سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیةالله مکارم شیرازی: اهانت به مقدسات شیعه و سنی حرام است

در قرآن کریم نسبت به وحدت و همبستگی مسائل زیادی مطرح شده است، که متأسفانه به آن توجهی نمی شود. در جایی از این کتاب آسمانی، از اختلاف به معنی صاعقه، زلزله و ویران کننده یاد شده است.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که اهانت به مقدسات شیعه و سنی حرام است گفتند:امروز شیعه در حال قدرت گرفتن است واین قدرت دشمنان به وحشت انداخته است.
به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید عصر امروز در دیدار با دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که در دفتر معظم له برگزار شد، فعالیت در عرصه وحدت مسلمانان را امری ضروری دانستند و اظهار داشتند: فعالیت هایی که از سوی مجمع تقریب در هفته وحدت انجام می شود، کارهای ارزشمندی است که نباید به این مقدار اکتفا شود و همواره آن راتوسعه داد.
ایشان با اشاره به تأکید قرآن کریم در آیات مختلف بر وحدت افراد افزودند: در قرآن کریم نسبت به وحدت و همبستگی مسائل زیادی مطرح شده است، که متأسفانه به آن توجهی نمی شود. در جایی از این کتاب آسمانی، از اختلاف به معنی صاعقه، زلزله و ویران کننده یاد شده است.

این مرجع تقلید با بیان این که در جایی از قرآن کریم اختلافات را تا سرحد شرک معرفی می کند، ادامه دادند: باید چنین مباحث بزرگی درباره وحدت در قرآن کریم، برای مسلمانان جهان تبیین شود تا آنها نیز به وظایف خود دراین عرصه عمل نمایند و افرادی که نسبت به این مسئله بی توجهند، تکانی بخورند.
ایشان با اشاره به هجمه گسترده جهانی علیه شیعه اظهار داشتند: چنین رویکردی در هیچ برهه تاریخی وجود نداشته است، چراکه امروز شیعه در حال قدرت گرفتن است این قدرت چنان است که بعد از هزار سال در عراق حکومت شیعه برپا شده و خطری برای اسرائیل می باشد، از این رو دشمنان به وحشت افتاده اند و همه جانبه در این عرصه وارد شده اند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که هر انسان منفصفی می تواند بفهمند که شیعه ترسی ندارد و تنها به دنبال عزت اسلام و مسلمانان است، ادامه دادند: شیعه همواره دست دوستی خود را به سوی دیگران دراز کرده است.
ایشان در ادامه با حرام دانستن اهانت به مقدسات شیعه و سنی اظهار داشتند: بارها این مطلب را گفته ام که اهانت به مقدسات دیگران نباید باشد؛ این را به صورت فتوا نوشته ام ولی باز می بینیم که برخی می آیند و لعن و تعابیر بدی دراین عرصه به کار می برند.

معظم له با تأکید بر این که دشمن به این اختلافات چشم دوخته است، افزودند: دشمن در عرصه های مختلف نظامی، اقتصادی و... نتوانسته توفیقی به دست آورد از این رو به اختلاف افکنی روی آروده است که متأسفانه در این عرصه نیز موفقیت هایی کسب کرده است که نتایج آن در سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان و... دیده می شود.

ایشان افزودند: به عقیده ما، سرچشمه اینها بیگانگان و عوامل آن در برخی کشورهای مسلمان است؛ ابزار آن نیز وهابیت تکفیری می باشد که جنایت هایی را رقم زده اند که نمونه آن در تاریخ بشریت نبوده است.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با ضروری دانستن توجه شیعیان و اهل سنت نسبت به خطر وهابیت برای اسلام خاطرنشان کرد: همه مسلمانان باید وهابیت را از خود دور کنند و ثابت کنند که این ها از حوزه اسلام خارج شده اند. البته ما از کارهای افراطی از سوی هر مذهبی را ناشایست می دانیم و موافق آن نیستیم.
ایشان در ادامه با بیان این که در مسیر وحدت مسلمانان نباید حالت انفعالی به خود بگیریم، افزودند: باید بدانیم که در این عرصه خداوند یار ویاور ماست و این بشارتی است که در قرآن بیان شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٠-١٣٩٢, ١٩:۵٨

   

پر مبحث ترین ها