

پر مبحث ترین ها