سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وال استریت ژورنال بررسی کرد

بازگشت ایران به بازار نفت و احتمال شکاف در اوپک

بروز شده : ٩-٠٩-١٣٩٢, ١٧:۴٢    نسخه چاپی    
ایران به طور علنی خواستار کاهش تولیدات نفت عراق است و بغداد را به دزدی مشتریان خود در شرایطی که تحت فشار تحریم ها بود متهم می کند. منصور معظمی، معاون وزیر نفت ایران در گفتگو با وب سایت این وزارتخانه گفت: «عراق رفتار درستی در زمینه برخورد با مشتریان نفت ایران نداشته است.»
جدید فعالیت های عراق در بخش صادرات و احتمال ورود حجم بیشتری از نفت ایران به بازارهای جهانی در پی کاهش تحریم ها، تنش هایی را در سازمان کشورهای صادرکننده نفت بر سر اینکه کدامیک از اعضا باید تولیدات نفت خود را کاهش دهد، ایجاد خواهد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از وال استریت ژورنال، به هیچ وجه انتظار نمی رود که در جلسه روز چهارشنبه اوپک در وین تصمیم گیری در مورد کاهش تولیدات این سازمان صورت گیرد. این کارتل متشکل از 12 کشوری که بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان محسوب می شوند با وجود بحث ها و اختلافات، سقف تولیدات کلی خود را از دسامبر سال 2011 در حدود روزانه 30 میلیون بشکه حفظ کرده اند.

گفته می شود که انتظار می رود این سازمان برای سال آینده تقاضای کلی کاهش حدود 300 هزار بشکه نفت در روز را ارائه کند و برخی اعضا مجبور به کاهش تولیدات خود شوند.

یکی از مقامات اوپک گفت که اعضای این سازمان مجبور هستند در مورد اینکه آیا تولیدات خود را برای نیمه اول سال آینده کاهش دهند تصمیم بگیرند و البته این ریسک وجود دارد که عرضه جهانی نفت در کوتاه مدت به سطحی برسد که کاهش قیمت ها را به دنبال داشته باشد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تولیدکننده یک بشکه از هر سه بشکه نفتی است که در سطح جهانی مصرف می شود و همین امر باعث شده کنترل فوق العاده ای بر بازارهای جهانی نفت داشته باشد. اما توانایی این سازمان در تغییر دادن قیمت ها اخیرا به طور چشم گیری کاهش یافته چراکه تولیدات نفت در کشورهای غیراوپک افزایش یافته است، از جمله رونق تولیدات نفت شیل آمریکا.

عراق نیز که در گذشته از تحریم های دوره صدام حسین ضربه خورده بود و پس از آن متحمل حمله آمریکا به این کشور بود، گام های بزرگی در جهت تقویت تولیدات نفت خود برداشته است. این کشور در مسیر تولید حدود سه میلیون بشکه نفت در روز طی سال جاری است و این رقم بالاترین سطح پایدار تولید عراق دست کم طی 20 سال اخیر محسوب می شود.

توافق موقت هسته ای ایران با غرب طی ماه جاری نیز باعث بروز تردیدهایی در مورد اینکه آیا این کشور در نهایت اجازه افزایش تولیدات خود در بازارهای جهانی را خواهد داشت یا خیر، شده است.

ایران توافق کرده فعالیت هایی که غرب را مظنون به تولید تسلیحات هسته ای می کرد را متوقف کند و در ازای آن بخش محدودی از تحریم های بین المللی علیه ایران که صادرات نفت آن را حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز کاهش داده و به روزانه 715 هزار بشکه رسانده را لغو کند.

این توافق اجازه انجام صادرات جدید به ایران را نمی دهد اما متعهد می شود که موقتا اعمال محدودیت های جدید بر این صادرات طی شش ماه آینده متوقف شود. ایران در حال حاضر کمی کمتر از محدوده تحریم ها تولید می کند.

اما از آنجایی که این توافق ممنوعیت بیمه ای که سابقا بر حمل و نقل نفت ایران اعمال شده بود را آزاد می کند، می تواند منجر به اضافه شدن روزانه چند صدهزار بشکه نفت ایران به بازارها شود.

دورنمای تقویت تولیدات نفت ایران و عراق در سال آتی باعث افزایش فشارها بر اعضای اوپک شده چراکه این اعضا برای تقویت قیمت ها مجبور به کاهش تولیدات کلی این سازمان می شوند.

