سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد پایان یافت

دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد، عصر پنجشنبه با قرائت بیانیه پایانی و ارایه گزارش کمیسیون ها در سالن جلسه های مدرسه امام موسی کاظم (ع) قم به کار خود پایان داد.

این اجلاسیه که از روزچهارشنبه با حضور بیش از 2 هزار تن از شخصیت ها و مسئولان سیاسی و حوزوی، ائمه جمعه استان ها و شهرستان ها، نمایندگان ولی فقیه در استان ها، اعضای جامعه مدرسین و مجلس خبرگان رهبری و علمای حوزه های علمیه از سراسر کشور در قم آغاز به کار کرده بود، عصر پنجشنبه خاتمه یافت.

دراین اجلاسیه، علاوه بر سخنرانی شخصیت های سیاسی و مسئولان حوزوی، علما و مراجع عظام تقلید و سردار قاسم سلیمانی، کمیسیون های متعدد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، موضوع «حوزه انقلابی، بایسته ها و راهکارها» را مورد توجه قرار داده و علما و فضلای حوزه های علمیه پیرامون آنها به بیان دیدگاه های خود پرداختند.


دراین اجلاس، آیات احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و محمد امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران، حجج اسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب و علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، استاندار و شهردار قم و نیز شماری از مسئولان کشوری و استانی حضور داشتند.


در آیین اختتامیه، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری عضو مجلس خبرگان رهبری، بیانیه پایانی را قرائت کرد و دبیران کمیسیون های «حوزه و روحانیت، نقش و رسالت حوزه انقلابی در تبیین و تحقق اهداف انقلاب»، «سیاسی و اجتماعی، نقش و رسالت حوزه انقلابی در مواجهه با تحولات و آسیب‌های اجتماعی»، «فرهنگی و تبلیغی، نقش و رسالت حوزه انقلابی در ارتقاء فرهنگ دینی جامعه» و «حوزه و بین‌الملل، نقش و رسالت حوزه انقلابی در عرصه بین‌الملل» به ارائه گزارش پرداختند.


در بیانیه پایانی دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وعلمای بلاد آمده است: دهمین اجلاس سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علماء اعلام بلاد با هدف تبادل ‌نظر پیرامون «حوزه انقلابی؛ بایسته‌ها و راهکارها» در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) و در آستانه سالروز امامت فرزند برومندش حضرت حجت ابن الحسن المهدی (عج) برگزار شد.


بیانیه ادامه یافته است: در این اجلاس شرکت‌کنندگان علاوه بر کسب رهنمود و استماع توصیه‌های مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی «دامت برکاته»و استادان محترم استان‌ها درباره موضوع اجلاس به تبادل نظر پرداختند و بر نکات ذیل تاکید می‌نمایند:


1- روحانیت اصیل و انقلابی وارثان بحق انبیاء عظام سلام الله علیهم اجمعین و اوصیاء مکرم آنها می‌باشند و هدف اصلی آنان اعتلاء کلمه توحید و تحقق ارزش‌های الهی است و این همان اساس هدف انقلاب اسلامی است، از این روست که انقلاب اسلامی و به تبع آن نظام مقدس جمهوری اسلامی مولود حرکت انقلابی روحانیت اصیل می‌باشد. لذا روحانیت و حوزه‌های علمیه هیچگاه نسبت به آینده و سرنوشت انقلاب اسلامی بی‌تفاوت نبوده و نخواهد بود.


2- پشتیبانی، هدایت، نظارت و مراقبت از جمله وظایف اصلی حوزه‌های علمیه و روحانیت نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌باشد که همواره بر آن اهتمام جدی خواهد داشت و هر‌گونه تلاش برای تخریب این روحیه را توطئه‌ای جهت جدایی دین از سیاست می‌داند.


3- حفظ وحدت، اتحاد و همدلی درصفوف مسلمانان با تکیه بر تعالیم بلند و رهایی بخش اسلام ناب از ضروری‌ ترین نیازهای امروز جهان اسلام بوده و تلاش‌های خائنانه‌ای که در جهت ایجاد شکاف در میان امت اسلامی توسط استکبار جهانی و نظام سلطه بویژه عناصر وابسته آن‌ها نظیر رژیم سفاک سعودی، وهابیت منحط و مزدوران آنها یعنی عناصر تکفیری و ارهابی صورت می‌گیرد محکوم نموده و تعاون و همدلی علماء اسلام و طرد عناصر مزدور وابسته و جلوگیری از طرح مسائل انحرافی را تنها راه پیروزی بر توطئه‌های دشمنان می‌دانیم.


4- حرکت مستقیم و پرشتاب کاروان انقلاب اسلامی مرهون کاردانی و رهبری کم نظیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای «مدظله العالی» و حضور همدلانه و مجدانه آحاد ملت ایران اسلامی در صحنه است و روحانیت و حوزه‌های علمیه ضمن ستایش نقش بی‌بدیل رهبری نظام در مهار فتنه‌ها و سکان‌داری انقلاب و مقابله با زیاده خواهی‌های نظام سلطه و استکبار جهانی و حفظ استقلال و ارزش‌های والای انقلاب اسلامی پشتیبانی از نظام مقدس جمهوری اسلامی و اصل مترقی ولایت فقیه را وظیفه دائمی خود می‌داند.


