سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جان کری : مذاکرات ایران و ۵+۱ «مفید» و «سازنده» بود

بروز شده : ٩-١٢-١٣٩١, ١۵:٢۵    نسخه چاپی    
«گفتگوهای هسته‌ای با ایران مفید بود. اگر ایران به‌طور جدی به همکاری بپردازد، می‌توان به توافقی درازمدت و جامع دست یافت.»
- وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که مذاکرات شش کشور موسوم به 1+5 با ایران را «مفید» می‌داند.

ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس در پایان مذاکرات نمایندگان ایران و گروه 1+5 در شهر «آلماتی» قزاقستان، این مذاکرات را «گامی سودمند» توصیف کرد.
آن طور که خبرگزاری رویترز در گزارشی فوری به نقل از جان کری، وزیر امور خارجه جدید آمریکا نوشته است: «گفتگوهای هسته‌ای با ایران مفید بود. اگر ایران به‌طور جدی به همکاری بپردازد، می‌توان به توافقی درازمدت و جامع دست یافت.»
وی افزوده است: آمریکا آماده است تا با ایران وارد بحث‌های دوجانبه شود.
دور بعدی مذاکرات میان ایران و 1+5 قرار است 16 فروردین و این بار هم در شهر «آلماتی» قزاقستان برگزار شود. پیش از آن هم ملاقات‌های فنی اواخر اسفند در استانبول برگزار خواهد شد.
به نوشته فارس، همچنین هیگ وزیر خارجه انگلیس در صفحه توئیتر خود نوشته است:«گفت‌وگوها با ایران در «آلماتی» گام اول سودمندی بود. منتظریم تا ایران در نشست بعدی در ماه مارس، پاسخ مثبتی به طرح 1+5 بدهد.»
«سرگی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و «مایکل مان» سخنگوی «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم پیش از این، مذاکرات آلماتی را «سودمند» توصیف کرده بودند. «سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده کشورمان نیز گفته است که این مذاکرات «گامی مثبت» بوده است.
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور هم امروز در حاشیه نشیت هیات دولت در خصوص مذاکرات هسته ای ، اظهار داشت: « چه اشکالی دارد مذاکره بهتر از دعواست.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٢-١٣٩١, ١۵:٢۵

   

پر مبحث ترین ها