سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چهار عضو کمیسیون عمران در گفت وگو با ۱۹دی:

دولت با برنامه منسجم به بازار مسکن ثبات بخشد

اگر دولت از ابزارهایی مانند بستن مالیات بر خانه های خالی، ایجاد مشوق های مختلف و کاهش هزینه های دولتی مرتبط با معاملات مسکن استفاده کند احتمال کاهش قیمت مسکن وجود دارد.

فاطمه محمدی

۱۹دی: رکود و تورم دو بیماری اقتصادی است که بر وضعیت بازار مسکن کشور حاکم می شود و نبود برنامه ریزی های جامع سبب شده که این بازار شیب ملایم و درستی نداشته باشد.

 برای پاسخ به این پرسش که برای تعادل بخشی به بازار مسکن باید چه تدبیری باید اندیشیده شود ما را برآن داشت تا به سراغ چند تن از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برویم

افزایش قیمت مسکن بستگی به اراده دولت دارد

نخست گفت وگوی ما با سیدحسین افضلی را می خوانید:

·        وضعیت بازار مسکن به چه شکل است؟ و آیا با وجود تحریم ها قیمت ها باز افزایش پیدا می کند؟

بحران آب در کشاورزی، رکود در بخش صنعت و اعطای تسهیلات سرمایه ها را به سمت مسکن سوق داد. 

گرانی ارز سرمایه را به سمت خرید ارز و سکه سوق داد و قیمت مسکن را کاهش داد اما افزایش قیمت ارز دستمزدها، مصالح و قیمت تمام شده ساختمان را افزایش داد.

در صورت ادامه کنترل دولت بر ارز، سرمایه به سمت مسکن رفته و احتمال افزایش قیمت ها وجود دارد.

اگر دولت از ابزارهایی مانند بستن مالیات بر خانه های خالی، ایجاد مشوق های مختلف و کاهش هزینه های دولتی مرتبط با معاملات مسکن استفاده کند احتمال کاهش قیمت ها وجود دارد.

·        به گفته آقای ایمن آبادی دولت ناچار به افزایش نرخ ارز است و خانم آقاپور دیگر نماینده مجلس هم می گوید با انواع اجاره نامه های صوری که حتی کد رهگیری هم به آنان داده می شود شناسایی خانه های خالی برای اخذ عوارض از آن ها به سختی امکان پذیر است؛ با این وجود گرانی مسکن حتمی است؟

 افزایش قیمت مسکن بستگی به اراده دولت و مسائل مربوط به ارز و راهکارهای دیگری که به موازات کنترل بازار ارز می تواند پیش گیرد دارد.

در بازار پول و مسکن با دستور نمی شود خیلی چیزها را کنترل کرد بلکه باید معادلات حاکم بر بازار مسکن و ارز را خوب شناخت و از این ابزار به صورت علمی در راستای ساماندهی بازار ارز و مسکن استفاده کرد.

باید باور کنیم سرمایه هوشمند است و متناسب با مولفه های حاکم بر بازار سرمایه، ارز و مسکن شرایط خود به خود متناسب با عرضه و تقاضا پیش می رود.

دولت باید به صورت جدی با استفاده از دانش افراد متخصص و باور به این که همه این ها علمی است و با شناخت دقیق مولفه های علمی بهبود شرایط را رقم بزند.

برنامه منسجم دولتی ثبات اقتصادی را بوجود می آورد

سید ابوالفضل موسوی دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در این گفت وگو شرکت کرد که مشروح مصاحبه با وی در ادامه می آید:

·        به نظر شما افزایش نرخ ارز سبب گرانی بیشتر مسکن خواهد شد؟

افزایش نرخ ارز روی تمام کالاها از جمله مسکن به تدریج اثر می گذارد.

نقدینگی مردم در حال گردش است و بسته به سود در بازار ازر، بورس و مسکن می رود و زمانی که در بازار ملک بیاید قیمت ها افزایش می یابد اگر تحریم سبب گرانی شود به تبع افزایش قیمت مسکن را در پی دارد.

هر چند سال یکبار پس از مدتی رکود، تورم رخ می دهد و هم اکنون هم سبب شده قیمت مسکن افزایش یابد و اگر بازار ثبات پیدا کند و مصالح مسکن افزایش نیابد از قیمت آن کاسته می شود.

پیشتر جنگ نظامی و هم اکنون جنگ اقتصادی دنیا و در راس آن آمریکا با ایران است آنان تلاش دارند جلوی تثبیت قیمت ها در ایران را بگیرند و دولت هم سعی در تثبیت قیمت ها دارد اگر برنامه ریزی مناسبی انجام شود می تواند این ثبات را بوجود آورد.

بی ثباتی در بازار مسکن به سیاست های دولتی برمی گردد

گفت وگوی خبرنگار ۱۹دی با محمد دامادی دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس را نیز در ادامه یم خوانید:

·        آیا با وجود تحریم ها و افزایش قیمت ارز قیمت مسکن رشد خواهد داشت؟

سال هاست که ایران تحریم شده و این موضوع نمی تواند دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن و به طور کلی قیمت ها باشد دلیل عمده بی ثباتی و رکود در مسکن به سیاستگذاری های دولت برمی گردد.

دولت می تواند در قالب بسته های حمایتی و خروج از بخش خصوصی کمک کار باشد و به جای رقابت حمایتگر بخش خصوصی باشد و تنها نقش مدیریتی و حاکمیتی خود را ایفا کند.

دولت باید فعالان بخش مسکن را تولید کننده بداند زیرا سیاست گذاری های دولت و ایجاد حس امنیت با وجود تحریم ها این بازار را رونق می بخشد.

نخستین اقدام دولت ها باید این باشد که روی نیروی انسانی خود با بهره گیری از اقتصاددانان برجسته درست برنامه ریزی کنند.

برنامه ریزی دولتی هفت میلیون شغل در بخش مسکن بوجود می آورد

مجید کیان پور عضو دیگر کمیسیون عمران نیز معتقد است از سرمایه بخش مسکن می توان به عنوان سرمایه سرگردان یاد کرد که برنامه ریزی برای آن صورت نمی گیرد و دولت با کارآفرینی می توان حداقل هفت میلیون شغل را در این بخش ایجاد کند.

 

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٨-١٣٩٧, ١۵:١٧

   

پر مبحث ترین ها