سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

شرایط فروش نفت ایران آسان شده است

باید سراغ احداث پالایشگاه های کوچک برویم و سپس بخش های خصوصی را با یکسری امتیازهای بیشتر وارد این حوزه کنیم تا سرمایه داران داخلی و خارجی رغبت به احداث پالایشگاه کنند و از طریق نفت خام، فرآورده های نفتی تولید و خودشان مشتری هایشان را پیدا کنند و نفت را توزیع کنند.

فاطمه محمدی

۱۹دی: تحریم های آمریکا علیه ایران مشکلاتی را در مورد خرید وفروش نفت بوجود آورده است؛ در مورد اینکه آیا با وجود تحریم ها می توان نفت را به فروش رساند یا خیر ما را برآن داشت تا با اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی و منتخب مردم علی آباد کتول درمجلس شورای اسلامی به گفت وگو بپردازیم؛ مشروح این گفت وگو در ادامه می آید:

راهکار شما با وجود اعمال تحریم ها علیه ایران چیست؟
باید سراغ احداث پالایشگاه های کوچک برویم و سپس بخش های خصوصی را با یکسری امتیازهای بیشتر وارد این حوزه کنیم تا سرمایه داران داخلی و خارجی رغبت به احداث پالایشگاه کنند و از طریق نفت خام، فرآورده های نفتی تولید و خودشان مشتری هایشان را پیدا کنند و نفت را توزیع کنند.

باید شرایط خرید که تا گذشته اعمال می شد را سهل تر کنیم در گذشته می گفتیم کسانی می توانند نفت ایران را خریداری کنند که پالایشگاه و سوابق و رزومه درخشان و وسایل مورد نیاز را داشته باشند اما از این پس ما کاری نداریم که به کجا می فروشند و چه اقدامی با آن انجام می دهند.

یکی از شرط ها هم این بود که باید حداقل خرید، ۵۰۰ هزار بشکه باشد اما هم اکنون ۵۰ هزار بشکه نفت هم می فروشیم و به افراد مختلف از طریق بورس و جاهای دیگر هم عرضه می کنیم.

پس ازنفت پتروشیمی بیشترین ارزآوری را برای کشور دارد و صنعتی پایدار است زیرا تولید گاز در کشور پایدار است اما مقررات پایداری در این حوزه وجود ندارد و به دلیل همین بی سامانی و بی نظمی سرمایه گذاران رغبت چندانی برای سرمایه گذار یدر این بخش ندارند اما اگر این روند نظامند شود از طریق صنایع پتروشمی می تواتنیم بخشی از خسارات ناشی از تحریم نفتی را جبران کنیم.

یکی از راهکارها عرضه نفت در بورس است؛ برای ایران مهم است که نفت را به عنوان سرمایه ملی به فروش برساند و در داخل صرف کند.

این شرایط پای رانت را باز نمی کند؟
اگر شرایط اولیه شفاف باشد و کسانی وارد شوند که اهلیت فنی یا مالی لازم را داشته باشند و اگر نتوانستند نفت را به فروش برسانند تضمین لازم گرفته شود تا هزینه آن را بدست آوریم رانت رخ نمی دهد.

آنقدر فضا بزرگ است که بسیاری از افراد می توانند وارد شوند.

اگر اشخاصی را از سوی ایران وارد بازار کنیم که مانند بابک زنجانی بتوانند برای فروش نفت ایران واسطه شوند چطور است؟
بابک زنجانی امتیازات ویژه داشت به دیگران اجازه نمی دادند که ورود کنند رقابتی وجود نداشت اما در حال حاضر با ایجاد فضای بورس برای نفت، دیگر افراد خاص نمی توانند بزرگ و بهره مند شوند و برای دیگران هم فرصت وجود دارد.

راهکارهای متعدد برای فروش نفت وجود دارد و ما این توطئه آمریکا که تحریم های جدید علیه ایران ایجاد کرد را خنثی و آنان را مایوس می کنیم هرچند با راهپیمایی ۱۳ آبان نشان داد که آمریکا با تمام هیمنه ای که برای خود ساخته و با صرف بودجه های کلان از ایران شکست خورده است.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٨-١٣٩٧, ١٨:٠٢

   

پر مبحث ترین ها