سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شرکت می‌کنیم، شرکت نمی‌کنیم!

شکاف در جبهه پایداری

از جبهه پایداری پیام های متفاوتی به گوش می‌رسد. از تعلیق شرکت جبهه در کمیته 7+8 و تا شرکت بدون قید و شرط در هر جلسه‌ای که تشکیل شود. فارغ از کیفیت گیرنده‌های رسانه‌ای، نتیجه‌ای که می‌توان از این تعارضات گرفت، شکاف در جبهه پایداری است، اما آیا این شکاف جدی خواهد شد و یا یک طرف خواهد چربید؟
آیت الله مهدوی کنی چندی پیش طی دو موضع گیری شرط و شروطی را که جبهه پایداری را نپذیرفت و از حضور جبهه در کمیته استقبال کرد. تا کنون اما استقبال صبورانه آیت الله و اصولگرایان از شکل‌گیری وحدت پاسخ صریحی از سوی جبهه پایداری به همراه نداشته است.

در همین راستا حجت الاسلام سالک مدتی پیش ضمن نظر جبهه پایداری بر اتحاد با اصولگرایان گفته بود : «گفت طبق بیانیه ومطالبی که آقای دکتر لنکرانی و دیگران عنوان می‌کنند، جبهه پایداری مقوم جامعه اصولگرایی است و به تعبیر خودشان فرزندان این حرکت هستند و در حقیقت در راستای وحدت اصولگرایی تلاش می‌کنند.»

لنکرانی اما حالا پیام‌های متفاوتی داده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی حضور جبهه پایداری را در هفتمین جلسه وحدت اصولگرایان تا تحقق اصول و گفتمان مورد نظر جبهه پایداری کان لم یکن اعلام کرد و گفت: «حل ابهامات و مشکلات میان جبهه پایداری نیازمند زمان و بستر مناسبت است.» لنکرانی در ادامه اعلام کرد که در هفتمین جلسه کمیته که گویا قرار بود دیروز برگزار شود شرکت نخواهد کرد

هفتمین جلسه کمیته وحدت برگزار شده است یا نه اطلاع‌رسانی در این زمینه وجود نداشته است.


حجت الاسلام سالک، سخنگوي جامعه روحانيت مبارز درگفتگو با فرارو؛ با بیان اینکه گویا جلسه بعد از ظهر شنبه این هفته، برگزار شده است و چون او حضور نداشته است، خبری از جزئیات جلسه ندارد، گفت: «جبهه پایداری به این جلسه دعوت شده بوده است اما از شرکت ایشان خبر ندارم.»

محمود احمدی بیغش، نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری، در گفتگو با فرارو؛ از برگزاری جلسه هفتم کمیته اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

آنچه او می‌داند اما این است که نمایندگان جبهه پایداری در هیچ جلسه‌ای در هفته اخیر حضور نداشته‌اند. آنچه بیغش تاکید می‌کند حضور جبهه پایداری در هر جلسه وحدت اصولگرایان است که دعوت شده باشند.

بیغش می‌گوید: « تمام تلاش جبهه پایداری این است که وحدت خدشه‌دار نشود لذا جبهه پایداری در هر جلسه‌ای که بین اصولگرایان برای ایجاد وحدت باشد، شرکت خواهد کرد و تنها شرط حضور در جلاست وحدت این است که جبهه پایداری به این جلسات دعوت شود.»
 
بیغش در مورد بیانات لنکرانی در مورد عدم شرکت جبهه پایداری در جلسات کمیته گفت: «من دوباره تاکید می‌کنم جبهه پایداری هر جلسه‌ای بین اصولگرایان برای وحدت و تقویت وحدت وجود داشته باشد و دعوت بشوند قطعا شرکت می‌کنند.»

بیغش در پاسخ به این پرسش که با آیا جبهه پایداری با همین ترکیب و انتقاداتی که قبلا در مورد ترکیب کمیته 7+8 داشته است مشکلی با شرکت در جلسات وحدت نخواهد داشت، گفت: «پیرو صحبت‌ها و جلسات قبلی که دوستان جبهه پایداری هم بوده‌اند و صحبت‌هایی که در این زمینه شده است جبهه پایداری با همان رویه قبلی کمیته با شرکت در جلسات با ترکیب قبلی 7+8 مشکلی ندارد و در جلسات کمیته جبهه پایداری شرکت خواهد کرد.» 

حال با توجه به اظهارت متفاوت اعضای جبهه پایداری، کارشناسان سیاسی بر این گمان اند که این تناقض، نشانه ایجاد شکاف در اعضای این جبهه است. شکافی که از ناهماهنگی در خواست‌ها و باورهای افراد جبهه پایداری حکایت می‌کند. یک کارشناس سیاسی بر این باور است که در یک سوی این شکاف کسانی قرار دارند که توجه آنان یکسره به کسب قدرت است و از این رو سهم‌خواهی بیشتر، سخن ثابت آنان در این روزها بوده است و در سوی دیگر کسانی قرار دارند که ارزشی می‌اندیشند و از این رو برای وحدت اصولگرایان ارزشی بیش از قدرت طلبی و سهم خواهی قائل هستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۶-١٣٩٠, ٠٣:١٨

   

پر مبحث ترین ها