سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نفت ايران، اهرم گيج کننده اتحاديه اروپا

در هر حال در صورتي­ که تهران ابتکار عمل را به دست گيرد و زودتر از دسترسي آن ها به نفت ايران جلوگيري کند، به سادگي قادر خواهد بود که هم اتحاديه اروپا و هم بازار نفت را به "مخمصه" بيندازد.
حليلگر سابق آژانس بين ­المللي انرژي اتمي از توان ايران در استفاده از نفت به ­عنوان اهرمي عليه اتحاديه اروپا در صورت تهديد تهران به اتخاذ تحريم ­هاي جديد خبر داده است.


روزنامه فايننشال تايمز به نقل از لارنس ايگلز گزارش داد: "هر چه تحريم ­هاي سخت ­تر بازار نفت به واقعيت نزديک ­تر شود، توانايي بالقوه ايران براي تبديل شدن به محرک اوليه، بيش­ تر مي­ شود."

اين مقام سابق آژانس اتمي که در حال حاضر رياست راهبرد نفتي در شرکت خدمات مالي "جي پي مورگان" را به عهده دارد، افزود: "به طور فرضي اگر ايران پيش از اعمال تحريم­ هاي شديد تر، صادرات نفت به کشورهاي مهم را قطع کند، نبود عرضه از پيش ­بيني­ هاي بازار و جهان، سريع­ تر اتفاق مي­ افتد و به نظر من اين امر موجب افزايش نگراني ­ها در اين زمينه مي ­شود."

ايگلز همچنين به حرکت اتحاديه اروپا در اعمال تحريم­ هاي جديد عليه ايران در پي انتشار گزارش آژانس بين­ المللي انرژي اتمي درباره برنامه هسته­ اي ايران در تاريخ ۸ نوامبر اشاره کرد.

ايران، گزارش آژانس را به عنوان گزارشي "نامتوازن، غير حرفه­ اي و تهيه شده بر اساس انگيزه­ها و فشارهاي سياسي به ويژه از سوي امريکا" رد کرده است.

اتحاديه اروپا روز پنج ­شنبه (اول دسامبر، ۱۰ آذر) تحريم­ هاي جديدي عليه ۳۷ فرد و ۱۴۳ شرکت يا سازمان ايراني وضع کرد.

اين اتحاديه اعمال تحريم بر بخش نفتي ايران را تا اواسط ژانويه ۲۰۱۲ به تعويق انداخت.

به عقيده تحليل­گران، اتحاديه اروپا به اين دليل تحريم نفت ايران را به تعويق انداخته است که در اين فاصله بتواند جايگزيني براي تامين نفت مورد نيازش بيايد و زمستان سال ۲۰۱۱ را نيز که تقاضاها براي نفت به اوج مي ­رسد، سپري کند.

ايگلز افزود، در هر حال در صورتي­ که تهران ابتکار عمل را به دست گيرد و زودتر از دسترسي آن ها به نفت ايران جلوگيري کند، به سادگي قادر خواهد بود که هم اتحاديه اروپا و هم بازار نفت را به "مخمصه" بيندازد.

ايران که سومين صادرکننده بزرگ نفت است، يک پنجم نفت خام مورد نياز اتحاديه اروپا را تامين مي­ کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٩-١٣٩٠, ١٨:۵٠

   

پر مبحث ترین ها