سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دادستان قم در گفتگوی اختصاصی با 19دی:

اقتدار دادستانی را به مجرمان نشان خواهیم داد

هنر این است که پیش از وقوع آسیب نسبت به مصادیق آسیب خیزفکر جدی کنیم.

فاطمه محمدی 

12دی ماه سال جاری خبر تغییر دادستان قم پخش شد و مصطفی برزگر گنجی پس از ۱۰ سال از این سمت رفت و مهدی کاهه که پیش از این در سمت معاون رییس کل دادگستری قم مشغول به خدمت بود دادستان عمومی و انقلاب قم شد.

وی ۲۳ سال سنوات خدمت دارد و ۱۸ سال آن را در کار قضی در چهار استان در سمت های مختلف دستگاه قضا اعم از دادیاری، بازپرسی، رییس دادگاهی، رییس دادگستری، معاون رییس کل و رییس حفاظت اطلاعات دادگستری استان قم مشغول بوده که هم اکنون نیز با حفظ سمت دادستان قم است.

این مقام عالی قضایی استان قم در کنار اشتغال به کار قضا در جامعه عملی نیز تدریس در دانشگاه ها و موسسات مختلف داشته است و کارشناسی ارشد خود را با رتبه ۱۲ کنکور در دانشگاه تربیت مدرس گذرانده و هم اکنون درصدد دفاع از مقطع دکترا است.

در خصوص امنیت شهر، اقتدار دادستانی و برنامه های پیش روی دادستانی با وی به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه خواهید خواند:

برنامه شما برای ارتقای امنیت و جلوگیری از درگیری های گروهی بخصوص در بیمارستان ها و اماکن عمومی در شهر چیست؟

یکی از مطالبات یا نیازمندی های مردم در زندگی اجتماعی بحث امنیت است که از ضروریات است اما حوزه امنیت را باید قلمرو وسیع تری از دید عرف تصور کرد.

 قلمرو و حوزه امنیت مافوق امنیت اجتماعی و اخلاقی است و در مصادیق مختلفی مانند امنیت سلامت، اقتصادی و سیاسی ضرورت دارد و تحقق امنیت در هر حوزه ای بی ارتباط با حوزه های دیگر نیست.

وقتی حوزه اقتصادی دارای امنیت می شود بر حوزه امنیت اجتماعی و اخلاقی هم تاثیر می گذارد زیرا وقتی با کاهش فقر و مشکلات اقتصادی روبرو می شویم در امنیت اجتماعی نتایج مطلوبتری را بدست می آوریم.

در حوزه امنیت اجتماعی در قم وضعیت بسیار مطلوب و قابل قبول است اما با وجود این درصدد ارتقای آن هستم و به این منظور با شناسایی همه کسانی که مخل امنیت هستند و اقدامات دوگانه ما از حیث حذف بستر وقوع بزه واقدامات سخت افزارانه در برخورد قاطع با مخلان امنیت می توان امنیت بهتر را به مردم هدیه داد.

دادستان قم در شش اردیبهشت 94 در همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی مطرح کرد که قم رتبه نخست تامین امنیت را در کشور دارد و فرمانده انتظامی هم بر این مطلب صحه گذاشت، اما هم اکنون گفته می شود که امنیت قم جزء سه استان نخست کشور است؛ یعنی رتبه قم در امنیت کاهش پیدا کرده است؟

نه؛ وضعیت از سال پیش بهتر هم شده است که یکی از مصادیق ایجاد امنیت اقدامات پیشگیرانه است به عنوان نمونه از هفته گذشته از کسانی که سابقه سرقت داشتند و یا احساس می کردیم زمینه و روحیه ارتکاب به سرقت مجدد درآنان وجود داشت دعوت کردیم و به آنان گفتیم که تحت نظر هستند زیرا احساس این ها که ما برایشان کنترل داریم از اقدامات موثر پیشگیری است.

