سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بوق های افراطیون بی آنکه خود بخواهند، فضا را به نفع صهیونیست ها آلوده می کنند

مردم تصمیم خود را برای تغییر شیوه اداره اجرایی کشور گرفته بودند و نام نویسی من و اتفاقات پس از آن، به این تصمیم آنها عمومیت بیشتری بخشید.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با توصیه دانشجویان به ادامه شیوه اعتدال در مباحث سیاسی، فرهنگی واجتماعی گفت: دوری از تندروی و حفظ آرامش همراه با آزادی نوشتاری و گفتاری، بهترین راه برای جوانان دانشجو است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، در آستانه 16 آذر، روز دانشجو، جمعی از دانشجویان دانشگاههای دولتی، آزاد اسلامی، پیام نور، علمی و کاربردی و مؤسسات غیرانتفاعی با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت و گو کردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار با تبریک روز دانشجو به همه دانشجویان در سراسر کشور، صداقت در گفتار را ویژگی آنها دانست وگفت: ادبیات دانشجویان، برخاسته از دلی چون آیینه پاک و صادقانه وآهستگی و پیوستگی لازمه رهروی در مسیر اعتدال است.

ایشان در ادامه با تأکید بر اهمیت منطق و استدلال در مباحثات گفت: شأن استاد، دانشجو و طلبه، مباحثه به دور از منّازعه است که به فرموده قرآن به «تفشلوا» کشانده می شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: جمعیت چهار میلیونی دانشجویی در ایران یک سرمایة اجتماعی برای امروز و آینده است که پایه های فردای جامعه را در علوم پایه، علوم انسانی وعلوم پزشکی محکم می کنند.

آیت الله هاشمی با یادآوری آیات مکرر قرآن کریم که برتعقل، تفکر و تدبر در امور تأکید می کنند، گفت: اسلام دین گفت و گو و شنیدن نظرات مختلف و انتخاب بهترین ها در «یتبعون احسن» است.

ایشان، عمل صالح را مکمّل ایمان خواند و با یادآوری نام امام(ره) به عنوان مصداق آیات مکرر «الذین آمنوا و عملوا الصالحات» در تاریخ معاصر گفت: ایشان، در زمان آیت العظمی بروجردی برتعمیق علوم در حوزه ها و بعدها که رهبری مبارزه را به دست گرفتند، همیشه بر پرهیز از تندروی ها و تکیه بر مردم تأکید می کردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری خاطراتی از سالهای مبارزه و تبعید امام (ره) گفت: شاگردان امام با حضور در بین مردم نگذاشتند مشعل مبارزه در فشارهای سیاسی و شکنجه های جسمی و روحی مبارزان توسط ساواک و رژیم پهلوی خاموش شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر نقش مردم در همه مراحل انقلاب اسلامی، به روزهای قبل از نام نویسی انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: مردم تصمیم خود را برای تغییر شیوه اداره اجرایی کشور گرفته بودند و نام نویسی من و اتفاقات پس از آن، به این تصمیم آنها عمومیت بیشتری بخشید.

وی فضای بعد از انتخابات را در بعد داخلی و خارجی سرشار از عقلانیت و اعتدال دانست و گفت: در این شرایط ابرهای تهدید و ارعاب از فضای ایران رفت و این باعث عصبانیت صهیونیسم شرور و عوامل آنها شده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این جمله که «دنیا فهمید که باید با ایران کار کند»، به عکس العمل های منفی علیه توافقات اخیر در ژنو اشاره کرد و گفت: وقتی رهبری نظام، از تیم مذاکره کننده و دولت تشکر می نمایند، افراطیون با بوق های در اختیار، فضا را بی آنکه خود بخواهند، به نفع صهیونیست ها آلوده می کنند.

وی با تقبیح تندروی ها در داخل کشور و جهان اسلام، به سرنوشت انقلاب های مردمی در منطقه اشاره کرد و گفت: تندروهای سلفی، انقلاب مردم در بیداری اسلامی را مصادره کردند و به استبداد و استعمار دادند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتدال را ضرورت همیشگی جریان های فکری و سیاسی در همه کشورهای اسلامی خواند و گفت: اخوان المسلمین در تاریخ نماد اعتدال بود، ولی وقتی با سلفی های تندرو همراه شد، سرمایه عظیم مردمی را از دست داد.

وی در خاتمه افزود: ایران با منابع عظیم و اساتید و دانشجویان جوان در ذات خود غنی است و باید با این غنای علمی به سوی توسعه همگانی گام بردارد.

در آغاز این دیدار شش نفر از دانشجویان تشکّل های دانشجویی، به نمایندگی از دانشگاه های مختلف، به بیان دیدگاههای خویش درخصوص مسایل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و دانشگاهی پرداختند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٩-١٣٩٢, ٢٢:٣٧

   

پر مبحث ترین ها