سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شايعه استعفاى حسنى مبارک قوت گرفت

برخى منابع صهيونيستى که به حلقه نزديکان رئيس جمهورى مصر نزديکند، از استعفاى قريب‌الوقوع حسنى مبارک خبر دادند.

 

برخى منابع صهيونيستى که به حلقه نزديکان رئيس جمهورى مصر نزديکند، از استعفاى قريب‌الوقوع حسنى مبارک خبر دادند.

به گزارش فارس، برخى منابع خبرى اسرائيلى صبح امروز در گزارش‌هايى از استعفاى قريب الوقوع حسنى مبارک رئيس جمهور مغضوب مصر خبر دادند.

پايگاه خبرى فلسطينى «هلا» به نقل از اين منابع اعلام کرد که حسنى مبارک امروز در پى فشار اعتراض‌هاى مردمى استعفاى خود را اعلام خواهد کرد.

در همين خصوص برخى تحليلگران اعلام کردند که تعيين عمر سليمان، مرد سايه و رئيس دستگاه اطلاعاتى مصر که شخصى نظامى است، در پست معاونت مبارک، گامى محتاطانه است تا در صورت ادامه فشارها بر مبارک، مقدمه‌اى باشد براى کناره‌گيرى حسنى مبارک از قدرت و باقى ماندن قدرت در دست نزديکان وى.

حسنى مبارک شب گذشته (29 ژانويه) براى فرو خواباندن خشم مردم مصر که براى پنجمين روز متوالى براى سرنگون کردن نظام وى تظاهرات کردند، عمر سليمان را معاون خود اعلام کرد و با تعيين احمد شفيق ژنرال نظامى، نخست وزير جديد، در صدد تشکيل کابينه جديد بر آمد.

براساس قانون اساسى مصر در صورت استعفا و مرگ رئيس جمهور در کشور مصر معاون رئيس حمهور وظايف وى را بر عهده خواهد گرفت. همانطور که حسنى مبارک معاون انور سادات بود و پس از ترور وى (1981)، قدرت را در دست گرفت.

اين خبر از طرف هيچ منبع معتبرى تاکنون تاييد نشده است و برخى گزارش‌هاى ديگر که منابع مشخصى ندارد، بر استعفاى مبارک تاکيد کرده است.

با توجه به توافقنامه صلح قاهره و تل‌آويو، رژيم صهيونيستى اعم از سياستمداران، مقامات و رسانه‌هاى صهيونيستى نيز اخبار مصر را به دقت رصد مى‌کنند.

گزارش‌هاى رسيده از قاهره نشان مى‌دهد که مردم قاهره اکنون در حال پيوستن به چند هزار نفرى هستند که شب گذشته را در ميدان آزادى در قاهره به صبح رساندند.

برخى گروه‌ها و جريان‌هاى ديگر مانند باشگاه حقوقدانان قاهره اعلام کردند که بعد از ظهر امروز يکشنبه به مردم خواهند پيوست

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٨٩, ٢٠:٣٧

   

پر مبحث ترین ها