سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مذاکرات به روز دوم کشیده شد

ارائه بسته هاي پيشنهادي جديد در مذاكرات ايران با 1+5

بروز شده : ٨-١٢-١٣٩١, ١۵:۴٠    نسخه چاپی    
دور نخست مذاکرات ایران و 1+5 حدود ساعت 16 عصر امروز به وقت آلماتی پایان یافت و دور دوم این گفتگو ها فردا چهارشنبه ادامه خواهد یافت.
دور اول مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی قزاقستان با ارائه بستههاي پينهادي جديد از سوي طرفين مذاكرات عصر امروز پایان یافت.

به گزارش مهر، دور نخست مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی قزاقستان که از قبل از ظهر امروز به وقت تهران آغاز شده بود عصر امروز پایان یافت.

یک منبع نزدیک به هیئت ایرانی گفت: «پیشنهاد ما طیفی از گزینه ها را شامل می شود. بسته به اینکه چه پیشنهادی از جانب طرف مقابل دریافت کنیم، نسخه های متفاوتی از پیشنهاد جدید قابل عرضه است اما در هر حال، ایران پیشنهاد جدیدی خواهد داشت».

این منبع اضافه کرد: «هدف ما در این پیشنهاد این است که ببینیم واقعا غربی ها نگران ماهیت برنامه هسته ای ایران هستند یا اینکه این موضوع را ابزار باج خواهی قرار داده اند.

وی گفت که مذاکرات آلماتی این موضوع را برای ملت ایران روشن خواهد کرد.

ایران در مسکو نیز یک پیشنهاد جامع به گروه 1+5 ارائه کرد که تا کنون پاسخی بابت آن دریافت نکرده است.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از آغاز دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 در «آلماتی» قزاقستان، گفت: این گروه با «پیشنهادی بازنگری‌شده» برای ایران پای به مذاکرات جدید گذاشته است. وی ابراز امیدواری کرد که این دور از مذاکرات با «حصول پیشرفت»، پایان یابد.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس مطالب منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر بررسی قطع روند غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران در صورت لغو تحریم‌های بین‌المللی را تکذیب کرد.

خبرگزاری ریانووستی با استناد به یک منبع در هیئت نمایندگی ایران در مذاکرات با گروه 1+5، این خبر را گزارش داده است.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه مذاکرات ایران و گروه 1+5 در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پیشنهاد 1+5 روی میز است، گفت که نمی‌توان نتیجه مذاکرات را پیش‌بینی کرد.

وی در حین برگزاری این مذاکرات خواستار انعطاف پذیری ایران شد و عنوان کرد که پیشنهاد 1+5 نگرانی‌های جامعه بین‌الملل را بیان می‌کند.
سخنگوی اشتون همچنین اظهار داشت: ما گوش شنوایی برای شنیدن ایده‌های ایران داریم.

مان در پاسخ به سوالی درباره احتمال مذاکره دوجانبه ایران و آمریکا در حاشیه این نشست، از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرد.

مایکل مان نصب سانتریفیوژهای جدید در فردو را هم خلاف مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دانست.

دور نخست مذاکرات ایران و 1+5 حدود ساعت 16 عصر امروز به وقت آلماتی پایان یافت و دور دوم این گفتگو ها فردا چهارشنبه ادامه خواهد یافت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٢-١٣٩١, ١۵:۴٠

   

پر مبحث ترین ها