5- مرجعیت شیعه به عنوان عالی‌ترین رکن و جایگاه روحانیت در حوزه‌های علمیه همواره پیشتاز در دفاع از کیان اسلام ناب محمدی (ص) و انقلاب اسلامی بوده و خواهند بود و حمایت و پیروی از این استوانه‌های علم و دین را وظیفه دائمی خود داشته و تلاش‌های مؤثر این عزیزان را در حفظ اصول و ارزش‌های اسلامی ارج می‌نهد و توجه همگان بویژه مسئولین و دست‌اندرکاران را به رعایت رهنمودهای این دلسوزان اسلام و انقلاب جلب می‌نماید.


6- تهاجم فرهنگی، سیاسی و تبلیغی استکبار جهانی بویژه در عرصه رسانه و فضای مجازی واقعیت انکار‌ناپذیری است که مقابله با آن باور و عزم جدی مسئولین اجرایی و فرهنگی کشور و کلیه دلسوزان نظام را می‌طلبد که آسیب‌های اجتماعی برخی از آثار مخرب این تهاجم دشمن می‌باشد و حوزه‌های علمیه به عنوان خاستگاه تمدن اسلامی و احیای ارزش‌های دینی مقابله با این هجوم گسترده دشمن را وظیفه اصلی و ذاتی خود تلقی می‌کند و معتقد است که مقابله با این تهاجم گسترده و آثار مخرب آن به ویژه در بخش آسیب‌های اجتماعی جز با همدلی همگان و برنامه‌ریزی صحیح و توجه به مقتضیات اسلام و انقلاب میسر نخواهد بود. در این راستا حضور نیروهای مومن و انقلابی کارآمد و متخصص در عرصه فرهنگ را امری ضروری و بسیار مهم می‌دانیم.


7- بدعهدی و پیمان شکنی‌های مکرر آمریکایی‌ها در مساله برجام که در حقیقت برخاسته از عمق کینه و خباثت استکبار جهانی به‌سرکردگی آمریکاست من جمله تصویب تحریم‌های اخیر در کنگره آمریکا این درس عبرت و پیام را برای مسئولین کشور دارد که تنها راه برای حفظ عزت و سربلندی ایران اسلامی تکیه بر توان داخلی و اقتصاد مقاومتی است. و آمریکا باید بداند که تصویب تحریم‌ها که نقض صریح برجام می‌باشد پاسخ قاطع و کوبنده ایران اسلامی را به دنبال خواهد داشت.


8- تجاوز گسترده رژیم سعودی به یمن و کشتار مکرر و مداوم مردم بی‌دفاع شیعیان عربستان، مردم بحرین، صدور تکفیر و ارهاب و تروریسم به منطقه و ایجاد ناامنی را محکوم نموده و از مسلمانان آزاده جهان بویژه علماء و فرهیختگان می‌خواهیم اجازه ندهند که بیش از این کسانی که بی‌کفایتی آنها در اداره حرمین شریفین مکرر به اثبات رسیده و دست آن‌ها تا مرفق در خون مسلمانان منطقه درعراق، لبنان سوریه فرو رفته است بیش از این با جنایات و افکار خود ساخته و منحرف وهابیت ساحت اسلام ناب محمدی(ص) را خدشه‌ دار نمایند.


9- امر تبلیغ از رسالت‌های مهم روحانیت و حوزه‌های علمیه بوده که امروز با هجوم شبهات و نیازهای فرهنگی جهان به ویژه جهان اسلام‌، گسترش فضاهای مجازی توجه جدی به آسیب‌های اجتماعی و اثرات مخرب آن، تلاش مضاعف مسئولان فرهنگی و حوزه‌های علمیه را می‌طلبد از این رو لازم می‌دانیم ضمن توجه به نیازهای جدید و شیوه‌های نوین سیاست گذاری‌ها در این عرصه که منجر به افزایش ظرفیت‌ها و هم‌گرایی و استفاده از فرصت‌های جدید گردد با دقت و شتاب بیشتری همراه شود.


10- تحول در حوزه‌های علمیه به معنای آمادگی و توجه روز آمد به نیازهای جهان و برای حوزه پاسخ‌گو از مباحث مهم امروز حوزه‌های علمیه است که همواره مورد نظر رهبرمعظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید «دامت برکاتهم» بوده است از این‌رو لازم است حوزه‌های علمیه این مباحث پر اهمیت را تا حصول نتیجه دنبال نمایند.


11- ضمن توجه به تلاش‌های صورت گرفته در مهار تورم و رسیدگی به محرومین و اقشار کم درآمد بویژه در عرصه سلامت و بهداشت مراتب نگرانی خود را نسبت به وضع اقتصادی عموم مردم خاصه طبقات ضعیف و کم در آمد ابراز داشته و از مسئولین محترم در قوای مقننه و مجریه می‌خواهیم هر چه سریعتر با برنامه‌ریزی صحیح و استفاده بهتر از امکانات مادی و معنوی کشور با مدیریت جهادی توجه جدی به اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل شایسته‌ای انجام دهند.

 

12- در خاتمه با گرامیداشت یاد امام راحل (قدس سره)، شهیدان گلگون کفن و همه عزیزانی که سالیان قبل در کنار و همسنگر ما در پاسداری از ارزش‌های اسلام و انقلاب بوده‌اند و برای سلامتی و طول عمر رهبر معظم انقلاب و سایر مراجع عظام تقلید «دامت برکاتهم» دعا نموده و ظهور و تعجیل در فرج مولایمان حضرت ولی عصر «ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء» را از خداوند منان مسالت می‌نماییم و آخر دعوانا انا الحمد لله رب‌العالمین.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩۵, ١٠:۵٢

   

پر مبحث ترین ها