درخصوص پلمپ پلاسکوهای قم قرار است که چه اقدامی انجام دهید؟ با این که آتش نشانی بارها به ارگان های مختلف نامه داده اما برخی به فعالیت های خود در این شهر ادامه می دهند وضعیت فاجعه باری می تواند در قم روی دهد که باید از آن جلوگیری کرد دو پاساژ موسی بن جعفر(ع) و ملت به دلیل وجود طلا و نقره سازی ها از کپسول های گازی استفاده می کنند که هر کدام می تواند یک پاساژ را پایین آورد و امنیت شهر را به خطر می اندازند، چه زمانی به این قضیه ورود پیدا می کنید؟

یکی از وظایف مقرر قوه قضاییه در قانون اساسی پیشگیری از وقوع جرم و آسیب ها است و یکی از معاونت های ریاست قوه قضاییه معاونت پیشگیری از وقوع جرم است که هزینه های بسیار کمتری اعم از مالی و جانی و حتی ضرر کمتری به نظام وارد خواهد کرد.

هنر این است که پیش از وقوع آسیب نسبت به مصادیق آسیب خیزفکر جدی کنیم؛ با وقوع سانحه پلاسکو نقاط حادثه خیز درقم شناسایی شد و در دستور کار ما قرار گرفت و در این هفته به مراجع ذی ربط مکاتبه و هشدارهای قضایی لازم داده خواهد شد و به فوریت به مراجع ذی ربط اعلام خواهد شد.

چه برنامه ای برای کاهش آسیب ها و جمعیت کیفری (تعداد زندانیان) دارید؟

یکی از اقدامات موثر ما ترویج فرهنگ صلح و سازش در بین مردم است وایجاد بخش ویژه در دادستانی جهت حل و فصل مسائل جزئی می تواند در جهت نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش و کاهش پرونده ها موثر است.

با فعال نمودن هشت شعبه صلح و سازش در کنار دادسرا برای رسیدگی به پرونده های سبک و قابل گذشت ما مطمئن هستیم که با کاهش جمعیت کیفری و کاهش پرونده های ورودی مواجه خواهیم شد و اقتدار دادسرا را در پرونده های سبک و با درجه مجازات پایین هزینه نمی شود و قبح مجازات شکسته نخواهد شد.

نهادهای قضایی که در قانون برای کاهش جمعیت کیفری می توان استفاده کرد، مانند بحث تعلیق، آزادی مشروط و ترک تعقیب و دستور بایگانی برخی پرونده های درجه پایین توسط دادستان بازخورد مناسب وخوبی برای کاهش جمعیت کیفری خواهد شد.

برنامه های فرهنگی و آموزشی نیز برای کاهش جمعیت کیفری دارید تا همایش هایی گذاشته و به خانواده ها بیشتر آموزش داده شود؟

برنامه های فرهنگی و آموزشی نیز برای کاهش جمعیت کیفری موثر است و در صدد هستیم اطلاع رسانی و آموزش برای مردم داشته باشیم و همچنین جلسات تعاملی با محاکم برگزارنماییم تا در هنگام صدور آراء این مسائل را در دستور کار خود لحاظ کنند و اعتقاد داریم که برنامه های فرهنگی تاثیرگذار است بایستی بیشتر روی فرهنگ و تغییر افکار و عقاید کارکرد.

برای زندانیان غیرقابل اصلاح که برنامه های فرهنگی روی آنان تاثیری ندارد، چه اقدامی انجام می دهید؟

ما اعتقاد نداریم که برنامه های فرهنگی تاثیرگذار نیست بلکه باید بیشتر روی فرهنگ و تغییر افکار و عقاید آنان زحمت کشید برای این کار یک نهاد دستگاه قضایی است.

برای اصلاح افراد بخصوص افرادی که دارای سابقه افعال مجرمانه یا عادت به این افعال دارند باید علاوه بر دستگاه قضایی دستگاه های دیگر هم وارد شوند و در اصلاح رفتار آنان مشارکت جمعی داشت، اگر به طور استثنا کسی از این اعمال مجرمانه خود دست برنداشت برخورد قانونی صورت می گیرد.

