سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف: می‌دانیم که روی خط قرمزها نباید مذاکره و توافق کرد

بروز شده : ٣-٠۴-١٣٩٣, ٢٣:۴٣    نسخه چاپی    
توانستیم فضایی در سطح بین الملل ایجاد کنیم که حتی اگر مذاکرات هم به نتیجه نرسد آمریکا نتواند شرایط تحریم را مانند قبل اجرا کند.
جلسه مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در تالار مدرس ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

ظریف در این نشست در مورد آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای و مسائل بین‌المللی و اوضاع عراق نکاتی را مطرح کرد و به سوالات بیش از ۱۵ نفر از نمایندگان مجلس پاسخ داد.

وزیر امور خارجه در بخشی از سخنانش با بیان اینکه تحریم‌های شورای امنیت و آمریکا از نظر ما غیر قانونی، ظالمانه و خلاف عرف و حقوق بین‌الملل است تاکید کرد: تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران علاوه بر اینکه غیر قانونی است، نوعی مداخله در امورتجاری کشورها نیز محسوب می‌شود که این خود به لحاظ منطقی غیر قانونی است.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه هدف از تحریم‌ها جدا کردن مردم از نظام بود که نتوانستند به این هدف خود برسند افزود: در فاصله ۵ ماه و چند روزی که از توافق می‌گذرد توانستیم علاوه بر آزاد کردن بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران از تشدید تحریم‌ها جلوگیری کنیم.

ظریف با بیان اینکه فشار بر ایران و تحریم‌های مجدد و بازگشت به وضعیت قبل از مذاکرات ‍‍ژنو برای غربی‌ها دیگر ممکن نیست گفت: توانستیم فضایی در سطح بین‌الملل ایجاد کنیم که حتی اگر مذاکرات هم به نتیجه نرسد آمریکا نتواند شرایط تحریم را مانند قبل اجرا کند.
وی با تأکید بر اینکه در مذاکرات بر این تأکید داریم که به هر قیمتی دنبال راه حل نباشیم افزود: برخی دشمنان ملت تلاش می‌کنند تا فشارها را تشدید کنند، اما امروز برای افکار عمومی دنیا مشخص شده که ملت ایران اهل تعامل و گفتگو است اما زیر بار حرف زور نمی‌رود و بر اصول خود ایستادگی می‌کند.

ظریف خاطر نشان ساخت: دشمنان ملت ایران نمی‌توانند فضای سال قبل را بازسازی کنند و ما این را هم به آن‌ها گفته‌ایم که فکر نکنید می‌توانید شرایط تحریمی گذشته را علیه ایران را اعمال کنید و خودشان نیز این واقعیت را می‌دانند.
ظریف با بیان اینکه ما می‌دانستیم مشکلات از زمان نگارش توافق آغاز خواهد شد گفت: می‌دانیم که روی خط قرمزها نباید مذاکره و توافق کرد هر چند که آن‌ها بخواهند بر روی خط قرمزها مذاکره کنند.

به گزارش خانه ملت، وزیر امور خارجه گفت: ما به آن‌ها گفته‌ایم مشخص کنید که تحریم‌ها چگونه رفع خواهد شد و اگر قرار است بی اعتمادی باشد ما هم به غربی‌ها بی اعتمادیم.
وی با تأکید بر اینکه مذاکرات بسیار سنگین بود و تمام وقت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در سطوح مختلف صرف مذاکره با همتایانشان می‌شد افزود: آخرین دور مذاکره صبح پنجشنبه هفته گذشته شروع و ۱:۳۰ صبح جمعه تمام شد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه از دهم تا ۲۹ تیرماه با ۱+۵ و اشتون در بروکسل وارد مذاکره خواهیم شد افزود: خطوط قرمز را رهبر معظم انقلاب مشخص می‌کنند و هرآنچه در مذاکرات بحث می‌شود با جزئیات خدمت ایشان گزارش می‌شود و تیم مذاکره کننده خود را ملزم به اجرای دقیق سیاست‌های نظام ونقطه نظرات رهبری می‌داند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠۴-١٣٩٣, ٢٣:۴٣

   

پر مبحث ترین ها