سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رحیم‌مشائی: شیطان در نوروز دست بسته می‌شود

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: نوروز یکی از شعائر الهی و مظهر بیداری و هوشیاری است و شیطان در نوروز دست بسته می‌شود.

اسفندیار رحیم مشائی در مراسم افتتاح جشنواره بزرگ آیین‌های نوروزی (اقوام ایران زمین) که امروز در فرهنگسرای خانات برگزار شد اظهار داشت: بهار فصل رسیدن و زندگی و فصل تجدید حیات است. بهار نمادی است در جریان زمان، در هر بهار انسان و طبیعت با هم به مدار اصلی زندگی برمی‌گردند و اگر غوغای مسائل مختلف در مسیر حرکت انسان خللی وارد می‌کند بین انسان با حقیقت زندگی زاویه‌ای پدید می‌آید.

مشائی گفت: سال نو ما که در گستره فرهنگ قدیمی ایرانی زندگی می‌کنیم و امروز با نام‌های مختلف در دنیا شناخته شده‌ایم، با سال نو ملت‌های دیگر فرق دارد چرا که تکیه سال نو مبتنی بر بهار است ضمن اینکه سال نو ما دور شدن از مظاهر مردگی، روشن شدن از تاریکی، گرم شدن و تابیدن در تمام عرصه‌ها را به ما یادآوری می‌کند.

وی اظهار داشت: لباس اگر تازه می‌شود مظهری است از تازگی روح آدمی. حقیقت آدمی مهم است و نو کردن لباس مظهر نو شدن زندگی است همچنین نوروز روزی نو است که از نوروز حیات شکل می‌گیرد و این روز از شعائر الهی است.

وی ادامه داد: آنهایی که بین نوروز از مظاهر دینی تفاوت قائل می‌شوند با مظاهر الهی آشنایی ندارند چرا که نوروز یک حقیقت است و مظهر لطف، صمیمیت و نوعدوستی، عشق، صفا، مهربانی و عینیت است و سرچشمه وفا است.

مشایی با بیان اینکه در نوروز خوبی‌ها دیده می‌شود، بیان کرد: در نوروز بدی‌ها کنار می‌رود و بزرگترها خزینه معرفت خود را در اختیار کوچکترها قرار می‌دهند و کوچکترها نیز ارزشگذاری می‌کنند همچنین در نوروز اتحاد به جامعه ارزانی می‌شود و فرشتگان مهر الهی را از عرش به فرش می‌آورند. رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: در نوروز شیطان دست بسته می‌شود و میل به نیکی کردن در انسان‌ها زنده شده ضمن اینکه ریشه نوروز بسیار بسیار قدیمی است و در تاریخ و روایت‌های اسلامی دیده می‌‌شود که نوروز عمیق و ریشه‌دار است.

وی اظهار داشت: نوروز مظهر بیداری و هوشیاری انسان است و همچنان که طبیعت سر از بالش خواب زمستانی برمی‌دارد انسان نیز در نوروز از خواب غفلت بیدار می‌شود همچنین شکر نوروز نیز می‌تواند زیبا باشد و علامت فکر و اندیشه، رویش و سرزندگی و حیات در انسان است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٢-١٣٨٩, ٢٠:۵۴

   

پر مبحث ترین ها