با توجه به این که بیشترین زندانی در قم مربوط به مواد مخدر است (۴۱ درصد در سال 94)، با رفتن آقای گنجی برخی نگران شدند که نکند وضعیت اعتیاد و مواد مخدر در قم رشد پیدا کند، نظر شما چیست؟

مطمئنا این چنین نیست زیرا سیاست ما هم برخورد با مواد مخدر کاملا جدی با این پدیده خانمان سوز بیشتر از سابق برخورد خواهیم کرد.

قاچاقچیان و عاملان اصلی توزیع موارد مخدر در رصد اطلاعاتی هستند ودر صورتی که قصد ترانزیت یا حمل مواد مخدر از قم داشته باشند دستگیر خواهند شد در این راستا تمام اختیارات قانونی به پلیس مبارزه با مواد مخدر از جمله اجازه تیراندازی در موارد قانونی داده شده وپرونده این افراد با سرعت، دقت و قاطعیت رسیدگی واحکام صادره از جمله اعدام با جدیت اجرا خواهد شد.

اقتدار و پیشگیری را با هم اعمال می کنیم، معیار و سنجش حرفه ای و فصل الخطاب همه پرونده های کیفری قانون است و رفتار ما هم در چارچوب قانون خواهد بود و در جایی که امکان اقدام پیشگیرانه باشد این کار را می کنیم در جایی که اقدامات پیشگیرانه برای برخی از افراد جوابگو نباشد مطمئنا بدون تعارف اقتدار دادستانی را به همه نشان خواهیم داد.

در خصوص رتبه جرائم در استان قم، با توجه به اینکه استان قم آمار متوسط کشوری را با رتبه ۱۷ سرقت در سال جاری داشته و نزدیکی تعطیلات نوروز برنامه محکم و اساسی دارید که مردم با خیال راحت به سفر بروند؟

در خصوص احساس آرامش و راحتی امنیت مردم در ایام نوروز دو اقدام خوب انجام شده، بخصوص در حیث سرقت منازل باندهای خوبی شناسایی شده که پیش از مسئولیت بنده مرتکب جرم شدند و پرونده شان باز است.

همچنین چندین باند سرقت موتورسیکلت، خودرو، طلا و لوازم خانگی شناسایی شدند که با دستگیری این باندها شاهد کاهش وقوع سرقت هستیم که امیدواریم با این برخوردهای قاطع با مجرمان جرائم علیه اموال از جمله سرقت به صورت باندی و انفرادی، بتوانیم کاهش سرقت در قم را شاهد باشیم.

اقدام دیگر کنترل بر رفتار مجرمان باسابقه است که ما احساس می کنیم زمینه سرقت هنوز در آنان وجود دارد و تحت نظر بودن آنان نیز یک نوع پیشگیری است.

با توجه به اهمیت فضاهای عمومی جامعه و تلاش در راستای رفاه و امنیت اجتماعی شهروندان و جلوگیری از بروز هنجارهای اجتماعی درپارک ها و فضاهای عمومی شهری به ویژه در ایام نوروز پارکبانان آموزش دیده از ابتدای اسفند در مقابله با هنجار شکنان در سطح استان قم برای نخستین بار مستقر می شوند.

دادستانی با همکاری نیروی انتظامی و شهرداری نیروهایی در قالب پارکبانان اجتماعی که دوره های مختلف آموزشی را در این زمینه گذرانده اند در بوستان ها و فضاهای عمومی مستقر می شوند و با هنجارشکنانی که امنیت اجتماعی خانواده ها را در بستر این فضاهای عمومی ایجاد می کنند با همکاری و نظارت نیروی انتظامی برخورد می کنند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٢-١٣٩۵, ١١:٠۶

   

پر مبحث ترین ها