سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عربستان برای جلوگیری از ورود کشتی ایران به یمن هر کاری میکند

المیادین گزارش داد: کشتی ایرانی نجات که حامل کمک های بشردوستانه برای یمنی ها است وارد خلیج عدن شد.

 

ناخدای این کشتی گفت ناوهای کشورهایی که با سازمان بین المللی کشتیرانی همکاری می کنند، از این کشتی محافظت می کنند.

کشتی کمک رسانی ایرانی به نزدیک سواحل جنوبی یمن رسید. این کشتی دوسوم مسافت بین بندرعباس و بندر الحدیده یمن را طی کرده است. این کشتی حامل 2500 تن کمک، دو روز و نیم دیگر تا عبور از خلیج عدن و رسیدن به تنگه باب المندب فاصله دارد.

ناوهای جنگی بین المللی که در منطقه مستقر هستند، کشتی «ایران شاهد» را در زمان عبور از این گذرگاه مهم دریایی همراهی می کنند.

مسعود قاضی میرسعید ناخدای کشتی ایرانی گفت: «عرض خلیج عدن بین 120 تا 170 مایل است ولی 12 مایل از این فاصله به عنوان گذرگاه کشتیرانی تعیین شده است تا کشتی ها از راهزنان در امان باشند. ناوهای کشور هایی که با سازمان بین المللی کشتیرانی همکاری دارند از جمله ایران، از این گذرگاه محافظت می کنند».

خلیج عدن یکی از مهم ترین و در عین حال خطرناکترین گذرگاه های دریایی در جهان است. اهمیت آن از این جهت است که بیش از شش درصد صادرات نفت جهان از این تنگه عبور می کند. همچنین بیش از 21 هزار کشتی در هر سال از این تنگه عبور می کنند. اما خطرناک بودن آن ناشی از زیاد بودن عملیات راهزنی در این منطقه است و نمی توان تاثیر تحولات در کشورهای حاشیه خلیج عدن (یمن، جیبوتی و سومالی) را بر اوضاع در باب المندب نادیده گرفت. همچنین کشمکش های سیاسی منطقه ای و بین المللی نیز بر اوضاع در این آبراه تاثیر گذاشته و موجب افزایش توجه اصحاب رسانه شده است که کشتی کمک رسانی ایرانی را همراهی می کنند.

مهدی جمشیدی گزارشگر پرس تی وی گفت: «احساس می کنم به مهم ترین لحظات این سفر نزدیک می شویم. امیدوارم خبر ورود کمک های بشردوستانه را به یمن اعلام کنیم».

کشتی ایران شاهد پس از عبور از باب المندب وارد دریای سرخ می شود و به سوی سواحل غربی یمن ادامه مسیر می دهد.

گزارشگر المیادین در پایان گفت، بندر الحدیده مقصد نهایی کشتی کمک رسانی ایرانی اعلام شده است و خدمه این کشتی می گویند در مواجهه با تلاش برای جلوگیری از ورود آن به الحدیده از سوی عربستان هر احتمالی وجود دارد.

 

 

منبع: پارسینه

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩۴, ٢٣:۴١

   

پر مبحث ترین ها