ایران به طور علنی خواستار کاهش تولیدات نفت عراق است و بغداد را به دزدی مشتریان خود در شرایطی که تحت فشار تحریم ها بود متهم می کند. منصور معظمی، معاون وزیر نفت ایران در گفتگو با وب سایت این وزارتخانه گفت: «عراق رفتار درستی در زمینه برخورد با مشتریان نفت ایران نداشته است.»

انتظار می رود ایران بحث در مورد اینکه آیا برخی از اعضای اوپک باید تولیدات خود را در صورت بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی کاهش دهند یا خیر را پیگیری کند.

یکی از مقامات اوپک در اینباره گفت: «اگر ایران تولیدات خود را افزایش دهد، احتمالا اوپک مجبور می شود بررسی کند که چه کشوری باید تولیدات خود را کاهش دهد و به احتمال زیاد از کشورهای حوزه خلیج فارس مدنظر این سازمان خواهد بود.»

مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس عضو اوپک اما در مورد اینکه چه کشوری تولیدات خود را کاهش دهد اختلاف دارند. عربستان، کویت و امارات که در مجموع بیش از نیمی از نفت این کارتل را تولید می کنند، کاندیدهای احتمالی در این زمینه هستند.

در میان مقاماتی که در این بحث شرکت دارند، برخی می گویند این کشورها خودشان باید سال آینده در حمایت از قیمت ها تولیداتشان را کاهش دهند و این در حالی است که برخی دیگر معتقدند باید از عراق خواسته شود که تولیدات خود را کنترل و مهار کند.

یکی از نمایندگان حوزه خلیج فارس در اینباره گفت: «هرچه تولیدات عراق به سقف چهار میلیون بشکه در روز نزدیکتر می شود، بر اهمیت یافتن راهی جهت اعمال محدودیت بر تولیدات این کشور افزوده می شود.»

در چنین شرایطی عراق تمایل اندکی برای کاهش تولیدات نفتی از خود نشان داده است.

عدنان الجنابی، رئیس کمیسیون نفت و انرژی در پارلمان عراق طی ماه نوامبر در کنفرانس انرژی در استانبول گفت: «فکر نمی کنم که در مورد آینده عراق از کسی- به خصوص عربستان و ایران- دستور بگیریم.»

اوایل سال جاری میلادی در پی افزایش تولیدات آمریکا، اعضای اوپک در مورد چگونگی واکنش به عرضه جدید از سوی کشورهای غیراوپک دچار شکاف و اختلاف شده بودند. آنها تنها در مورد اینکه این مسئله را در نشست ماه مه مورد بررسی قرار دهند، توافق کردند.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، آمریکا در مسیری قرار دارد که تا سال 2015 از عربستان به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان سبقت می گیرد. تولیدات آمریکا در سال 2013 به روزانه 10 میلیون و 240 هزار بشکه افزایش یافت و به عقیده آژانس بین المللی انرژی این رقم در سال 2014 به 11 میلیون و 130هزار بشکه در روز خواهد رسید.

چشم انداز رشد عرضه نفت از سوی آمریکا نیز یکی دیگر از دلایلی است که می تواند ثابت کند که بازگشت نفت ایران یا افزایش تولیدات نفت عراق بحث و اختلافاتی را در پی خواهد داشت.

قیمت جهانی نفت خام اندکی پس از انتشار اخبار توافق هسته ای ایران کاهش یافت اما قیمت نفت برنت که یک معیار جهانی است به بالاتر از 110 دلار در هر بشکه بازگشت.

اگر طی ماه های آتی روند دیپلماتیک با ایران ادامه یابد، بازرگانان انتظار کاهش بخش دیگری از تحریم ها را خواهند داشت و قیمت ها به دلیل پیش بینی افزایش فروش نفت ایران کاهش خواهند یافت.

بر اساس گزارش بانک آمریکایی مریل لینچ، بازگشت کامل صادرات کاهش یافته ایران به بازار می تواند قیمت ها را تا 10 دلار در هر بشکه کاهش دهد و قیمت را به کمتر از 100 دلار برساند که در این صورت کشورهای عضو اوپک از جمله ایران مجبور می شوند بودجه خود را به تعادل برسانند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٩-١٣٩٢, ١٧:۴٢

   

پر مبحث ترین ها